| anonim_4396 a întrebat:

Fara suferinta,plansete, moarte ar avea sens existenta?

26 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal, tot asa, sa te bucuri de viata si atat, asta ar fi sensul, nu are leg suferinta aici, poate sa nu existe, din contra cu suferinta si plansete e posibil sa ajunga omu sa se intrebe care e sensu, ca doar nu vede sensul doar sa sufere, zicem in cazuri unde suferinta e prea mare si lunga. Adica ii poate lua motivatia de a mai trai. Deci s-ar putea ca invers, cu plans si suferinta prea mult sa nu mai aiba sens existenta.

| Celcestietot a răspuns:

Bineinteles! Oricum celor care sunt impotriva lui Dumnezeu, asta o sa li se intample vesnic, asa ca trebuie sa se obisnuiasca de pe acum (vorbind la modul general).

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu esti dumnezeu omule, sa stim nu judeca ca vei fii judecat, tu judeci mai des ca iisus, faci glume poate, dar tu chiar crezi in dumnezeu sau esti un troll, ti am spus de acel vis te ascundeai de credinta si de religia ta

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Mi-ai spus doar că ai vorbit cu mine in biserica în acel vis. Eu mai mult spun decât să judec pe cineva. Nu sunt Dumnezeu, sunt doar un om.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Atunci nu judeca oameni, eu imi amintesc asa pe rand visele, la cati oameni am ajutat sunt mai sfant ca multi viermi care se numesc preoti

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu știe pe fiecare în parte. Eu mai mult le spun decât să îi judec.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu daca erai bun crestin ceea ce nu esti, ma intrebai de sanatate, cum ma simt, daca ma poti ajuta, dar esti crestin cu numele atat

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Sunt o mulțime de utilizatori pe TPU, iar dacă aș sta sa ii întreb pe toți, nu as mai ieși din casă deloc. Creștin cu numele eram dacă îți doream ceva rău (ție), nu pentru că nu te-am întrebat de sănătate. Sper că ești sănătos, iar dacă nu ești, cere-i ajutorul lui Dumnezeu. O zi buna!

| lorena1gianinak a răspuns (pentru Celcestietot):

Sunt atee si mi se pare lipsit de sens ce ai zis. Dumnezeu nu are nicio vina. El doar nu exista! Suntem oameni si suntem înzestrați cu rațiune. Moartea, plansetele si suferințele sunt consecințele acțiunilor tale si a celor din jurul tău. Nu apar pentru ca ti le da cineva. La fel si cu moartea :Un om bătrân nu trăiește pe Pământ pentru ca exista un zeu atotputernic care sa il tina in viata, el trăiește deoarece are grija de el. Unde se termina rațiunea începe religia. Nu credeți in Dumnezeu doar de dragul de a crede în ceva sau de a idolatriza pe cineva. Ar trebui sa credeți in voi si in forțele proprii! Wach auf, liebe Freunde, Gott existiert nicht!

| Celcestietot a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Bineinteles ca la majoritatea ateilor li se pare lipsit de sens. Nu exista Dumnezeu cica. Ai explorat tu fiecare farama din Univers + alte dimensiuni ca sa ne spui asa sigura pe tine 100% ca Dumnezeu nu exista? Nu ai facut asta, deci nu ne mai spune ca Dumnezeu nu exista. Dovezile actiunilor Sale sunt prezente pe planeta Pamant (cel putin), iar voi doar le ignorati ori intentionat, ori fara sa va dati seama.

| lorena1gianinak a răspuns (pentru Celcestietot):

Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun

"Credinţa: să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche

| lorena1gianinak a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa nu uitam ca "Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi"
Christopher Hitchens

| Celcestietot a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Nu se aplica nimic în cazul meu tongue

Apropo, de ce generalizezi?

| Celcestietot a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Există dovezi cu nemiluita cu privire la existența lui Dumnezeu. Aaaa, da, și dacă tot insiști, ce dovezi ai tu că Dumnezeu nu exista rolling on the floor?

| anonim_4396 explică (pentru lorena1gianinak):

Faptul ca stii sa citezi pe unii si pe altii nu-ti confirma viziunea, neimpresionant, copilaresc.
acum cateva sute de ani heliocentrismul nu exista in conceptia generala.
atomii erau necunoscuti, gravitatia, electromagnetismul, fizica cuantica, biologia cuantinca, sunt descoperiri recente.
daca ar fi sa aplicam perspectiva ta ele nu exista pentru ca nu le poti palpa, dar stai, au trecut anii si deja le putem masura, doar ca avem nevoie de unelte specializate.
daca am avea nevoie de o altfel de unealta, pe care nu o avem, ca sa percepem divinitatea?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Fara cearta

| lorena1gianinak a răspuns (pentru Celcestietot):

Ceea ce se afirma fara dovezi clare, poate fi respins fara dovezi."Credinţa: să nu vrei să ştii ce este adevărat."
Friedrich Wilhelm Nietzsche
Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui.

