| AbeautifulMind a întrebat:

Funda! Ce este libertatea pentru voi, in filmul FightClub cu Brad Pitt si Edward Norton apare urmatorul citat, care mie mi se pare destul de interesant "Adevarata libertate este reala doar in momentul in care ai pierdut totul", voi cum definiti acest citat? happy

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Libertatea de ma putea exprima, libertatea de a putea vota, de alegere etc

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AbeautifulMind):

E si un asta un adevar

| Darkmagic a răspuns:

Fight Club e un film bun, dar nu as cita din el cu privire la "libertatea adevarata, reala", pentru simplul motiv ca libertate reala nu exista.
Mai mult, Palahniuk nu a dorit sa ilustreze in carte "adevarata libertate", ci anarhia.
Anarhia are un tel.
ORICE are un tel...nu este libertate.
Chiar daca "ai pierdut totul" si esti ultima persoana ramasa pe pamant, "libertatea" TOT iti este afectata de starea vremii, de necesitati fiziologice sau de intervalul zi/noapte.
Altfel spus, nu poti sa faci tot ce vrei, fiind conditionat de doar aceste trei aspecte, nu mai adaug si alte mii de chichite care iti pot limita "libertatea"...
Am sa trec de la filosofie, la real.
CAT de liberi sunt oamenii care "au pierdut totul", fiind condamnati pe viata, la zdup?
Putem discuta inca cinci ore in baza unui concept atat de abstract precum "libertatea", dar mi-e teama ca in acest timp iti mai ofer inca o suta de motive cu privire la inexistenta "adevaratei libertati".