| Anonim5084689 a întrebat:

Există vreo metoda de a scapa de anxietatea sociala si de depresie fara de a merge la un specialist?
Mentionez ca m-am născut cu aceste probleme, le-am mostenit de la părinți si din cauza asta nu am facut nimic pana acum..nici măcar nu am mers la liceu.Pur si simplu imi era frica ..in scoala generala am fost foarte batjocorit de catre colegi si profesori din cauza ca eram gras, foarte timid si ciudat si pe langa asta nici nu invatam bine deloc..si de acolo am probleme si mai mari cu anxietatea..Practic nu îndrăznesc sa ies nicăieri decât la cumpărături..ma simt foarte rau in multime pur si simplu nu imi pot stăpâni emotiile..va dati seama ca am aproape 24 de ani si nici macar nu mi-am putut face o prietena niciodată..si mai demult nu eram urat deloc dar acum sunt..nu stiu dar mereu am fost batjocorit si judecat de către toti pana si de familie si de rude si fara sa le gresesc cu nimic..nu fac probleme nimanui si totusi am atras si inca atrag toate necazurile asupra mea si nu imi dau seama unde gresesc. Vreau va rog niste sfaturi. Unde credeti ca e problema la mine?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Terapia o să te ajute mult, medicație se ia, de obicei, pe termen scurt, cât să te stabilizeze. Eu zic să încerci și să nu lași lucrurile să se mai agraveze.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, Youtube legea atractiei pune in practica acel documentar si o sa duci o viata buna cu banii, sanatatea si femeile/barbatii daca nu iti arde de relatie stabila

| SilentRain a răspuns:

Fără perseverenta nu se ajunge nicăieri, vezi de un psiholog

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu vreau să te descurajez, dar dacă puteai să reușești fără un specialist, crezi că nu rezolvai problema asta până la 24 de ani?
Tu ai nevoie de terapie și medicație.

| Anonim5084689 explică (pentru supadeceapa):

Da cred ca ai dreptate.dar la mine e greu si cu terapie si medicație.cel mai probabil o sa fiu asa toata viata

| supadeceapa a răspuns (pentru Anonim5084689):

Terapia o să te ajute mult, medicație se ia, de obicei, pe termen scurt, cât să te stabilizeze. Eu zic să încerci și să nu lași lucrurile să se mai agraveze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că stai barigadat in casa, nu evoluezi ci pe deasupra ești și leneș și obez și probabil te îndopi cu toate rahaturile care și alea îți intensifică depresia.
Eu cred că "moștenit de la părinți" e doar o scuza, binenteles că nu o sa scapi de anxietate și depresie chiar daca vizitezi un psiholog, el poate doar sa te îndrume și să-ți de-a niste medicamente care doar maschează depresia care o ai, care oricum e pentru că nu îți învingi fricile și stai barigadat in casa. Depresia și anxietate o invingi, depasindu-ti limitele, devenind mai bun de la o zi la alta. Nu stagnând.cu cat stai mai mult așa izolat și înaintezi in vârsta cu atât o să-ți fie mai greu sa scapi,.

| Anonim5084689 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt obez.Fac oarecum sport acasa si sa stii ca chiar am moștenit problemele de la parinti mai ales de la tata care si el era asa.dar la mine s-au agravat mai tare de la problemele prin care am trecut de cand sunt mic. oricum nu cred ca intelegi chestiile astea pana nu treci prin asa ceva, putini înțeleg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De depresie se scapa greu, medicamentația ajuta, depresia netratata pe in timp îndelungat afectează permanent creierul, e o boala degenerativa

| Anonim5084689 explică (pentru anonim_4396):

Deja mi-a afectat creierul