Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Haina face pe om? Sau omul face haina?
Oare un om care este imbracat elegat, cu haine de firma,are mai multe sanse de afirmare in societate,decat cu cineva imbracat mai modest, dar ingrijit?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Haina nu-l face pe om.
Ce inseamna sa fii om?
Multi nu mai stiu,daca au stiut vreodata.
Personal,voi alege omul intotdeauna.

Pentru ca locuiesc intr-o zona cu trafic turistic foarte mare, vara vad destui romani care, in masinile lor elegante si scumpe, arunca sticle de plastic pe geam, golesc scrumierele pe sosea sau arunca pampersii copilului pe plaja.Au costume de baie cel putin de la Zara sau H&M si injura cu voce tare, fara sa-si imgineze ca ii poate intelege cineva...sunt momente in care mi-e rusine ca sunt conationalii mei!

In schimb,mi-am facut prieteni romani veniti in vacanta,familii fara masina,oameni civilizati si seriosi,simpli,naturali si buni, care se bucurau sincer de vacanta lor si incercau sa nu contravina cu nimic locului care ii gazduia.
happy
Cam asa e si cu hainele.
O fatada luxoasa deja ma face suspicioasa, o privesc, dar nu simt nevoia de apropiere, valorile s-au pierdut...in timp!
Nu e o regula, dar tinde sa devina!
Haina nu-l face pe om!

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Deci tot oamenii simpli sunt mai civilizati!

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

De cele mai multe ori,sa stii.
Ei au inteles ca bucuria in viata vine de la lucruri simple si curate.
Nu de la zorzoane sau false valori!
E adevarat ca nu au avut nici posibilitatea sa incerce varianta cealalta,dar nu stiu de ce,parca e mai bine.
Omului nu-i trebuiesc multe sa fie fericit.
Nu neg,de exemplu,valoarea unui absolvent sef de promotie,care se imbraca in costum si cravata pentru un interviu la Microsoft, acolo tinuta e impusa, absolut logic! Dar stiu ca, in sinea lui, s-ar simti mai bine intr-o pereche de blugi...
happy

50 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Haina și caracterul se contopesc.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Cel care e imbracat mai bine e mult mai ingrijit decat un om sarac care face baie mai rar si da haina il scoate pe om sa aiba relatii si femei, inca un BMW sau un lamborghini si se culca cu pamela anderson.

| SimpluAndrei a răspuns (pentru mgtow):

De ce oamenii mai "modesti" sunt luati in seama ca aurolaci, needucati sau jegosi? Ce? Daca un om e sarac inseamna neaparat ca e prost sau nespalat?

| Fatamuntilor explică (pentru SimpluAndrei):

Corect...un om sarac nu este si needucat. Daca este sarac, nu insemna ca este mai putin destept.
Am intalnit oameni modesti. imbracati modest, dar cu minte sclipitoare.
Buna intrebare i-ai pus lui @Mysogyn.Bravo!

| mgtow a răspuns (pentru SimpluAndrei):

Asa caracterizeaza cei care au bani peste masura nu eu.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
eu cred ca depinde de gandirea fiecarui om. avem exemple multiple la tv..imbracate/fardate/luxate etc.iar cand deschid gura..sa dai si sa fugi.
in ziua de astazi, asa este perceput omul. daca este imbracat, inseamna ca e de vita buna/inseamna ca e destept si are toate atuurile in fata..ar trebui sa ii punem fata-n fata. unul imbracat bine si celalalt imbracat ponosit dar inteligent si cu un bagaj de cunostinte enorme si sa vedem cine pe cine combate....este de inteles ca in societate, trebuie sa ne conformam, chiar daca nu avem lux, dar sa fim curati si imbracti decent, spune multe despre noi.dar fiecare se imbraca cum poate si in functie de bugetul fiecaruia..sa nu uitam ca cei c are canta manele au haine de firma/masini/bijuterii, dar cu ce folos? cand deschid gurita doar atat stiu sa afirme. fara numar si amante cat de multe.
O seara bunahappy

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Da,si sunt oameni care habar nu stiu cum sa imbrace o haina.Nu oricui i se potriveste orice!

| ???????36 a răspuns:

Nici hainele de firma nu mai sunt ce-au fosthee hee
Poate candva! In ziua de azi toti isi pot permite o haina de firma, cumparata la second-hand, adusa de varu' din Italia ( de unde a cumparat-o la reducere) sau furaciune, cumparata din targ! Deci ar fi patetic sa te ghidezi dupa acest aspect.
Apoi, am intalnit oameni cu bani, care nu dadeau absolut nici cea mai mica importanta hainelor...pur si simplu imbracati discret si normal, in blugi si tricou. Iar conturile in banca explodau de banet.

| Leocerba a răspuns:

