| Joker3134 a întrebat:

Glanda pineala daca lucrezi la ea o sa ai o dispozitie mai buna? Am niste exercitii

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Da. Si nu ajuta numai pentru o dispozitie mai buna, dar in asociatie cu creierul, te ajuta sa vezi lucrurile altfel, dintr-o maniera mult mai organizata si mai calma.

Dar din pacate, tehnologia si metodele in care traim astazi, ne-au facut sa ne "astupam" aceasta glanda, involuntar sau voluntar.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Dar despre ce fel de exercitii vorbim aici? Pentru ca sunt foarte... vaste, sa zic asa, cam tot ce tine de aceasta parte.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Ooo, ia da-mi si mei aceste exercitii big grin

Da, te ajuta. Daca poti sa observi, aceste exercitii sunt diverse forme ale meditatiei, intr-un cuvant. Asa poti sa iti pastrezi starea de constienta si de calmitate in orice situatie.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Linkul de la yahoo nu merge, pentru ca mi-ai trimis linkul de la mailul tau aparent.

Simti o schimbare... insa nu trebuie sa o definesti asa. Nu este ceva ce poarta o denumire exacta. Este o senzatie oarecum. Schimbarea se produce in mintea ta. Cand o sa privesti totul cu calm, intelegere, la care as adauga perspectiva celorlalti, atunci o sa vezi cum arata lucrurile in ansamblu.
De exemplu, atunci cand te eliberezi de ganduri, nu o zici ca te-ai eliberat, pentru ca asta este un gand deja. Stii ca te-ai eliberat cand nu o sa mai intrebi asta.

Dar depinde ce schimbare cauti tu, ce cauti cu adevarat?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Joker3134):

Sigur e psiholog? I-ai vazut diploma? Ai constatat ca are drept de libera practica? Sau e doar un escroc?

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Vezi psihologii cu drept de libera practica pe https://www.alegericpr.ro/images/registrul_unic/RUP_GENERAL_partea_1.xlsx