| chiftelutacrocanta a întrebat:

Fiecare om are probleme, care mai de care dar ca ale mele foarte putini au

as dori eventual niste sfaturi optimiste sa le rezolv

Problemele mele principale sunt:

1)Obezitatea(vreau sa slabesc ca ma simt greu si foarte foarte oribil, respir greu la fiecare 10 metrii, imi simt picioarele grele si multe altele)

2)alcoolismul(beau de trei ori pe saptamana dar si cand beau beau foarte mult ma imbat si am cearta in familie din cauza asta

3)Fumatul(simt ca-s inchis pe veci in capcana fumatului, chiar nu mai exista cale, tigarile sunt viata mea

4)Sedentarismul(stau mereu in casa si nu ies aproape nicaieri, fac prea putin efort, cum ar fi facutul patului

5)Socializarea(Am cativa prieteni care nici macar nu stau in orasul unde stau eu ca m-am mutat de unde erau ei, acuma socializez doar cu tata si cu mama pe net, si cu unii prieteni indepartati)

6)Alimentatia(Deci mananc haotic,nici macar nu sunt atent la lipide la proteine la glucide bune sau rele, beau cola ca spartu, nu consum vitamine si minerale si nici nu imi pasa de efectul combinatiei intre ele si nu imi pasa de cate ori mananc pe zi, mananc si noaptea la 1 chiar)

7)Job-ul(Am fost dat afara de 3 ori de la locul de munca, iar acuma sunt sarac si fara bani, bine imi da tata bani de tigari dar n-am nici un loc de munca

8)Viata amoroasa(N-am avut nici macar o prietena pana acuma, si am 21 de ani, n-am fost la nici o intalnire si astept un miracol-Forever alone)

9)Depresia(Ma aflu mai mereu in depresie si ma simt plictisitor pentru asa o lume frumoasa, adica nici nu stiu daca e frumoasa.ce mai conteza, sunt gras si urat dar e bine ca am hobby-uri care ma mai relaxeaza)

10)Realizare(voi realiza oare ceva in viata asta? de multe ori imi vine sa ma sinucid, nimanui nu-i pasa cu adevarat de mine)

11)Egoismul(Ma simt egoist si plictisitor si in acelasi timp consider lumea destul de egoista, tuturor le pasa numai de ei si nu te-ar ajuta cu adevarat de bunavoie, poate doar daca le dai ceva bani

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

William James spunea „cea mai mare descoperire a generatiei mele este ca un om isi poate schimba viata prin modificarea atitudinii mentale."

Frank Banks spunea: Dacă vrei cu adevărat să faci ceva, vei găsi o cale, dacă nu, vei găsi o scuză.

