| anonim_4396 a întrebat:

Haideti sa comentam astazi afirmatia "Pot sa ma imbrac cum vreau eu si cat de despuiat vreau eu, nu sunt o curva din aceasta cauza si nimeni nu are dreptul sa se atinga de mine din cauza acestui fapt''. Vreau sa zic inca de la inceput ca sunt perfect de acord cu o buna parte din ea. Intr-adevar, nimeni, dar nimeni nu are dreptul sa puna mana pe tine, sa fie vulgar etc daca esti imbracata despuiat. Intr adevar, ai tot dreptul din lume sa te imbraci cum vrei tu. Problema stiti care e? Partea cu ''nu sunt o curva din aceasta cauza''. Si nu zic ca acea femeie este o curva ca se imbraca asa! Dar asa cum ea are tot dreptul sa se imbrace cum vrea, asa si Gigel din Cucuietii din Deal are dreptul sa o considere curva. Este strict problema lui. De ce unele se simt asa de deranjate de aceasta eticheta? Parerea mea e ca daca tu ca femeie ai sti cine esti, nu te-ar deranja ca X te considera curva. Tocmai aici e problema. Faptul ca se simt deranjate unele femei arata ca ceva este in interiorul lor care ''da cu virgula''. Si inca ceva! Nu am vazut niciodata in viata mea(ce e drept nu prea am asa multe tangente cu femeile) ca o femeie care are relatii intime mai putine si mai stabile sa afirme propozitia de mai sus! Dar niciodata. Interesant si asta, nu? Si vreau sa zic ca o femeie cu multe relatii intime si diverse nu este curva, nu afirma nici asta. Haideti sa va vad!

74 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu aș putea să blamez alegerile vestimentare ale unei femei.
Fiecare se îmbracă cum consideră de cuviință. Nu sunt în măsură să intervin asupra ei.
Important este să te simți bine în hainele pe care alegi să le porți.
Personal, nu mă simt bine atunci când expun prea mult.Chiar dacă corpul îmi permite să adopt tinute mai indraznete, prefer totusi să mentin un echilibru.
Nu imi impune cineva asta, este o alegere personală.

| anonim_4396 explică (pentru Ofiintă):

Am inteles. Si tu imi dai speranta! laughing

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Important este să ai această speranță.
Neincrederea nu te înalță.

| anonim_4396 explică (pentru Ofiintă):

Corect : )

| Drimmero a răspuns:

Si daca ar umbla goale nu are nimeni dreptul sa se atinga de ele, sa le abuzeze in vreun fel. Daca umbla mai strident, mai vulgar aia e, barbatii intorc capul dupa ele, chiar si unele femei din ce zic ele, prefer sa vad una imbracata asa decat un barbat imbracat asa. Singura categorie in care le incadrez cand le vad asa e ''bunaciune/nebunaciune'' si cam aia e, singura problema e ca sunt destule care ori n-au forme si vor sa arate ce nu au, ori au un surplus de tesut adipos si vor sa-l expuna, in rest daca arata ok e in regula, le prieste ''stilul asta vestimentar''. Nu o zic fiind superficial, dar s-ar vedea aiurea sa se imbrace intr-un anume fel daca nu le avantajeaza.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Huh? Deci ai debitat niste stereotipuri, si niste timpenii gen aia se imbraca cum vrea, dar eu pot sa PRESUPUN ca e nu stiu cum si sa o jignesc pentru ca ea se imbraca cum vrea. Daca e imbracata dincolo de decent, treaba cu expunerea in public se aplica si poate fi amendata, simplu. Ca tu esti nef*tut si porc imbecil si faci presupuneri, asta e partea a doua. Ti-ar place sa rida unele de tine cand te imbraci nu stiu cum si sa te faca gay/impotent/cum vrei tu, chiar daca nu esti?

| Freya1 a răspuns:

