| HelpMeNow a întrebat:

Funda+vot!

CE rami sunt mai buni, cei de 800 Mhz, cei de 1066 Mhz sau cei de 1333Mhz? ca nu stiu de ce dar aia de 800 mhz au un pret mult mai mare...

Help!

Răspuns Câştigător
| HelpMeNow explică:

Se pare ca suporta atat DDR2 cat si DDR3.
Memoria ce o ai tu la 800 Mhz este de fapt DDR3 1600.
Se poate chiar si mai sus de acele frecvente, doar ca pana la atat e recomandat si asigurat.
In general, o memorie ram (daca e de frecventa mai mare) va merge in downclock la cat suporta placa.
Spre exemplu eu rulez doua module PC3200 pe o placa in specificatiile careia e mentionat pana la PC2700. Evident ca modulele nu merg la 400.

3 răspunsuri:
| axnpictures a răspuns:

Nu frecventa determina calitatea memoriei.
De fapt, aceasta va lucra la cat suporta placa ta de baza. Ce ram te intereseaza? DDR? DDR2? 3?
Ce placa de baza ai si la ce frecventa rulezi actualul ram? Daca vrei sa adaugi o placa pentru upgrade, iti recomand sa folosesti una de aceeasi frecventa, pentru ca oricum va functiona la frecventa celei mai lente. Dar asa eviti problemele de compatibilitate.

| HelpMeNow explică (pentru axnpictures):

Deci, vreau DDR3, acum rulez la 800 Mhz, iar placa de baza am N68C-S UCC, astept raspuns, ai funda asigurata

| HelpMeNow explică (pentru axnpictures):

Supports Dual Channel DDR3 1600 / DDR2 1066 asa scrie la descrierea placii de baza... adica ori ddr 1600 ori ddr 1066? sau astea sunt doar niste exemple... nu pot mai jos decat astea 2 frecvente?

| HelpMeNow explică (pentru HelpMeNow):

Se pare ca suporta atat DDR2 cat si DDR3.
Memoria ce o ai tu la 800 Mhz este de fapt DDR3 1600.
Se poate chiar si mai sus de acele frecvente, doar ca pana la atat e recomandat si asigurat.
In general, o memorie ram (daca e de frecventa mai mare) va merge in downclock la cat suporta placa.
Spre exemplu eu rulez doua module PC3200 pe o placa in specificatiile careia e mentionat pana la PC2700. Evident ca modulele nu merg la 400.