| sabin89 a întrebat:

Fiindcă suntem la Conversaţii, vin cu o conversaţie:
A - Am trei copii. B - Ce vârste au? A - Produsul vârstelor lor (în ani, numere întregi) este 36. B - Această informaţie nu e suficientă pentru a afla cele trei numere. A - Suma vârstelor este egală cu numărul de etaje al blocului pe care îl ai în faţă. B (după ce numără etajele) - Tot nu se poate afla. A - Cel mai mare are ochi albastri. B - Acum pot afla.
Care sunt vârstele celor trei copii si câte etaje avea blocul respectiv?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Păi dacă produsul vârstelor e 36, variantele sunt limitate și sunt cam astea :
9-2-2
4-3-3
6-3-2
6-6-1
9-4-1
36-1-1
18-2-1
12-3-1
Dacă suma lor e egală cu numărul de etaje al blocului dar informația asta nu e suficientă ca să afli vârstele, înseamnă că două dintre grupurile de numere au aceeaș sumă,
deci :
9-2-2
și
6-6-1
Deci vârstele sunt una dintre cele doua.
Ultima informație cu "cel mare are ochii albaștrii" ne spune că există un "cel mare"
Deci varianta corectă e 9 ani, 2 ani și 2 ani.

| Thecurious a răspuns (pentru Hammurabi):

Felicitari.
Nu am mai vazut asemea probleme.

| sabin89 explică (pentru Hammurabi):

Fiindcă văd că te pricepi, ce zici: dacă la un trapez dreptunghic cunoastem toate unghiurile, putem afla si unghiurile pe care le face diagonala cu laturile?

| Hammurabi a răspuns (pentru sabin89):

Haaa... aici m-ai pierdut.
Cu geometria nu prea le am. laughing

| sabin89 explică (pentru Hammurabi):

Hai să zicem un caz concret: Unghiurile trapezului: 90 90 75 105
Ok, acum am văzut că nu prea le ai cu geometria, deci renunţăm. happy

| Thecurious a răspuns (pentru sabin89):

Daca notam trapezul cu ABCD, A si B su sunt cele doua unghiuri drepte. m(D)=105 si m(C)=75.
Daca avem o diagonla dusa din A pana in C.
m(A)=m(A1)+m(A2)=90;
m(C)=m(C1)+m(C2)=75;
m(A1)+m(B)+m(C1)=180;
m(A2)+m(D)+m(C2)=180;
Cam asa ti l-ai imagina?

| sabin89 explică (pentru Thecurious):

Da, exact.

| Thecurious a răspuns (pentru sabin89):

Cred ca e geometrie de gimnaziu, clasele 6-7.
Nu imi amintesc teoreme din acea perioada.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2,2,9

| Thecurious a răspuns:

Culoare ochilor celui de-al treilea mi se pare irelevanta in context.
Ai putea sa mai dai un indiciu?

| sabin89 explică (pentru Thecurious):

Indiciile sunt suficiente. Stai să vedem, poate cineva vede vreo soluţie.