| Purplegirl101 a întrebat:

Gen epic... Ce parere aveti - greu sau usor? :-D

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Genul epic este destul de usor dar depinde si de opera.

De exemplu, romanele interbelice mi se par simple dar romanul postbelic (Morometii), este un subiect nefericit.

Nu cred ca exista om care sa prefere Morometii in locul unei opere precum Baltagul, Ion, Moara cu Noroc sau Povestea lui Harap-Alb (da, stiu ca ultimele nu sunt romane dar tot apartin genului epic).

La fel si in cazul poeziilor. Cata lume stie Luceafarul si cata lume stie In gradina Ghetsimani? (nici nu stiu daca se mai da ultima dar intelegi ideea)

De multe ori nu conteaza marimea operei, ci dificultatea de a realiza comentariul, de a urma anumiti pasi. Cu cat este opera mai mare, cu atat ai sanse mai mari de a trece de limita necesara de randuri.

| CdeMetal a răspuns:

Destul de usor.

| CVane a răspuns:

Depinde de cum ai invatat.