| anonim_4396 a întrebat:

Fara sperante nu poti trai?

Răspuns Câştigător
| Henrypericolpublic a răspuns:

Depinde de tipul de speranta deci:

Sperante ok si neminciuna de exemplu:
1 - sper sa iau examenu, ca n-am invatat nimic. Sansele sunt mari, ca poti copia si sa iei. Daca nu sperai nu te mai duceai crezand ca sigur nu iei.
2 - sper sa mai fie deschis acolo, e posibil sa mai fie 5 minute dupa program. Daca nu sperai, nu te mai duceai.
Astea nu sunt minciuni.

Sperante minciuna care-s doar mecanism de aparare sa nu clacheze omul si de care depinde viata lui:
1 - Sper sa ma fac bine de diabet, o face dumnezeu (ala care nu exista) ceva. Daca stie ca nu trece, clacheaza, ca avea un psihic mai slab.
2 - Sper sa gasesc o tipa misto, desi ar fi trebuit dupa fapte si dupa informatii sa stie ca fizicul nu ii permite deloc, si daca deja a ajuns la 35 ani fara, e foarte clar ca adios. Daca stie ca nu are sanse, poate cadea in colaps. Ca aia care au fizic, o iau de la 14 ani.
3 - ma sacrific acum si indur ca dupa moarte sa ma duc in rai. De fapt el nu are de nici unele si nu poate avea, iar ca sa suporte, se minte fara sa stie, ca are pentru ce suporta. Altfel poate se ducea naibi sa stie ca se chinuie o viata ca sa moara ca fraieru si gata.

Deci cei cu mari probleme nu prea pot trai fara sperante minciuna, ca altfel nu ar suporta realitatea, cel putin unii.
Cei ok pot trai si fara prima categorie de sperante, adica neminciuni, dar si cu.

| RAY a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Dar daca cineva drag este in coma ai sperante?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

DA! Si speranta e din categoria unu din lista enumerata de mine, neminciuna, isi poate reveni oricand din coma, si dupa 3 luni!
Speranta minciuna e cand speri in ceva ce cert nu se poate intampla, doar ca nu realizezi tocmai sa te aperi de dezamagirea mare.

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu neapărat. Orice om poate trăi fără speranțe dacă își dorește.

| Bizon95 a răspuns:

Speranta moare ultima

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca speranța exista, uneori se demonstrează asta, speram mereu câte ceva, uneori sa ajungem la timp, uneori sa găsim un job sau sa câștigăm mai bine, uneori speram sa nu fim prinși când greșim ceva etc, de cele mai multe ori speranțele noastre se împlinesc de acea se spune ca nu putem trai fără ele căci experienta fiecăruia ne arata ca nu sunt în zadar toate. Acum depinde, uneori sunt și speranțe nerealiste dar depinde tot de noi dacă trăim sau nu cu ele.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai trebuie sa ai incredere neaparat in tine si in fortele proprii altfel mereu vei duce o viata mizera cat timp nu ai nici o speranta in tine sau in cei apropriati!

Răspuns utilizator avertizat
| Henrypericolpublic a răspuns:

Speranta e o motivatie de a trai. Poti trai si fara sperante dar nu e la fel de linistit ca atunci cand ramai macar cu o speranta.

| eduard96111001 a răspuns:

Ba poti trai fara sperante, cand realizezi complet ca nu mai ai ce spera.