Orcine poate sa aiba un decolteu sau probabil un obiect vestimentar mai vulgar o data la ceva timp sau ocazie, dar da, cand chestia asta devine o obisnuinta si deja se face abuz ai tot dreptul sa iti faci o parere proasta despre o persoana.Intr-adevar,nu e dreptul nimănui sa judece pe nimeni, dar o data ce faci niste lucuri mai ieșite din comun trebuie sa iti asumi si criticile.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Esti femeie?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Imi place cum gandesti happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe lucrurile normale gandesc normal.
Cum ti-am zis, trăiești intr-o lume in care trebuie sa iti asumi si laudele si criticile.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Uite ca tu nu te ai simtit atacata de intrebare mea! YourInsomnia oleaca asa laughing)

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu ma simt atacata pe teme de genul pentru ca si eu la randul meu imi asum anumite lucuri.
Si eu am avut perioade si mai am si acum cand mai port un amărât de decolteu, dar înainte să ies pe strada stiu ca o sa primesc mult mai multe priviri sau mâraieli din partea unora si imi asum.Eu nu pot sa zic "ce te uiti la sani mei, esti nesimțit?" Daca am un decolteu adanc.Intr-adevar nu e politicos sa te inholbi nici daca omul e in fundul gol, dar nu toata lumea se manifesta si gandeste asa si atunci aia e.
Eu spre exemplu înafara de partea cu decolteul nu prea consider că m-am îmbrăcat sau expus foarte indecent.Dar in acelaș timp mi s-a scos vorbe urâte pentru ca am avut o relație/două sau am fost văzută discutând cu un băiat.Si atunci...la ce sa ma astept.
Dacă nu vrei sa iesi in evidenta pur si simplu nu o faci.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Astea cu vorbele te aprob laughing mereu lumea mananca ciuperci laughing dar mereu! Nu baga in seama! Este peste tot

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta si zic.
Legat tot de indecenta am vazut recent un video cu două femei mai în vârstă.Cei drept nu erau îmbrăcate adecvat pentru varsta lor dar sa zicem ca e treaba fiecăruia.Dar in momentul in care in mirificul dans dansele si-au ridicat un picior la una din ele (ce era într-o fustă scurta) i s-a vazut efectiv ...pentru ca nu avea nici chiloți.Iar tu cand postezi video vezi amănuntele astea din cate stiu (era postat de ele, un tik tok) si atunci, daca cineva iti spune ca esti scabroase, ca esti bătrână si ar trebui să îți vezi de nepoți in loc sa te cracesti pe net nu ai avea de ce sa te superi.Ca doar nu te astepti să vezi numai băieți de 20 de ani infirbantati pe tine si fete încântată si mandre.
Nu le judec pentru ce fac, ca nu sunt in masura, dar sunt de parere ca trebuie sa iti asumi criticile.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

De acord. Cand vad femei ca tine mai prind curaj

| Frank51 a răspuns:

Dupa logica asta, te astept sa iesi in fundul gol pe strada si sa nu te judece nimeni, vei avea o surpriza neplacuta. Judecata asta constructiva are efecte pozitive, nu exista scuze pentru ceva iesit din comun.

Sa luam spre exemplu barbatii care poarta pantaloni peste glezne, este un stil gresit de purtare al pantalonilor, chit ca persoanei in cauza ii place sa poarte asa, tot va fi judecat.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu cred ca părerea celor din jur este obiectiva. Chiar dacă se îmbraca sobru poate sa fie curba, și sunt atâtea adolescente ce se îmbraca mai sumar dar ele pot fi și virgine, când arăți bine ai tendința sa arăți mai sexy și dacă nu te îmbraci indecent. Mi se pare superficial sa pui eticheta doar după vestimentație. Dacă o persoana se îmbraca vulgar eu o cataloghez strict ca fiind vulgara sau fără simțul esteticii.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Obiectul discutiei nu era daca sa o catalogam pe Maria ca si curva au ba daca se imbraca despuiat

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ți am răspuns ca deși Gigel o cataloghează asa, ea poate e doar o adolescenta virgina care asa epateaza, dar nu e curbă și e normal sa se simtă prost dacă cineva o numește asa. Tu spui ca o fata nu ar trebui sa se supere ca un țăran o face curvă, și pe tine dacă te jignește cineva te supara. Nici o fata nu va gândi despre sine ca e curvă sa ști, termenul asta e greu de definit pentru fiecare înseamnă altceva

