| Holiday a întrebat:

Expresia "du-te dracului!", a fost inventata de crestini, adeptii altor religii sau de atei? Unul de pe aici a sugerat ca n-ar trebui s-o folosesc pentru ca e marca inregistrata iudeo-crestina.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pai daca nu crezi in el, de ce sa trimiți pe cineva la el? E ilogic.

| Holiday explică (pentru cristi202):

Daca spui "FMM", chiar ai de gand sa faci asta?! Evident nu. E acelasi lucru. Dar oricum, nu despre asta e vorba.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Adică tu spui că folosesti cuvinte fără să te intereseze înțelesul lor? happy

| Holiday explică (pentru cristi202):

Cand afirmi "daca nu crezi in el, de ce sa trimiți pe cineva la el", este exact ceea ce spui tu, adica nu intelegi sensul expresiei. In cazul "du-te dracului", nu te astepti ca cel caruia i-o spui chiar sa se duca acolo, sau daca ii spui "FMM', nu se asteapta sa te duci sa dezgropi mortii. Doar imbecilii le iau literar.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Ok, dar atunci de ce mai folosim cuvinte? Hai sa spunem orice cuvinte, oricum, oricind, daca tot nu contează ce zicem... happy

| Holiday explică (pentru cristi202):

In cazul exresiilor, sensul lor poate sa nu aiba legatura directa cu sensul cuvintelor din care e formata. Ce dracului, trebuie sa explic precum unuia de clasa a doua?! (Vezi, "ce dracului", iar n-are legatura directa cu spiridusii tai, puteam sa zic, "ce D-zeu", sau "ce pl mea", avea fix acelasi sens.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Știu ce zici tu, mai aud unele fete ce zic: "Ce... mea!" vorbind de organul masculin, de parcă ele ar avea așa ceva. Dar mie îmi vine să rid la faza asta, sau care sunt ca astea. Cum sa zici tu ca fata așa ceva? Am zis că o data, daca mai aud in public așa ceva, am sa o întreb pe fata daca are ce zice happy.
Comunicam prin cuvinte. Ele, fiecare din ele, au un sens. Altfel nu am putea comunica. Cind spui ceva ce nu are sens pentru tine sau altii, e ceva grav. Deși se întîmpla asta, vezi cazurile aduse în discuție. Că doar nebunii vorbesc cuvinte fără sens, sau denaturează sensul lor. happy

| Holiday explică (pentru cristi202):

"mai aud unele fete ce zic: "Ce... mea!""

Are fix acelasi sens ca atunci cand e zisa de un barbat. Scoate-ti capul din fund si intelege ca e o expresie.
Exact cum e mai sus "scoate-ti capul din fund". Evident ca nu-ti poti baga capul acolo pentru a fi necesar sa-l scoti, dar toata lumea stie ca de fapt inseamna "nu fi prost".
Si gata "am spalat putina" ca "ma scoti din pepeni" si nici n-am timp "sa tai frunza la caini pe aici". Tot cuvinte care "Ele, fiecare din ele, au un sens", nu?
Eu ti-am mai zis, cu tine e mai rau ca la clasa a doua...

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Eu te înțeleg ce zici, și îți dau dreptate in ce privește expresiile. Dar, totuși, sa fii ateu, și să trimiti pe cineva la dracu, sau sa fii fata și să zici că ai scula de bărbat, asta e o treaba tare nostimă happy.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

De obicei omul spune asta la nervi s-au cand nu suporta pe cineva.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Bătaia de joc e în toată lumea asta mare dar în România e ceva la ordinea zilei ori unde ai merge e mereu la fel.