| LeonovATgates a întrebat:

FUNDA! Aici vreau sa vorbim doar in termeni DE JURE. Daca spre exemplu sa imi acord singur o medalie-replica acordata de un stat care nu mai exista, se pune ca achivement/devine a mea?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cum interpretezi termenul acordare. De asemenea termenul - De jure-.
Acordarea unei medalii de merit de către o entitate statală presupune un eveniment istoric, o ceremonie, o notificare într-un document istoric, o persoană reală, căreia i-a fost acordată. Apoi - de jure- acea persoană dobândește un privilegiu onorific, să o poarte la ceremonii oficiale, și uneori un drept patrimonial asociat. Astfel în timpul vieții acestei persoane, ea beneficiază de aceste bunuri simbolice. Ea este prezentată apoi pe o pernă și purtată la vedere în cortegiul funerar. Iar apoi devine moștenire simbolică de familie, obiect de colecție sau de muzeu. Asta este situația unei medalii acordată cuiva, persoană istorică reală, a unui stat care nu mai există. Ea, medalia fizică, o poți dobândi ca obiect de colecție. Ești proprietarul actual al acelui obiect.
Dar această proprietate a ta pe care ai dat bani, nu transferă asupra ta și simbolul onorific, ești deținător, dar nu beneficiar al onurului pe care ea îl poartă simbolic. Dta, cu titlu personal, poți să îți acorzi acest onor, dar el va avea valoare doar pentru tine. Astfel într-o jurisdicție personală, da, ești decorat cu ea. Dacă o porți în intimitatea ta, asta poți să o faci, dar este ca și cum ai purta lenjerie de damă. Dacă ieși cu ea pe stradă, că e a ta, ți-ai acordat-om riști o interpretare, de la excentricitate la nebunie sau antisemitism de exemplu, dacă ai purta medalii naziste. Deci obiectul e al tău, onoarea simbolică care o transmite, nu. Asta poți să ți-o acorzi doar ieșind înafara rațiunii, ceea ce poți face fără sancțiuni sociale, într-o zonă intimă, privată, unde termenul - de jure- nu funcționează.