| Me_3722 a întrebat:

Funda! Cum poate un magnet deregla un ceas?

1 răspuns:
| florina_8116 a răspuns:

Simplu,magnetizind angrenajele(rotitele) facute din materiale feromagnetice.Astfel la fortele de frecare se adauga forte de atractie /respingere magnetice care duc la dereglari.Mult mai expuse sunt ceasurile mecanice; cele complet electronice nu pot fi dereglate deoarece nu au nici un angrenaj din mat feromagnetic.

Fortele de atragere/respingere dintre magnet si mecanismele ceasului pot fi mai mari decat fortele care pun practic aceste mecanisme in miscare. O alta ilustrare poate fi urmatoarea: incerci sa impingi singur un container, dar nu poti deoarece nu ai forta necesara pentru a depasi forta gravitationala si cea de frecare. In acest caz containerul ramane pe loc.
La fel cum spunea si @anelaubed mai sus exista si posibilitatea ca dupa o perioada indelungata de timp mecanismele sa se magnetizeze in prezenta unui camp magnetic (desi nu prea mai este cazul la ceasurile de astazi deoarece mecanismele sunt facute din metale neferoase)