| sopranaCadaverica a întrebat:

Femeile si fetele purtatoare de sutien SUBTIRE, fara burete, carora li se observa sfarcurile prin bluza, vi se par vulgare... ostentative? Sau nu?

21 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu de exemplu nu am purtat niciodata. Nu le vad vulgare, ci naturale

| romeo78 a răspuns:

Nu! De ce să se vadă printr-un sutien sfârcurile, dacă este din material textil? Forma, da se sesizează, dar nu sfârcurile!
Sfârcurile se observă în cazul sutienelor triunghi, minimaliste, din dantelă, dar asta ține de atitudinea fiecărei fete, oricum o femeie matură nu lasă la vedere sfârcurile, ci doar tinerele!

| sopranaCadaverica explică (pentru romeo78):

Sfarcurile se vad… Cand sunt...erecte, intarite, stii tu. Si cand mergi pe strada cam tot timpul sunt asa, ca-s infrigurate!
Si unele femei prefera sutiene lejere, din dantela si material textil subtire, ca e vara si oricum orice sutien este incomod, ca un pat al lui Procust pentru piept laughing pentru ca sanul de fapt ar trebui sa stea liber, nesustinut. Forma se vede foarte bine...
Eu am intrebat daca asta pare vulgar sau ciudat.

| romeo78 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Vulgare sunt pentru unele persoane, dar pentru alte persoane pur și simplu nu interesează!
Fiecare se îmbracă cum consideră, iar de privit, fiecare e liber să se uite în altă parte, dacă se simte ofensat de o astfel de ținută!

| RAY a răspuns:

Involuntar spun ba ce curva e asta, voluntar spun ba e cald afara e ok, depinde ce parte de a mea functioneaza atunci, cand sunt infometat o ia razna partea animala

| mihai69 a răspuns:

Nu. De ce?!?

| Drimmero a răspuns:

Nu! Au o doza de senzualitate! Dar totusi sa fie subtil iesite in evidenta sfarcurile, nu de alta dar veti fi prea agasate cu privirile de peste tot.

| Plato a răspuns:

E un gest lipsit de respect din partea ei, sa se afiseze asa.

| Dalmore a răspuns:

Daca sunt grase da
Daca arata bine nu
Sexy si vulgar is 2 chestii diferite

| Endoryus a răspuns:

Foarte rar am vazut ( sau mai bine zis observat?) femei care au sani mai generosi sa li se vada boabele de mazare. IN general aschilopatele cu sanii cat nuca au obiceiul asta. Vulgare? Ostentative? Nu.Doar incearca si ele sa atraga atentia ca restul. Nimic nou.

| HadesSs a răspuns:

Nu stiu cum li se par fetelor, mi-e imi place sa privesc cand nu exista sutien, e totul natural laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sutienele cu burete sunt naspa. Purtam la început când n-aveam ce sa pun in el laughing Se simte buretele la atingeri prin haine, se vede dacă te dezbraci, e aiurea.Nu ți se văd sfârcurile dacă porți sutien fără burete.Nu la orice sutien.Normal ca dacă porți unul din dantela transparent se vede.In mod normal nu.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Da dar eu intrebam daca atunci cand se vad vi se pare vulgar/ostentativ…
Ca exista mai multe tipuri de cupe in functie de nevoia...sanului. Un san voluminous, unul mic, unul lasat, unul zbarcit, unul cu forma neregulata - fiecare are nevoi diferite. Si femeia daca are nevoie de unul subtire ca asa se simte bine...aia e. Dar eram curioasa de cum vad ceilalti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Mi se pare inestetic.Nici vulgar, nici ostentativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ostentative mi se par alea care poarta sutiene cu atata burete incat le ajung sanii sprijin pentru barbie, dar cine stie, poate asa se simt ele conforabil si nu o fac pentru atentie. thinking
Mi se pare stupid sa iti ingradesti confortul doar pentru ca societatea catalogheaza niste sfarcuri drept vulgare. Mi se pare natural.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decolteul prea exagerat e vulgar dupã mine. Nu am nici o problema daca li se vad sfarcurile, dar când incearca sa-si puna puna in evidenta sfarcurile pe lângã mine, mi se pare un gest de prost gust.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nici vulgare, nici ostentative. Si fara sutien sunt de aceeasi parere.
Sanii nu trebuie inghesuiti pentru ca are lumea nu stiu ce parere. Fiecare se imbraca asa cum vrea.

| christine99 a răspuns:

Sfarcurile se vad doar daca femeia nu poarta sutien. Eu nu am vazut nicio fata sa umble cu sfarcurile la vedere pe strada, zic sa incerci tu si sa ne spui cum a fost laughing

| pagliaci a răspuns:

O siluetă subțirică, armonioasă și grațioasă nu o să arate niciodată vulgar în asemenea ipostaze.

| MATRiXRIDER a răspuns:

Exact cum zice Tina188, ce sa mai ziceam de burtosii care vara ies fara tricou pe strada, cu ochelari de soare, in slapi si pantaloni scurti, isi etaleaza ostentaiv sfarcurile, sanii si burta si toata lumea, fete baieti, copii, etc trebuie sa traiasca cu imaginea asta >.<
Fetele pot purta absolut ce vor, fara sa fie ostentative. Baietii sunt cei care trebuie sa se abtina de la remarci sau porniri, este o prostie argumentul celor care violeaza sau alora ce comenteaza apoi pe Facebook ca "era doar in sutien, nu purta sutien, nu avea chiloti pe sub pantaloni, avea decolteul mare, si-o cerea", nu, asta nu iti da dreptul sa crezi ca poti face ce vrei cu fata aceea. Asta nu inseamna ca se ofera sau ca arata ca e disponibila fata sau mai stiu eu ce. La plaja toata lumea e in bikini sau topless, fara nimic, ce faci? Iti vezi de treaba, cum ar trebui sa faca toata lumea in orice situatie din viata de zi cu zi.
In plus, este mult mai lejer si mai natural pentru fete/femei sa NU poarte sutien. Sanul are de suferit pe termen lung, chiar se presupune ca ar duce la cancer mamar, de unde si campanii de genul FreeTheNipple, pentru ca la barbati este ok sa vedem sfarcuri toata ziua, dar la femei este ceva tabu, nu este nimic tabu sau indecent, problema este ca am objectificat si sexualizat femeia extrem de mult in societate. Sanul si sfarcul nu sunt organe sexuale, ci la femei sunt pentru alaptat, pentru cel mai frumos dar, al vietii, dar media, industiile filmelor +18, etc au ajuns sa ne bage in cap ca sanii trebuie ascunsi, sfarcurile ascunse, dar doar cele ale femeii, ca ale barbatului n-au nimic, fals, sunt exact la fel, barbatii si femeile au amandoi sfarc, tesut mamar, areola mamara. Dar pana sa ajungem toti sa gandim mai liber ca in alte tari precum UK, la noi o sa mai treaca multi ani laughing