| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor, voi aveți iubiți geloși? Dacă da, cum faceți fata?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Iubitului meu într-adevăr nu i-ar conveni ca eu sa vorbesc cu alți băieți, sau vreun băiat sa sara calul in gesturi sau vorbe fata de mine.Dar nu simt ca ar fi chiar mega gelos, cred ca e echilibrat.
Dacă aș avea un iubit exagerat de gelos probabil ca m-a desparți de el până nu ajunge sa devina obsedat si violent.

| SilentRain a răspuns:

Nu vad de ce sa ma chinuii sa rezolv rahatul altuia?
Probabil ca ași discuta serios despre asta, daca nu apar schimbari nu mai are rost sa stau cu un om care te mânca psihic, e toxic un astfel de comportament

| oglindasultanului a răspuns:

As vrea eu, m-ar incanta

| ShaOfHatred a răspuns:

Dacă iubitul meu e gelos, dar gelozia aia toxică(nu că e teritorial), efectiv îi zic pa. N-am nevoie de așa ceva în viața mea.

| Jus7t a răspuns:

În situații de genul îl poți înțelege și ajuta să se schimbe, dar trebuie să vrea el asta, nu se poate cu forța.
Apoi trebuie să ai răbdare, rezultatele majore nu o să apară peste noapte.

Dacă nu vrea, dacă e prea gelos și îți pune ție în pericol sănătatea mentală, te stresează și te obosește, îți face rău în mod constant prin felul lui de a fi, te desparți.
Mulți care nu înțeleg ce problemă au și nu fac nimic în privința asta. ajung să își bată prietenele, unii le și omoară, in cazuri extreme.

Caută cărți, video-uri, vorbește cu specialiști (să îl convingi pe el să meargă la psiholog, să îi sugerezi asta de fapt, dacă nu vrea nu o să ai ce să faci).

O povestioară ce mi-a rămas în cap de la Bojack Horseman e cea cu salvamarul.
Sunt cazuri în care poți să sari în apă după o persoană, să o scoți de acolo și să o salvezi.
Dar sunt și cazuri în care o să se zbată puternic, iar dacă încerci să o salvezi o să te tragă în jos și o să te îneci și tu cu ea.
Gândește-te dacă merită să sari sau nu.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Jus7t):

Respect for Bojack Horseman