| anonim_4396 a întrebat:

Există vreo explicație medicală sau de altă natură pentru faptul că femeile se "trec" mai repede decât bărbații?

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Femeile sunt atrase de barbati in varsta pentru ca poseda maturitate,bani, un job, in sf face diferenta intre a gandi cu xxx vs a gandi cu capul, dar prefera femei mai mici ca varsta sunt mai fertile si usor de pacalit, asta a modelat evolutia umana, femeile tinere nasteau mai des dar sa nu uitam ca traiti mai mult pentru a avea grija de nepoti, stranepoti

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. Se zice ca la chinezoiace, japoneze, coreene e greu sa-ti dai seama ca imbatranesc, iar cand imbatranesc se vede asta brusc, nu treptat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum adica se trec? Se trec mai incet chiar big grin

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Crezi tu? big grin Cert e că femeile, în general, îmbătrânesc vizibil mai repede.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum... ca pot arata la 50 de ani ca la 30. Barbatii in schimb... se rablagesc :/

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ce să zic? Mișto părere ai tu despre femei...stai să apară Ray numai. big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa tu pe Ray laughing Eu i-am zis ca o sa gaseasca pe cineva si o sa isi schimbe aceasta parere.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Sperăm. big grin Pentru el toate suntem scorpii.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana da de cea potrivita laughing

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Cea în stare să îl zăpăcească. laughing

| Mosotti a răspuns:

Genetic asa-s programate, natura considera ca dupa ce-si fac "treaba" de a perpetua, frumusetea nu mai are sens, urat, dar asta e adevarul. Nu toate-s asa, insa foarte multe dupa 35 ani in colo se trec.
Barbatul fiind bun pentru perpetuare si pana la 70 ani sau cat o fi, e mai util sa arate bine mai mult timp, ca sa f femei mai frumusele.
Cam asa sta treaba, de acolo vine, ca ne convine sau nu.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru că ele o reprezintă pe Eva care a muscat din pom.

| Frank51 a răspuns:

Desigur. Cel mai propice interval pentru a avea un copil pentru o femeie este intre 18-30 de ani. Dupa acest interval sansele pentru copil sa se nasca sanatos scad. Barbatii au sperma viabila toata viata(daca au o viata sanatoasa), si pot fecunda mai multe femei pe parcursul vietii. Din pacate tine strict de natura, asa au evoluat oamenii, probabil mai exista si alte motive, dar asta e cel principal.

Daca o fata a nascut si are copil, si divorteaza, sansele ca un barbat sa o ia sunt mici, tocmai din cauza ca "s-a trecut". In schimb un barbat poate avea multi copii cu diferite femei, si este la fel de viabil.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ai vazut ca femeile au ridurile la frunte pe verticala, iar barbatii pe orizontala? Stii de ce? Femeia, cand vine barbatul de la crasma se incrunta si se rasteste la barbat: iar ai cheltuit banii, nenorocitule. La care barbatul ridica din sprancene si o intreaba: care bani, femeie? Care bani?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Conform cercetarilor, barbatii se "consuma" mai mult si mai repede. Femeile, de regula traiesc mai mult decat barbatii.
Ca sa zic ce se zice, asta se intampla datorita faptului ca femeile se hranesc si cu o parte din viata barbatilor.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu cred ca e adevărat. Cred ca în ziua de azi e invers. Poate ca femeile se îngrijesc, creme, sport, se vopsesc, și par mai tinere decât partenerii lor. Cel puțin în orașele mari, unde nivelul de trai e mai ridicat eu asta am văzut

| troleibuz a răspuns (pentru Emma30555):

Unde au locuri de munca ce nu le solicita prea tare fizic.

| StrongHeart a răspuns:

In primul rand voi nasteti si aveti grija de copii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cu toată trecerea femeii, adevărul este ca sunt mult mai multe văduve, decât văduvi.

| Eireann a răspuns:

E mai degeaba antropologica dar supravietuirea speciei cere nasterea de exemplare valoroase, puternice si sanatoase. Un barbat de 50 de ani are spermatozoizi aproximativ la fel de viabili si de aceeasi calitate ca unul de 20. O femeie la 40 de ani este mai putin fertila, cu sanse mai mici de a purta o sarcina si cu o incidenta mai mare a defectelor genetice in comparatie cu femeile mai tinere.

| RKBlue a răspuns:

Pentru astfel de probleme:
1)Sport
2)Bei destula apa
3)Mananci cat de cat sanatos
4)Dormi macar 7 ore pe noapte, daca se poate macar de la 11 noaptea.(e si mai bine mai devreme)
5)Creme pentru fata si ten
Eviti stresul(asta ar trebui sa faci in general, nu numai in astfel de cazuri)

| troleibuz a răspuns:

Ce inseamna ca se trec? Multe femei in ziua de azi au locuri de munca ce le solicita fizic mai mult decat pot ele duce si de asta se imbolnavesc mai repede.

| Florin9Florin9 a răspuns:

De la gelozie big grin big grin big grin

| Cristian84 a răspuns:

Cum se trec

| anonim_4396 explică (pentru Cristian84):

Ca florile. big grin

| Tyler9808 a răspuns:

Da. Barbatul e construit pentru a cucerii lumea si a o stapanii. Are musculatura puternica, schelet mai dur. E facut sa exploreze. O constructie mai robusta se degradeaza mai greu.

Femeia e facuta sa faca copii, in special barbati. Ea are deci o constructie mai fragila care "se trece" mai repede.