| Gabigabyi a întrebat:

Găinile sau alte păsări domestice dau ouă pentru ca primesc de mâncare sau pentru ca s-au imperecheat si ar fi ouale cu pui dar noi le mancam?

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Păsările domestice fac ouă în mod natural.
Gândește-te că există 3 rase distincte:
A) rasa de ouă
B) rasa de carne
C) rasa mixtă
Fiecare dintre acestea dau ouă, dar prima categorie există în fermele de producere ouă. În cuști sau semilibere.
Doar, că iarna dau mai puține ouă sau deloc datorită mecanismului lor natural de hibernare și conservare.
În ferme, nu există așa ceva, deoarece li se dau în hrană stimulente hormonale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici o pasăre de curte nu are relația cu stăpânul, tu îmi dai de mâncare, eu îți fac și îți dau ouă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ele fac oua si fara un cocos.

| Celcestietot a răspuns:

Ai invatat mecanic la viata ta?

| Gabigabyi explică (pentru Celcestietot):

Spune-mi ca nu stiu! Fără misto

| Celcestietot a răspuns (pentru Gabigabyi):

Primesc de mâncare, iar mai apoi se împerechează, ți-am scris în ordinea logică.

| Gabigabyi explică (pentru Celcestietot):

Si daca nu se imperecheaza nu pot deloc sa faca ouale alea de consum?

| Andreeush a răspuns:

Întrebarea ta nu are nici o relevanță, e ca și cum ai întreba de ce dă vaca lapte laughing
Găinile fac ouă indiferent dacă au un cocoș sau nu.

https://m.facebook.com/......nt/screen/