| lorena1gianinak a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilaresc nu cred ca este.Nu sunt un copil si imi permit ca imi dau cu parerea despre viata si legile ei. Faptul ca putem cita alti oameni nu e un lucru rau.Omul cat traieste invata.Un citat nu e citat daca nu e inteles. Vreau sa stiu de ce esti atat de convins ca exista un zeu atotputernic ce isi controleaza creatiile...

| anonim_4396 explică (pentru lorena1gianinak):

Daca dai citatele altora, parerile tale unde sunt?
cand dai un citat preiei ideea ca fiind adevarata, sa stii ca oamenii se mai inseala happy
sa stii ca sunt multe categorii de oameni, credinciosi, religiosi, atei, agnostici, panteisti, s-a.m.d
din toate categoriile enumerate de mine sau in existenta, o singura categorie care desi sustine sus si tare ca viziunea ei este cea adevarata este si singura categorie care nu isi poate sustine viziunea prin documentare pentru ca nu s-a documentat, iar acea categorie e cea a ateilor, baga de seama ca mai sunt si altii, nu discutam despre ei.

ateii nu cunosc istorie, nu cunosc biblia nici macar cea in limba romana, ce sa mai vorbim de versiunea ORIGINALA in ebraica si noul testament in aramaica, greaca e doar o traducere, nu cunosc cultura perioadei, nu cunosc civilizatiile perioadei, nu cunosc nici fizica nici fizica cuantica si nu cunosc biologie ce sa mai zicem de biologie cuantica, DAR, aici vine cireasa de pe tort, sustin ca ei au dreptate, ca stiu ei mai bine, si preiau acelasi lung sir de replici pe care le ofera tuturor pentru a sustine teza inexistentei unei divinitati.
odata ce cunosti cele enumerate de mine mai sus, daca ramai ateu e o problema, daca devii agnostic sau crezi in mama padure creatoare e mult mai bine decat sa bati pasul pe loc, e si aia un progres.

| armiaso a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Afirmatia ta referitoare la vanitatea divinitatii si cat de jignit s-ar simti sau nu denota ca nu stii de ce exista cerintele care exista din partea divinitatii asupra oamenilor, ceea ce denota ca nu ai citit biblia, ceea ce denota ca ai o viziunea incompleta asupra taberei adverse.

tu spui ca cineva nu are dreptate dar tu nu-i cunosti povestea, pai cum poti sa sustii asa ceva?

| lorena1gianinak a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a spus ca nu am propria mea parere?! Stim cu totii ca fiecare om are dreptul la o parere aparte si parerea mea existenta si cat de cat originala sa spunem asa este urmatoarea:Nu cred in divinitate si religie, intr-un cuvant religie deoarece mi se pare lipsita de ratiune. Sunt de parere ca toti suntem liberi sa credem in ce vrem noi.

| lorena1gianinak a răspuns (pentru armiaso):

Normal ca nu am citit biblia.Nu am citit, nu citesc si nici nu voi citi.am cunoscut multi atei la viata mea si niciunul nu parea sa fie interesat de aceasta carte mult laudata.

| anonim_4396 explică (pentru lorena1gianinak):

1. fiecare om are dreptul la o parere, dar in cazul tau nu este originala, daca iei o mana de atei si-i intrebi vor sustine acelasi lucru, deci nu este originala.
2. religia e ceva, credinta e altceva, ca sa ne intelegem, aici, cel putin eu vorbeam de a crede sau nu.
3. faptul ca nu ai citit biblia si nici restul ateilor dupa cum am spus mai sus iti descalifica argumentatia, repet, nu poti sa ai o parere despre ceva fara sa cunosti acel ceva, in cel mai bun caz poti sa ai o afirmatie nedocumentata si superficiala, dar o parere nu.

un orb sta pe banca in parc si trece o pisica neagra pe langa el, iar colegul de banca ii spune, mai ce pisica maiestuoasa, neagra, e in fata ta, iar orbul spune, pfff ce culoare urata, preferam galben.

cam asa e si cu ateii, care sunt pe locul orbului, crezi ca e corect?
citeste biblia, adica tabara adversa, lasand la o parte doctrina sau religie, goleste capul de propaganda doctrinara si dupa aceea spune, nu cred sau cred.

si atunci poti intr-adevar sa sustii mare si lat ca aia sau aia sau aia.

nu mai doresc sa continui sirul de postari, sper ca ai inteles mesajul meu, nu il lua ca pe o critica ci ia-l ca pe un punct de vedere mai larg pe care nu l-ai vazut pana acum, si daca iti convine ramai in ateismul tau, e problema fiecaruia ce crede si daca crede, inclusiv e problema fiecaruia daca e religios sau nu.

| mentholinks a răspuns:

Dar fara sex, iubire, dragoste, voie buna ar avea sens?

| Bizon95 a răspuns:

De ce traim e cel mai bine descris in filmul Equilibrium, in care oamenii erau facuti roboti cu droguri

SINGURUL lucru de care putem fi siguri in viata asta e ca suntem aici ca sa simtim, asa ca, da, si suferinta e un lucru pe care il simtim, insa cu toate ca in viata asta nu am auzit pe nimeni care sa nu sufere vreodata, totusi, exista si dragoste si fericire

Răspuns utilizator avertizat