| angelinthedark a întrebat:

Fetelor, care dintre voi a-ti ramas din prima insarcinata sau din a 2-a oara cand a-ti facut-o, oare se poate sa am asa ghinion sa raman, am facut-o de 2 ori neprotejat, el zice ca nu s-a terminat in mine dar mi-e teama, in plus eram pe stop prima data, a doua oara cand am facut-o nu mai eram pe stop, era a 2-a zi dupa ce mi-a trecut menstra, oare sunt sanse mari sa fi ramas, nu mai pot de stres, care a-ti patit asta?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Multe fete ramane la primele contacte sexuale, mai ales daca ele se desfasoara in prima jumatate a ciclului menstrual. Nu e ghinion, e normalitatea. Primele contacte sexuale sunt stresante atat fizic cat si psihic, asa ca se poate declansa o ovulatie spontana si asa se instaleaza sarcina. este bine stiut ca o virgina are sanse mai mari de a ramane insarcinata la primul contact sexual, de aceea se recomanda masuri ferme de conceptie, in afara de cazurile cand sarcina este dorita. In nici un caz coitus interuptus nu este recomandat pentru primele contacte sexuale, avand risc mult prea mare. Trebuie sa tii cont de perioada in care ai facut sex. Este o perioada cu fertilitate mica, dar in prima jumatate a ciclului menstrual. Asadar, riscul de sarcina, desi mic, nu este de neglijat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti un test.thinking desi nu cred ca ai ramas... dar nah totusi verifica. dar cati ani tu?