| Youkillme a întrebat:

FUNDA! va rog ajutatima.Forta de atractie dintre 2 corpuriaflate la distanta de 10 m este egala cu 2mN. Daca ditanta dintre corpuri s-a micsorat pina la 5m, care va fi forta de atractie? FUNDA!

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Ca sa-ti dau un raspuns care sa te ajute cu ceva, scrie expresia fortei de atractie gravitationala in primul caz si apoi in al doilea caz(cand distanta s-a micsorat). Imparti cele doua relatii membru cu membru(practic faci raportul celor doua forte), o sa vezi ca se simplifica masele si constanta atractiei universale K, si din acea proportie gasesti forta de atractie pentru cazul al doilea. Bafta!