Întrebare recomandată | 2k18Tpu a întrebat:

Exista vreun avantaj să fumezi?

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da
1 - dai o pâine medicilor pneumologi
2 - contribui la bunastarea preoților și groparilor
3 - faci impresie când ceri un foc la cârciuma
... pe moment nu mai am alte argumente

| Donsavas a răspuns:

Buna! Sunt mai multe beneficii in dezintoxicare si renutarea la acest viciu, insa exista si avantaje.
Reduci riscul de parkinsonism, obezitate, combati dependenta de sex si iti controlezi pornirile sexuale mai usor.

| SG1995 a răspuns:

Da, cancerul e foarte avantajos.

| kar1GaNNN a răspuns:

Exista doar dezavantaje asa ca nu te apuca de fumat.
Eu am 1 an si 5 luni de când nu am mai pus țigara în gura si sper sa continui tot asa.

| oglindasultanului a răspuns:

Socializand in viata reala, e singurul.

| xerxes1 a răspuns:

Da.
Scapi de problemele batranetii deoarece o sa mori tanara.
Hotii nu o sa te calce noaptea deoarece ii sperii cu accesele de tuse.
Moliile nu o sa-ti atace hainele.
Caiini nu te musca.
Daca te ataca pe strada vreun infractor este suficient sa-i sufli in fata.Are acelasi efect ca un spray paralizant.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu exista dar sunt altii idioti care fumeaza de mai bine de 4 ani si ei cred ca asta le mentine silueta gen, o prostie care evident nici asta nu e adevarata.
In nici un caz nu ai un avantaj, dai bani pe degeaba ca sa te omori.

| user1234554321 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

E adevaratca nu iti mentine silueta, dar iti cam taie pofta de mancare...sunt fumatoare de 10 ani si stiu ce spun

| Lostlyric a răspuns:

Ca sa fie treaba-treaba, sunt fumatoare. Si nu, nu exista absolut nici un avantaj. Toate avantajele pe care crede un fumator ca le are in urma fumatului, le avea de zeci, poate chiar sute de ori mai mari in momentul in care nu fuma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca ai mai pus odata intrebarea asta acum vreo saptamana in urma...

Raspunsul e tot "Nu"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pari destept in fata prostilor. Da, in fata alora care deja fumeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca nu, in schimb sunt foarte multe dezavantaje.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Exista un singur asa zis avantaj: socializare (pauza de tigara, poveste la o tigara, tigara poate crea un context de cunoastere a altor persoane fumatoare si de a interactiona cu acestea). Dar poti socializa si fara.
Dezavantaje: bani cheltuiti, sanatate, mirosul urat (haine, maini, gura, casa/camera), dependenta (iti va fi foarte greu sa te lasi dupa ce organismul tau se obisnuieste cu substantele din tigari), iti va fi foarte greu dupa ce ti-ai creat diverse contexte in care sa fumezi (pauza, cafea, dimineata, seara, la o bere, la un vin, la o petrecere) sa nu mai fumezi in acele contexte, parintii nu o sa fie fericiti sa afle asta (indiferent de varsta) pentru ca stiu dezavantajele fumatorilor prezentate anterior. Mai sunt si atele, acestea fiind cele mai pregnante. Cu siguranta poti faci orice faci in timpul unei pauze de tigara si fara sa fumezi. Poti depasi stresul sau fericirea, poti socializa si cu fumatorii in timp ce tu nu fumezi. Cand deja devii fumator, asftel de contexte simple, devin greu de perceput fara o tigara aprinsa.

| georgiana999 a răspuns:

Nu sunt fumatoare dar din ce am observat la fumatori este ca iti faci repede prieteni '' la tigara''. Alt avantaj nu gasesc.

| YellowAngel a răspuns:

Da. Pe unele persoane le calmeaza.

| user1234554321 a răspuns:

Daca nu esti fumator, NU, nu exista nici un avantaj, dar daca fumezi,(acum vb despre mine) si cred ca pentru toti laughing
Fumatul te ajuta sa te calmezi in cazul in care ai nervi...big grin
Asta e "avantajul" meu laughing

| TheRGuy a răspuns:

Da: te sinucizi fara sa doara