E adevarat ca poate nu ai resursele necesare, fizice dar mai degraba emotionale ca sa reusesti sa iti vindeci toate aceste probleme de pe o zi pe alta.
Nu va fi usor, insa este posibil. Oricine poate reusi, diferenta este ca unii reusesc mai repede si altii mai tarziu. In functie de resursele pe care le au si cat de mult isi doresc acel lucru.
Compartimenteaza aceste lucruri si fii sincer cu tine. Vezi pana si cea mai mica greseala pe care o faci. Apoi explica-ti de ce o faci. Si mai apoi cauta sa iti schimbi obiceiurile. Nu te concentra neaparat spre a lupta cu aceste obiceiuri gresite si vezi ce alte obiceiuri mai pozitive te-ar putea face fericit. Si schimba-le pe unele cu altele pur si simplu.
Dupa ce esti cat poti tu de clar in legatura cu ce ai de facut, vezi cat de mult poti musca acum, fa o analiza intr-o saptamana cat de mult ai reusit sa realizezi din toate schimbarile pe care ti le-ai propus ca sa fii fericit si sa nu te mai simti vinovat.
Si cauta in continuare sa poti mai mult, dar nici nu te condamna pentru ca nu vei reusi din prima zi sa le faci pe toate. O zi vei face mai mult, alta mai putin. Ideea e sa iti doresti. Si sa fii sincer cu tine. Daca faci mai putin intr-o zi sa nu fie din cauza ca nu ai chef ci pentru ca pur si simplu ti se pare prea greu. Pentru ca ai atins acel prag in care simti ca nu mai poti. Si nu te-ai oprit. Ai mai facut alti cativa pasi. Dar mai mult chiar nu poti.
Fii atent in special la modurile in care te sabotezi. Uneori daca musti mai mul decat simti tu ca poti mesteca acum, vei face mai apoi tot felul de chestii ca sa revii la ce numesti tu normal. De exemplu toata ziua ai fost corect si ai facut pasi spre cine vrei sa fii. Si seara o dai in bara si strici totul. Mare atentie aici. E o lupta cu tine si trebuie sa invingi. Nu e usor dar trebuie. Nu iti propune rezultate perfecte, dar trebuie sa fii prezent la diferenta dintre delasare si faptul ca pur si simplu e prea mult.
Un om care se apuca acum de alergat, nu alearga deodata la maraton a doua zi. Poate pentru prima zi e foarte bine sa mergi 1 km. Insa mergand 1 km pe zi nu faci nimic. Verifica-ti limitele zi de zi. Pentru ca ele se schimba. Cu cat lupti mai mult sa fii o versiune mai buna a ta, cu atat vei putea mai bun. Verifica la fiecare 2-3 zile daca nu cumva poti mai mult. Vei vedea ca da, poti. Tot ce trebuie este sa nu te minti.

| RAY a răspuns:

Man degeaba isi scrii probleme aici nu se rezolva nimic si sti asta, mia plaut video de catre o persoana care s-a nascut cu grave probleme de sanatate si totusi era optimist spunea el desigur ca nu pot nega boala care o am dar ma concentrez pe alte aspecte prin care ma pot remarca,degeaba ne plangem pe aici nefacand nimic, trebuie sa te scimbi asa cu putinul toate au o rezolvare sti daca chiar vrei cu adevarat, eu am o problema? cum naiba poate fi ceva o problema mostenit genetic inaltimea,lipsa frumuseti, astea nu sunt probleme sunt pur si simplu asa esti si te accepti si te remarci prin alte chesti, cea mai mare frustrare a mea a fost de cand exist ca nu sunt fata in rest mi egal mi-ar fi placut sa dau nastere, sa vad cum e sa fi femeie, ca fata as bate baieti curvari, dar tu domnule nu ai probleme tu ai lene care te tine acolo, nu te judec da man sa fumezi pe banii parintilor eu mas sinucide daca as ajunge acolo isi jur

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Man cateodata supararea vindeca sti

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu avem cum sa iti dam un gand pozitiv. Daca ti-am spune cat de minunata este viata si cum se va rezolva de la sine sau cum sa te iubesti pe tine asa cum esti, nu va face decat sa te faca sa te simti mai bine pe moment. Mie mi se pare ca ai nevoie de aprobarea noastra pentru a te face sa te simti mai bine. Insa, adevarul este ca tu nu pari sa fii fericit cu tine.

