| Andrei200202 a întrebat:

Facebookul sau retelele de socializare sunt un trend sau sunt un stil de viata? Credeți că e o "modă"? Peste 100 de ani cum ați vedea lucrurile de acum?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Socializarea peste 100 ani o sa fie holograma, deci o sa stai in camera ta, si pe scaune o sa fie hologramele celor cu care vrei sau care vor sa vb cu tine. Si asa, dar si metoda actuala, ca nu e probleme, fiecare isi alege metoda, ca multi or sa vrea anonimat si atunci.

Nu e un stil de viata, e o metoda de comuncare, socializare, cunosti oameni noi, se pot lega prietenii, relatii.

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Sunt ambele, peste 100 de ani nu o sa mai socializam ca acum in scris ma gandesc ca totul o sa fie telepatic.

| Mosotti a răspuns (pentru aditimus):

Nu are cum, telepatia e un vis pentru ca totul este chimic, nu energetic cum zic astia, tot ce simtim traim, sunt reazultat al unor reactii chimice si atat, nu ai cum sa le conectezi decat daca conectezi direct la acel creier ca sa interactioneze substantele alea cu ale creierului tau si sa-ti transmita gandurile aluia, deci nu merge fara contact fizic, iar asa sa zici ca zboara mirosu prin aer, ar fi, ca si ala de fapt sunt particule din subst respectiva, dar capu e etans, deci nici o sansa nici asta.

Poate daca va exista un convertor din chimic in forma ondulatorie adica unda, si undele sa transmita tot, si receptorul adica creierul tau sa converteasca undele in chimie (ca, creieru nu merge pe unde), mda, dar asta e deja de domeniul imposibilului, poate in 500 ani da. Deci telepatia imaginata de noi scoate-o din calcul.
Plus ca-ti trebuie un IP cumva, cum faci conexiunile? Ca doar nu primesti 50 semnale odata de la 50 de insi, ca asa cum primesti de la unul, asa primesti si de la altul in acelasi timp daca nu faci autentificari unice, ce ma, e ceva de mori.

Si cum ajung undele la parteneru de discutii la 500 Km?! Trebe si amplificatoare, autentificari, ID unice, ai ma ca deja rad cu lacrimi, ca la tilifoanele mobile.
Ca doar nu socializezi cu ala in aceiasi camera asa, ca n-ar mai avea sens.

Uite pun o antena parabolica, pune si dorotheea una ca sa-mi zica cat ma iubeste prin telepatie, deci asta e, dar macar merita, are o sansa, na. Dar daca tehnoloia nu e buna si nu se merg gandurile, eu daca zic nu, ea crede ca da, isi face sperante si nu e bine dracu.

| aditimus a răspuns (pentru Mosotti):

Asa spuneam si de telefonia mobila in 2000 si uite unde ne-a adus in doar 20 de ani, asteapta si ai sa vezi.

| Mosotti a răspuns (pentru aditimus):

Nu e..aia n-are cum, telefonia mobila deja exista in SUA din 1979, nu era ceva care nu se putea face, creieru nostru este o masinarie cu 100000 ani inainte, nu merge. Nu merge ca tehnic nu prea are cum.
Prietenu meu avea mobil din 1998 sfarsit de ani, ce anul 2000?