| andreea1valentina6768 a întrebat:

Fata oamenilor inalti, arata de regula altfel? Adica tehnic daca un expert ar vedea doar fata cuiva si-ar da seama ca persoana respectiva e inalta? Iti poti da seama doar dupa forma fetei si a capului ca cineva e inalt...cumva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate își dă seama după lungimea gâtului, dacă apare în poză. Cât despre cap, te ajută dacă ai o idee despre cât de mare e. Într-o poză simplă "de buletin" nu ai relativitate, dar dacă ar fi 2 poze cu un cap lângă un pepene spre exemplu, ai putea prin comparație să distingi ce cap e mai mare și deci să spui că e al unui om mai înalt.
În context, capetele oamenilor înalți par mici, iar cele ale oamenilor scunzi par mari. Asta în comparație cu propriul lor corp. Eu sunt scund și dacă ar fi să măsor sigur am capul mic, adică un diametru sub medie, dar pe mine, datorită corpului scund, arată mare. Iar basketballiștii ăia de 2 metri au capul dublu cât al meu dar pe corpul lor pare mic. Deci tot ce poate indica înălțimea este mărimea brută a capului, nu cât de mare PARE, deoarece aparențele sunt contradictorii.

3 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Fetele oamenilor inalti sau scunzi nu arata cat sunt de inalti, scunzi, grasi sau slabi, dar pot arata varsta aproximativa pe care o are acea persoana.
Ia imagineaza-ti un pitic, care are 1.30m cu totul, dar capul il are la fel de mare si matur ca al unuia de 1.90m, daca le vezi la amandoi doar capetele?
Cum crezi ca poti stii care este corpul piticului si care nu?
Nu poti, fiindca capul nu este proportional cu corpul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate doar dupa față, dar iti poti da seama dupa fundalul din spate laughing