Obezitatea se poate rezolva prin alimentatie si sport. Nu mai manca haotic. Nu trebuie sa iti numeri caloriile, zaharul, glucidele, lipidele. Mananca trei mese pe zi. Daca vrei sa slabesti, mananca intotdeauna putin la micul-dejun. Mananca mai mult la pranz, iar apoi mai putin seara. Nu mai bea bauturi acidulate si nu mai bea alcool. Alcoolul nu te face decat sa fugi de realitate. Din nou, nu mai fuma. Sunt atatia oameni care se lasa de fumat. Tu de ce nu poti? Pentru ca nu vrei, pentru ca de putut se poate. Cu atitudinea potrivita poti face aproape orice. Cred ca ai aproape toate viciile posibile (cu putine exceptii). Cu atatea vicii nu vei gasi niciodata o femeie care sa stea langa tine. Niciun om normal la cap nu va sta cu cineva cu atatea vicii si atatia bani pierduti pe apa sambetei si fara job.
Apoi, in legatura cu jobul, de ce ti-ai pierdut cele trei joburi? Care este problema? Nu iti dai suficient interesul?
Parerea mea este ca nu iti dai interesul in nimic din ceea ce faci (nici sanatate, nici relatie, nici job). Care este problema? De ce nu iti dai interesul?
In cazul realizarii..imi pare rau sa iti spun, dar in ritmul asta nu vei realiza nimic. Un om care nu isi da interesul pentru nimic nu realizeaza nimic in viata.
Tu esti singurul care ia deciziile si esti singurul care poate sa faca ceva cu viata ta. Nu noi.
Cat despre egoism, da lumea este egoista. Egoismul sta la baza instinctului de supravietuire, fara egosim inca am fi fost niste bacterii amarate. Asa ca atat timp cat egoismul nu duce la propria noastra distrugere, nu este nimic in neregula cu el. Accepta si treci mai departe.

Problemele tale au rezolvari atat de simple si usor de atins cu o schimbare de atitudine. Ce ai face daca ai avea un handicap, ai fi un parinte singur cu un job pierdut? Unele probleme chiar sunt groaznice mai ales cele care nu depind de noi, dar tot ceea ce ai insirat tu mai sus depinde numai de tine.

| AliGab a răspuns:

Pfoa...cate probleme si cand te gandesti ca toate au o singura rezolvare happy
Sa o luam de la coada la cap?
11) Fiecare om are o doza de egoism in sine, ideea este cat de mult te lasi controlat de egoism si cat de mare sau mica faci doza, ca si alcoolul de altfel, ca si cu mancarea, ca si cu bauturile racoritoare, ca si cu fumatul, ca si sedentarismul, si iaca am impuscat 6 iepuri dintr-o lovitura, si anume punctul initial(11) si 1, 2, 3, 4 si 6. Concluzia este ca vointa ta este ceea ce te poate salva
7) cautarea si gasirea unui job dar si "lupta" pentru a il mentine ar putea rezolva si punctele 8 si 9 intr-o mare masura, dar dupa cum am mai spus totul depinde de vointa ta de a lasa sedentarismul de o parte (vezi punctul anterior).
10) Sigur ca poti realiza ceva, trebuie doar sa vrei si sa lupti, viata este frumoasa atata timp cat o faci tu sa fie frumoasa, poti sa realizezi lucruri bune atata timp cat vrei tu sa realizezi ceva.
Concluzia finala este ca totul depinde de tine, de vointa pe care o ai si de vointa de a te ridica. Ceilalti nu pot face mai nimic, dar tu poti daca vrei. Si toate aceste aspecte rezolvate ar mai putea rezolva unul foarte important: respectul si increderea de sine.
Dupa cum vezi totul functioneaza in cascada. Nu trebuie sa le rezolvi pe toate odata, dar cert este ca trebuie sa incepi, altfel degeaba te plangi... poti plange, dar nu te plange.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti mai plange de mila! Asa nu vei da niciodata inainte! Nu ai nevoie de empatia nimanui pentru asemenea probleme.
E viata ta, fa ce vrei. N-avem cum sa te facem noi mai bogat, slab, fericit.

Dar tine minte ca din esecuri ar trebui sa inveti ceva. Ar trebui sa le vezi beneficiile, nu sa te ingropi in ele.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Tu esti solutia fiecarei probleme. Nu iti trebuie decat o atitudine!
Asa cum am zis. Iti plangi de mila. N-ai nevoie decat de propriile forte si atat. Vrei incurajari in ce fel? Asta nu denota decat si o mai mare masura de imaturitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu mai caută susținere din altă parte. o faci pentru binele tău, pentru nimeni altcineva. lasă postările astea și începe să-ți rezolvi problemele, una câte una. baftă, și să ai multă voință. vreau să văd că peste ceva timp o să spui că ești bine.