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ok

| mastadont a răspuns:

În esență ai dreptate. O femeie, ca și un bărbat, are dreptul să facă ce vrea atâta timp cât respectă legile, are dreptul să se îmbrace cum vrea. Faptul că este judecată însă nu este vina ei ci a celor din jur. Să te afecteze ceva ce nu poți influența și nici nu ar trebui să o faci mi se pare că denotă o lipsă de încredere în propria persoană. Cu alte cuvinte, o femeie care se respectă, o femeie care este independentă și stăpână pe sine nu va lua în seamă asemenea prejudecăți și își va vedea de viața ei așa cum îi place, dândule cu tifla invidioșilor.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Pertinent punct de vedere
Practic sustii prin el tot ce am zis mai sus
B/F?

| Legion7X a răspuns:

In fond, dacă tu te îmbraci cam despuiată, acelea de pe centură, cum ar trebui să se îmbrace? Eu cred că Tine un pic și de respectul de sine sau să nu iti scoți in relief, toate partile intime.

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

Niste virgine agresate unele ca s fluierate de porci pe strada rolling on the floor
Asa e rolling on the floor

| Alverto a răspuns:

Cum vrei da. Cat de despuiat(ă) nu... Sau ești în epoca de piatră?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine nu mă deranjeaza opinia lui Gigel din Cucuietii. Daca vreau să iau o fusta mai scurtă pentru că vine vara si in Bucuresti sunt 35°C este fix problema mea. Faptul ca el ma considera curva pentru alegerea mea vestimentara care nici macar nu este pentru el, ci e pentru MINE, sa nu-mi fie cald, asta denotă că el este frustrat pe femei! O persoana care judeca pe altcineva si pune asemenea etichete precum,, curvă" e clar ca are niste mari frustrai din trecut. N-ai ce sa faci. Doar, te rog, nu incuraja acest gen de gandire aici. Ca mai sunt si copii, care isi formeaza caracterul, si o sa creada ca e ok sa consideri o femeie curva dupa faptul ca nu s-a imbracat asa cum ai vrut tu happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asteptam comentariul asta ca pe painea calda.
"Faptul ca el ma considera curva pentru imbracamintea mea....arata ca el este frustrat pe femei". Iar faptul ca pe o femeie o deranjeaza asta arata ca este, intr adevar, o curva. Asta judecand fara a lua in calcul alte variabile. Intamplarea face ca o buna parte din femeile care se imbraca asa dovedesc un caracter indoielnic in toare aspectele vietii. Dar e doar o intamplare, caci am mai vazut si exceptii. Deocamdata doar douahappy dar la cei 21 ai mei e vremelaughing
Nu am incurajat niciun fel de gandire. Am doar analizat "sintagma"aia obiectiv.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa fii curva ca sa fii deranjat de acest cuvant. Tu macar stii ce inseamna? Este ceva extrem de umilitor acest cuvant. Chiar ai fi nesimtit sa-i spui asa unei femei. Si nu ma lua tu pe mine că un om pe care il deranjeaza o jignire este acea jignire. Pe orice om normal il deranjeaza o jignire! Si nu inteleg de ce toate intrebarile tale sunt legate de acest gen de subiecte? Ce te supara? Te supara femeile? Si DA, un om care pune astfel de etichete bazat pe o bucata textila pe care o poarta cineva, are frustrari GRAVE. Eu nu sunt de acord sa ii spui unei femei curva. Eu am demnitatea suficient de mare sa NU accept sa fiu numita asa. Asta ma face curva? Esti foarte trist daca asa gandesti

