| undevacandva a întrebat:

Fetelor, dacă un băiat v-ar cere să îl ajutați cu unele sfaturi, fiind într-o depresie gravă și v-ar spune că își dorește doar să vorbiți și să-i ridicați puțin moralul l-ați ajuta sau din contra: ați ignora o astfel de persoană? Personal, mă lupt cu o depresie de ceva ani care nu mă lasă să trăiesc liniștit și fiind singur, obișnuiesc să ies ziua dar și seara prin oraș și să intru în vorbă cu fete de vârsta mea, adică 20-21 ani în speranța că poate va vrea una dintr-un milion să accepte să stea în compania mea... Până nu demult, am avut probleme cu timiditatea; eram atât de timid și introvertit încât ajunsesem în stadiul în care mi-era rușine să merg la magazin sau să mă plimb deoarece foarte mulți oameni până la vârsta mea și în special în liceu m-au dezamăgit profund pentru că mă tratau ca pe un câine și nimeni nu mă ajuta când ceream ajutor chiar dacă simțeam că disper și că nu mai suport, ei râdeau de mine și mă respingeau iar situațiile astea penibile deseori îmi generau niște stări de frustrare și nervi deoarece mă simțeam dat la o parte mereu și asta din cauză că toți aveau bani și haine și mereu (în special în gimnaziu și în liceu) eram vorbit de către ceilalți colegi care majoritatea dintre ei erau înstăriți financiar ^sărac, calic etc^ și situațiile astea cu care m-am confruntat până la vârsta asta mi-au lăsat un gust amar despre viață în sensul că văd viața ca pe ceva inutil din moment ce nu ai bani și persoane care să te ajute... În fine, nu vreau să vă plictisesc cu poveștile mele de viață triste doar că tot ceea ce vreau să aflu este: ^de ce băietii/bărbații săraci material/financiar, singuri, care s-au confruntat cu probleme și care nu au avut motive să zâmbească vreodată și care nu au cunoscut vreodată bucuria și fericirea nu au nicio valoare în ochii femeilor? Ce ar trebui eu să fac ca ceilalți să-mi acorde puțin din timpul lor? Ps. Un simplu zâmbet și o vorbă frumoasă poate să însemne foarte mult pentru cineva happy

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Așa sunt majoritatea oamenilor din ziua de astăzi. Fiecare va primi după faptele sale. Uite ce spune în Biblie :

„(Matei 16:27) Căci Fiul Omului are să vină în slava Tatălui Său, cu îngerii Săi; şi atunci va răsplăti fiecăruia după faptele lui."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am ignorat și sunt o persoană empatică.
Unii sunt materialiști, vor să aibă în anturajul lor oameni de rangul lor sau care le pot oferi ceva.
Alții nu vor bad vibes în jurul lor, oameni triști etc
Alții sunt plictisiți și consideră inutil discuția cu astfel de persoane.
Pot fi diverse motive, ei le știu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi gresit prietene daca tu speri ca o fata te va scoate din depresie, nimeni nu iti poate umple golul interior mai ales o tipa. Doar temporar.

Nici-o femeie? Din cateva tot accepta asa cum esti mai ales daca esti onest. De ce nu sunt atrase? pentru ca nu ai incredere in tine. E simplu, ai incredere si te astepti ca tipa sa "vrea" sa te ajute desi e un mod gresit de exprimare, trebuie sa fii 100% sigur pe tine ce mama naibii. decat sa te exprimi in halul asta(fara putina incredere) si sa aduci o gramada de energie negativa/ si probleme mai bine poti sa explici clar ca vrei sa: Cunosti lume noua. Daca pe vreuna o intereseaza trecutul tau, ii poti povesti dar e super awkward sa dai atat de multe detalii despre trecutul tau si sa te milogesti/plangi in halul asta.

Legat de trecut ar trebui sa treci peste si sa te accepti asa cum esti. Daca tie iti provoaca tristete doar gandul ca esti in starea asta si opui rezistenta iti faci mai mult rau decat bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, nu-si are rostul generalizarea. Nu creste sau scade nimeni in ochii tuturor femeilor, asa cum ai spus. Daca exista peste 3 miliarde de femei, exista si peste 3 miliarde de caractere si opinii.
Tu nu trebuie sa cauti aprobarea nimanui. Iar referindu-ne la femei, nu ai nevoie de valoare in ochii "femeilor", ci in ai aceleia care ti-a fost predestinata si a carei apreciere oricum o ai, prin firea lucrurilor, nefiind nevoie sa te abati de la naturalete.

Nici oamenii in general, nu-i nevoie si nici voie sa generalizezi si sa-i bagi pe toti in aceeasi oala. Unii sunt plini de mansuetudine, altii sunt mai reci. Sunt convins ca vei gasi atat oameni, cat si partenera de viata care te va intelege pe deplin si te va ajuta sa evoluezi.