| Beyourself1245 a întrebat:

Guys, am o problema naspa. Am aflat ca am Depresie Anxioasa si fac tratament de doua saptamani. Faza e ca isi face efectul, sunt calm in sensul ca nu mai am iesirile alea nervoase, dar tot gandesc prea departe si ma afecteaza si intelectual treaba asta. Am inceput sa uit locurile in care am mai fost... Peste o luna ma duc din nou si cred ca o sa fac analize neurologie. Sunt mai timid, sunt distrus. Am inceput sa iau si lecitină. Am ticuri, am de toate. Urmez tratament cu Serlift

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt extrem de putine cazuri in care cineva are doar depresie sau doar anxietate, de obicei ele vin la pachet.
Tu acum gândește-te care te afectează mai tare. Gândurile obsesive și ticurile pot fi determinate de OCD care este o forma de anxietate. Un psiholog te poate diagnostica mai bine in acest sens decât un psihiatru. Un psihiatru nici măcar nu te asculta suficient dat sa îți dea un diagnostic corect, pe el îl interesează sa îți dea medicamente. Nu zic ca medicamentele nu sunt bune dar nu e bine sa incepi direct cu ele pentru ca au efecte adverse, multe și ascunse.

| MadRaven a răspuns:

Exact același diagnostic îl am și eu. De asemenea, și eu am luat un an și ceva tratament cu Serlift. Am mai luat și altele, dar cu Serlift am "lucrat" cel mai mult.
Momentan, dacă faci doar 2 săptămâni acest tratament, încă nu te-ai obișnuit cu el. Eu abia după o lună am început să mă împac cu ele. Aveam grețuri și o stare dubioasă de leșin, de parcă n-aveam nicio vlagă, parcă pluteam prin viață.
Și eu aveam probleme de concentrare și am luat niște Nootropil în combinație cu lecitină. Dar știu că tot psihiatra mea mi-a dat o rețetă pentru un medicament care m-a ajutat super mult în materie de procese cognitive, actovegin parcă se numea.
Oricum, și eu uitam foarte multe lucruri din cauza medicației. Nu știam ce am făcut în ziua respectivă, îmi aminteam greu sau deloc unde am lăsat un lucru. Uneori nu-mi puteam aminti dacă am făcut ceva în ziua respectivă sau abia m-am trezit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nervozitatea e întradevar urâtă si eu mă comfrunt cu ea. E bine că iei tratament, incearcă sa sa te apuci de un sport ca sa eliberezi stresul din tine, iar pentru memorie exista pastile
Memo Plus, Lecitina de 1200 de mg de la Walmark
(P.s: eu folosesc pastile de memorie de la 14 ani si acum trec în anul 3 de facultate ) nu e o rusine sa le folosesti, nu doar oamenii în vârsta uita!
Nu e un lucru rau ca esti timid( oamenii timizi au cele mai sincere sentimente in general si intense).

| Beyourself1245 explică (pentru anonim_4396):

Am o memorie extrem de buna, dar Depresia asta ma afecteaza. Din prima zi de cand am inceput sa iau medicamentul gandeam limpede si bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Iarta-ma daca cumva crezi ca te-am jignit unele medicamente sau tratamente au si efecte adverse si exita posibilitatea sa iti intunece putin mintea unele dintre ele, nu te neliniti, vorbeste cu medicul tau, va stii sa te sfatuiasca cel mai bine happy, Ai grija de tine kiss

| Raducons a răspuns:

Cred ca am si eu asa ceva si e naspa intr-adevar, dar nu fac tratament, Cum ai aflat, cum ai procedat, ai mers la psiatru la medicul de familie?

| Beyourself1245 explică (pentru Raducons):

Sunt de ceva timp (aprox. 2 ani) si cu timpul s-a agravat. Pai medicul de familie m-a vazut in ce stare sunt si m-a trimis la acest psiholog. Mi-a dat un medicament pentru ca a vazut ca sunt super stresat si inca sunt. Urmeaza sa fac si niste analize neurologie si multe altele.