| Sooorin a întrebat:

Funda! sunt unele exercitii la matematica in care spun asa: dimensiunile unui paralelipiped sunt 3 cm, 4cm, 12 cm, sa se afle diagonala ( nu va cer sa imi rezolvati ) dar de unde stiu dintre toate acele dimensiuni care este lungimea, latimea si inaltimea?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diagonala e 12, (tot timpu diagonala e mai mare intr-un paralelipiped) 3 e latimea, 4 e lungimea

| Sooorin explică (pentru anonim_4396):

Si inaltimea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sooorin):

Inaltimea treuie sa mai trasezi 1 diagonala, apoi se formeaza niste triunghiuri unde trebuie sa folosesti teorema lu pitagora s.a.m.d

| Disharmony a răspuns:

Într-un paralelipiped dreptunghic, înălţimea e întotdeauna mai mare decât celelalte dimensiuni (lungimea şi lăţimea). Restul nu mai contează. Poate fi lungimea mai mică, iar lăţimea mai mare, sau invers, pentru că rezultatul va fi acelaşi.