| Netrider a întrebat:

Gabriel Funes, astronomul sef al Vaticanului intr-un interviu marturiseste ca el crede in existenta "fratilor extraterestri" si ca omenirea nu este singura forma de viata din Univers, ba din contra, ar putea fi ultima. Acesta crede in existenta unei intregi comunitati extraterestre, care este "in stransa relatie de prietenie cu Creatorul". Ce parere aveti?

10 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu are legatura cu intrebarea...dar as rade de m-as sparge daca Vaticanul si-ar crea propriul program spatial.

| sublime89 a răspuns:

Pentru Vatican e un pas inainte, dar partea cu "relatia stransa cu creatorul" este cel putin penibila. De unde stie astronomul ala cum sunt extraterestri? Altii spuneau ca misiunea oamenilor, in cazul in care am descoperi alta civilizatie, ar fi sa ii crestinam si pe ei. De parca ar avea extraterestri vreun motiv sa asculte aberatiile noastre.

| Danzell a răspuns:

Ca e un individ cu reactie intarziata, care nu stie unde sa mai caute atentie, un egocentric.

adica pe bune WOW. exista extraterestrii. no ***. :O sunt miliarde de miliarde de planete.
e imposibil sa nu fie viata pe alte planete.

ultima? bazata pe ce dovezi? "revelatie divina"?

da comunitate extraterestra se intalnesc cu Dumnezeu in fiecare saptamana sa joace golf spatial.

nu ai cum sa stii ce intentii poate avea o specie extraterestra fara sa intalnesti macar una. poate vrea sa va foloseasca pe post de antreu la salata. cine stie

| Netrider explică (pentru Danzell):

Totusi e o declaratie interesanta avand in vedere negarile de pana acum.

| Danzell a răspuns (pentru Netrider):

Mie nu mi se pare interesant. gen captain obvious.
fiecare are dreptul la libera exprimare fie ca lucreaza in biserica sau in serviciile secrete. doar ca se mai trezesc unii din somn, ca Narcis Neaga de la CNADR cu rovinieta. care te face sa iti dai palme.

| Netrider explică (pentru Danzell):

Daca era badea Gheorghe din capatul satului poate ca era mai putin important. Fuentes nu e un tampit sa-l ia gura pe dinainte asa degeaba, e astronomul sef al Vaticanului, asta n-are nevoie de publicitate.

| Weedier a răspuns:

Aşa,şi? Am auzit multe păreri pro şi contra, nu înţeleg cu ce ar fi mai presus cea a acestui "astronom" decât a celorlalţi.

| Netrider explică (pentru Weedier):

Pentru ca este un om al bisericii. biserica nu a acceptat pana acum asa ceva. de unde schimbarea asta de pozitie si ce vrea de fapt cu asta?

| Weedier a răspuns (pentru Netrider):

A fost doar o părere personală.Nu înseamnă că biserica acceptă ideea asta.

| mariusice a răspuns:

Cred ca are dreptate