| DaTati a întrebat:

Femeia e facuta pentru barbat.
Nu barbatul pentru femeie.

Ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Daca stai și te gândești, geneza biblică așa spune, că femeia a fost făcută pentru bărbat. Dar asta probabil pentru că Dumnezeu a văzut că eșuase cu nenea Adam rolling eyes
Glumesc.

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Versiunea ebraica e comica,desi iahve face o femeie Lilith si pe adam, dar aveau un pat prea mic asa ca adam se plange lui Iahve si ea este izgonita din eden si devine demon, apoi iahve se gandeste ba am dat gresit da staiiiiiiiiii ca am o idee asta are coaste cam multe, o sa fac dintr o coasta o femeie, astfel a facut o pe eva

Lilith și Adam se iubeau foarte mult, dar când făceau dragoste, Lilith nu dorea să stea pe jos, cerând egalitate între sexe, intrând în conflict cu Adam. În urma conflictului, Lilith pleacă; o altă versiune spune că pronunțând în mod nepermis numele lui Dumnezeu YHWH (cu pronunție azi nesigură), este izgonită din Eden. Îl ia pe Șarpe (Diavolul) ca soț, răzbunându-se mai târziu pe Adam, făcându-l să ia fructul interzis.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Lilith

biblia e foarte amuzanta, de asta o si recomand, daca te prind si te violez dau ceva banii la taicatu si te pastrez misto

| DaTati explică (pentru RAY):

Ce versiune ebraica ba?
Lilith e doar o legenda termina cu tampeniile.
Biblia spune adevarul, nu are nici o legatura cu basmele tale.

| RAY a răspuns (pentru DaTati):

Aloooooooooooo eu vorbeam de Tora, stii ce inseamna nu cred

| DaTati explică (pentru RAY):

Nu e acelasi lucru cu biblia. Poporul Ebraic si cetatenii evrei.

| RAY a răspuns (pentru DaTati):

Nu e acelasi? te faci de ras, Tora este vechiul testament, este istoria celor 12 triburi evreiesti

| DaTati explică (pentru RAY):

In vechiul testament, geneza scrie Eva nu scrie lilith, si tu-mi zici mie ca e tora, aia era pe atunci biblia lor dar ei vedeau pe lilith ca pe un demon, in traditia lor, termina cu religia

| RAY a răspuns (pentru DaTati):

Eu vorbeam de Tora dar tu esti pe langa, posibil ai baut o tuica si ti ai batut nevasta de esti asa agitat se trezeste ea si ti o iei

| DaTati explică (pentru RAY):

Vorbesti tot fara tine, ce legatura are intrebarea cu tora ta?
Daca esti ateu am intales nu traba sa-mi urlii in ureche.

| RAY a răspuns (pentru DaTati):

Ai dat fundita cuiva care a vorbit despre geneza, eu doar am continuat, in varianta ebraica

| DaTati explică (pentru RAY):

Da,dar ca accele teorii sunt expirate

| RAY a răspuns (pentru DaTati):

Nu sunt teorii sunt legende, care au fost o data in Tora

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu, gresit, ci fiindca i se facuse greata ca umpluse Adam gradina raiului cu urme de ****. big grin

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si una cu alta tot acelasi lucru e

| DaTati explică (pentru mgtow):

Ba nu!
chiar deloc.
ca sa intalegi mai bine, se refera la cine conduce unul peste altul?

| mgtow a răspuns (pentru DaTati):

De obicei barbatul conduce dar sant situatii cand ea conduce si daca nu-i convine il da afara din casa. Asa sant legiile unde locuiesc eu in caz de nunta daca o face inteligentul a pus-o.

| Hammurabi a răspuns (pentru DaTati):

Te-a bătut rău mama ta când ai fost mic? Sau ești încă în perioada în care te bate?

| Pricked a răspuns:

Lmao?

| RAY a răspuns:

Nimeni nu a facut femeia sau barbatul

| DaTati explică (pentru RAY):

Mda au aparut din senin te pomeni, sau au evoluat din nimic..cat de aiurea esti.

| RAY a răspuns (pentru DaTati):

Cat de aiurea a fost scoala pentru tine

| DaTati explică (pentru RAY):

Stiu.
Dar macar eu cred ce e in realitate prin fapte.
Nu ma incred in logica unora care nu au experimentat nimic.

| RAY a răspuns (pentru DaTati):

Nici macar nu ai habar de propia biblie, ce experiente ai

| DaTati explică (pentru RAY):

Pun pariu cu tine ca nu ai citit nici un sfert din biblie asa-i?

| Freya1 a răspuns:

Aceias intrebare pe care ti-a pus-o Hammurabi ti-o pun si eu...laughing
Nu suntem in epoca de piatra sa conduca cineva pe cineva.Da pe vremuri barbatul era capul familiei pentru ca avea forta fizica mai mare dar tin sa cred ca am evoluat mai mult de atat.Consider ca nu mai suntem in epoca de piatra sa ii dam o bata in cap la unul si sa il luam acasa, cred ca trebuie sa ne folosim si de alte calitati si mai ales de minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul il gasesti chiar si in Biblie

| m1dn1gh7 a răspuns:

Din ceea ce spui tu, ar echivala cu : piersicile sunt facute pentru a fi consumate de catre oameni, dar oamenii nu sunt facuti pentru a consuma piersici. Nu prea merge.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Raspunsul este-da.

| 90210 a răspuns:

Spun ca asta e o gandire tampita si toxica happy

| UnTipObisnuit a răspuns:

Violul trebuie legalizat. Si arest 15 ani daca te opui.
Ar trebui sa ne putem cumpara sclavi sexuali.
Nu ca acum, cand o femeie este libera. Pfiu.