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Homosexualii in general sunt oameni inteligenti, care nu judeca, pentru ca stiu si ei cum e sa fii judecat.
Deci tu chiar NU esti homosexual.
Iar daca printr-o minume esti sa stii ca MISOGINII si barbatii care ar fi de acord cu tine la aceste intrebari sunt si HOMOFOBI happy
Acel gigel care face o fată curva pentru cum se imbraca o sa te umileasca si pe tine ca esti gay. Gandeste-te la asta, inainte sa te iei de oameni aiurea happy
Orientarea ta sexuală este mai ofensatoare pentru cimeva ca acel gigel de care vorbeai decat cum se imbraca o femeie. Asa ca in loc sa ataci femeile fara motiv, mai bine apara-te pe tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am o intrebare, mai
Ce ai baut inainte de a scrie aici? rolling on the floor Ca vreau si eu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu zic sa incetezi cu aceste frustrari impotriva femeilor. Cum nu iti doresti ca cineva sa te umileasca ca esti gay, nu judeca nici tu pe altii happy CE TIE NU ITI PLACE, ALTUIA NU II FACE
Desi nu cred ca esti gay, ca prea mult te intereseaza femeile de pui aceste intrebari, care sunt doar o masca pentru nenumaratele tale frustrari

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu am atacat pe nimeni. Tu te-ai simtit atacata. SI mai vad ca te-ai cam enervat. Asta spune multe si despre tine
Nu numai Gigel ma judeca, draga mea. Pana si familia ma judeca. Taica meu nu vorbeste cu mine pentru ca sunt gay, asa ca inainte de a mi vorbit tu mie despre ce inseamna sa fii ''diferit'', gandeste de 2 ori, te rog

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci de ce spui ca o femeie care se supara ca e facuta curva chiar e curva?
Fa-o pe mama ta curva. Se supara?
Daca se supara, inseamna ca E curva. Asta conform judecatii tale

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu am jignit femeile si nu am frustrati legate de ele. Din nou, ce te-ai aprins asa? Hai sa facem pace!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Draga mea, daca esti suficient de confident cu cine esti tu nu te va deranja parerea unui strain. Mama nu este un strain laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu vreau sa facem pace, ador pacea happy Insa m-ai umilit in mod indirect.
,, Iar faptul ca pe o femeie o deranjeaza asta arata ca este, intr adevar o curva"
Logic ca nu mi se pare normal sa faci curva o femeie doar pentru un material textil pe care il poarta. Deci tu m-ai facit curva in mod indirect.
Doar pentru ca nu sustin acest comportament si NU sustin sa judecam oamenii pentru ce poarta sau ce orientare au. Fostele minorotati ar trebui sa se sustina intre ele, adica FEMEILE si oamenii din LGBTQ+. Eu te sustin pe tine ca gay, sustine-ma si tu ca femeie! Doar asa o sa ne ridicam reciproc!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok atunci fa-o pe mama ta curva, clar nu o s-o deranjeze

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cand citesc acest raspuns prind speranta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cand citesc acest comentariu imi pierd speranta pe care o prinsesem mai inainte!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In ce sens? Ce ti-a placut la al meu raspuns? happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A fost destul de constructiv asa laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asculta, e clar ca ai niste frustrari nesanatoase pe femei.
Sfat: nu fa femeile c*rve
Numai bine! Du-te la psihiatru! Si nu pentru orientare, ci pentru frustrati

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi recomanzi tu unul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, pentru ca consideri ca daca un om se supara pe o jignire este acea jignire.
Din perspectiva unei femei pe care sa nu indraznesti in viata ta sa o umilesti cu cuvantul,, curva" te pot sfatui sa apreciezi mai mult oamenii din jurul tau si mai ales SA NU JUDECI DACA NICI TU LA RANDUL TAU NU VREI SA FII JUDECAT.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N ai inteles laughing ai facut ceea ce fac si barbatii frustrati generalizeaza laughing)
In acel context daca se supara ceva da cu virgula
Si imi mentin cu tarie parerea!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Care e parerea ta? Spune-mi-o scurt, ca nu prea ai zis-o pana acum

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Parerea mea e ca daca ai suficienta incredere in tine si stii cine esti nu ti pasa daca Gigel te face curva. Nu te enerveaza, stii ca atat poate el si tu stii cine esti. Simplu
Si mai e ca daca afirmi exagerat sintagma aia cu imbracatul peste tot ai o problema si tu laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca atat poate acel Gigel, dar ma enerveaza asta pentru ca sunt femei pe care chiar le doare sa fie facute asa fara niciun motiv. Si pur si simplu nu e corect fața de ele. De aceea ma enerveaza. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ti e drag Gigel, nu? Eu zic sa mi dai add friend sa fii la curent cu intrebarile mele, caci, te asigur, voi mai aborda astfel de ''teme''! Si apare iar Gigel!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite, eu chiar voiam sa vorbim serios despre acest gen de subiect. Dar vad ca tu doar vrei sa ma iei la misto. Pacat, puteam sa avem o discutie frumoasa

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa e felul meu de a fi, un pic mai zburdalnic si cu umor laughing Dar am umor de calitate sa stii

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok. Haide sa luam discutia de la inceput (in mod serios) daca vrei. Daca nu, asta e. Crezi ca sunt curva daca nu sunt de acord sa ma faci curva?
Imi doresc doar sa-mi raspunzi la intrebare, fara ocolisuri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor nu mai pot cu tine

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mi-ai raspuns la intrebare. E clar ca nu stii ce sa raapunzi. Cand doresti o discutie civilizata, unde sa ne sounem parerea ca doi oameni rationali, atunci cauta-ma

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu mare drag! Vezi ca mai vine o intrebare ''de categorie grea''

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici macar nu ai pus o intrebare, ci doar ti-ai expus frustrarile online. Si stai linistit ca nu mai rasound la nicio intrebare. Pentru ca tu nu vrei sa discuti, tu vrei doar ca altii sa fie de acord cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cat de frustrat sunt pe o scara de la 1 la 10? Ia sa vad!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate ar trebui sa-ti raspunzi singur la aceasta intrebare happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt suficient de destept! Poate ma ajuti tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Pot sa ma imbrac cum vreau eu si cat de despuiat vreau eu, nu sunt o curva din aceasta cauza si nimeni nu are dreptul sa se atinga de mine din cauza acestui fapt''
Poţi, n-a zis nimeni că nu poţi să te îmbraci cum vrei tu.Dar asumă-ţi consecinţele.Asumă-ţi criticile şi fluierăturile pe care le primeşti,asumă-ţi că lei vei da ocazia la tot felul de frustraţi să spună că meriţi să fii violată doar pentru că te-ai îmbrăcat în felul ăsta. Oricum,pentru unii e suficient să fii femeie ca să meriţi toate rahaturile astea,nici nu trebuie să porţi nu ştiu ce, tot se găsesc bolnavi care să fie de părere că ai merita un viol, darămite să mai ai şi haine provocatoare. Într-adevăr, n-ar trebui să se atingă nimeni de tine indiferent cum ai alege să te îmbraci şi indiferent unde ai alege să te afişezi aşa, dar lumea nu e roz şi multe lucruri nu se întâmplă aşa cum ar trebui să se întâmple.Nu poţi să ieşi noaptea de una singură pe o alee întunecată cu decolteu şi fustă scurtă doar pentru că eşti tu mai open minded şi să te miri că te trezeşti la un moment dat cu unul în boscheţi.De fapt,în cazul ăsta,n-ar trebui să te miri nici dacă porţi un sac şi tot ajungi cu unul în boscheţi.
Chestia e că nu poţi să te îmbraci de exemplu atunci când mergi la biserică,în club şi la facultate cu aceleaşi haine,trebuie să ştii ce să porţi în fiecare situaţie. Dacă mergi despuiată în club şi te face unul paraşută,atunci poţi să-i spui liniştită că e un cretin.În schimb, dacă mergi aşa la facultate şi îţi spune la fel, cam are dreptate.E penibil, e de prost gust, nu prea poţi da doi bani pe una care face asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti femeie sau barbat?

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dacă mergi despuiată în club şi te face unul paraşută, atunci poţi să-i spui liniştită că e un cretin" Dacă ești fată desteaptă, nu îl bagi in seamă sau il ignori, pe prost. Nu te ții cu el la replici. dacă te simți in nesigurantă, mai bine pleci acasă. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Femeie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Gandesti destul de sanatos asa dupa parerea mea

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

laughing)) Hai ca esti tare

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce anume?.

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

I-ai zis bine fetei laughing)

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea este nesigură. Eu asa aș proceda dacă as fi fată.

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

Corect happy

Răspuns utilizator avertizat