Uneori, de cele mai multe ori parca, se discuta pe seama "Haina face pe om" tinandu-se cont de banii care s-au dat pe haina aia. Daca-i de firma, cica s-au dat multi bani, omul avand multi bani sigur are o problema( fie de constiinta, fie ascunde el ceva...) daca nu-i de firma, automat e mic pretul, modest omul, poate o fi sarac dar cinstit.
Din fericire, situatiile sunt multmai complexe de atat, pe cuvantul meu.
1)Am intalnit saraci care nu catadixeau sa dea nici mustele la o parte din jurul capului. Nu tinea de filosofia lor de viata ci de lene. Erau rupti in fund de puturosi. Pentru ca nu munca era preocuparea lor. Eu am avut momente in viata cand m-am numarat printre astfel de oameni.
2)Am intalnit saraci mandri, niciodata resemnati, care purtau un tricou de bumbac si-o pereche de blugi de ziceai ca-s din brocart sau ceva... Da, am fost la un moment dat si asa.
3)Am vazut oameni care purtau haine scumpe si nu epatau cu asta, erau rafinati si bunul gust se vedea de la o posta, hainele ii acompaniau perfect. Purtau lucruri exclusiviste si de o mare discretie. Si bogatii pot fi ingrijiti, cum ar veni laughing nu-i apanajul saracilor cinstiti( patetica mai e categorisirea asta)
4) Am intalnit si toparlani cu haine scumpe degeaba, nu mai comentam aici.
Dar ce spuneti de haina doctorului? A politaiului? A cosmonautului? A gunoierului? A stewardesei? A lui Batman? A Scufitei Rosii? A animatoarei Playboy? Chiar nu va spun nimic hainele astea? Oare nu va lasati deloc impresionati de ele? Scanati perfect prin ele si ajungeti la chintesenta omului?
Eu cred ca hainele exprima ceva, ne spun ceva despre fiecare in parte, ne influenteaza.
Si daca nu ma credeti, imaginati-va nu o lume in pielea goala pe strada, ar fi prea simplu, imginati-va o lume in salopete gri. Copii, femei, barbati, batrani, saraci, bogati, toti in salopete gri. Daca va simtiti incurcati, e pentru ca vocea aceea care va transmitea impresii despre hainele de pe om a amutit.

| wolder a răspuns:

In general oamenii se uita la haine si mi se pare destul de gresit.
ca sa faci impresie trebuie doar sa fi ok, ingrijit si cu un gram de creier!

| ihavenoidealel a răspuns:

Hainele iti arata ce fel de persoana esti. in aceste timpuri. De exemplu, daca se imbraca modest, ori nu are foarte multi bani, sau nu-l intereseaza ce haine poarta.

| sublime89 a răspuns:

Intr-o societate primitiva ca cea din Romania, da, e posibil sa fie asa.

| Wøodenpints a răspuns:

Sunt sătul de oamenii care își pun carcase false ca să fie etichetați într-un anume fel.
Sutnt sătul și de idioții care au impresia că există un model standard de a te îmbrăca, pentru a putea fi luat în seamă.

Personal, tratez la fel un om la costum și un om îmbrăcat în zdrențe, dacă se comportă la fel.
Și întâmplarea face că oamenii la costum mă fură mai mult decât unul în zdrențe.

| Fatamuntilor explică (pentru Wøodenpints):

Crezi ca cei care se imbraca la costum incearca sa mascheze un defect, o incopetenta?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mizează pe prostia celorlalți. Care s-au obișnuit ca oamenii la costum să fie niște domni.
Nu-și maschează incompetența, ci caracterul. Vor să pară oameni mai serioși.

| PedoBarbie a răspuns:

Trebuie să fi îngrijit, elegant îmbrăcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumoasa intrebare.
Haina face pe om, daca acesta are gol la interior, dar bogat la exterior, cel putin la prima vedere, insa o fire demna, hotarata si culta, precum Dunia din "Crima di pedeapsa" de Dostoievski, poate de asemenea avea sanse chiar egale cu cei care au haine scumpe.
Deci, haina il face pe om, mereu, dar daca haina nu este corespunzatoare, omul o poate face sa arate ca atare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai societatea noastra se bazeaza pe cum arati

| Zabbyel a răspuns:

Da happy se duce spre cel elegant(a) dar
apare balanta 100% la baieti(barbati) daca cel modest e mai smecher(puternic / bataus) ca ala elegant... depinde de situatie
Degeaba esti elegant dar slab laughing
ps: din ce-am vazut eu astia modesti sunt mai tari (am fost modest intai pana sa fiu elegant)Experienta proprie(desigur)
La fete degeaba mi-este eleganta acuma daca are nasu (carlig) / fata (urata) si cea modesta e mai draguta love struck ea are sanse de a lua toata atentia / toate privirile

| awspam a răspuns:

Neah ideea e ca un om cat de cat, chiar daca este sarac si are haine rupte si carpite cu ata dar sunt curate si arata cat de cat ingrijit este acceptat in societate pe cand un om nespalat care miroase a detoate de iti e scarba sa il atingi si normal ca este dat la oparte, in sensul ca da haine il face e om sa fie ceea ce este, dar omul face ca haina sa fie pentru el ce vrea sa fie, daca porti costum si te comporti ca un cloun e cam aiurea

| Yamaha123 a răspuns:

Haina face pe om!

| Swan39 a răspuns:

Haina nu-l face pe om, nicidecum.
Însă din păcate, se întâmplă foarte des în zilele noastre ca oamenii să fie judecaţi greşit şi incorect doar după astfel de lucruri neimportante; unii profită de asta şi se îmbracă într-un anumit mod, de multe ori foarte "pretenţios", căutând să impresioneze prin ceea ce deţin, dacă prin ceea ce sunt nu prea pot să facă asta.

Oricum, contează ceea ce eşti, nu ceea ce ai sau nu ai.

| Netrider a răspuns:

E un avantaj deoarece oamenii sunt influentati de aspectul fizic, de imagine.
dar daca aceasta vrea sa mascheze incompetenta atunci nu ajuta.

| Fatamuntilor explică (pentru Netrider):

In general ai dreptate, desi nu este o regula!

| Pumpkin a răspuns:

Nu e vorba ca il 'face pe om', insa in ziua de azi conteaza mult imaginea.Pentru prima impresie mai ales, ca dupa ce ajungi sa cunosti omul mai bine nu mai dai atata importanta felului cum arata sau se imbraca.Dar pana a ajunge sa cunosti omul e drum lung si ideea e ca faptul ca arati bine aduce mai multi oameni in preajma ta.

| Cristi19 a răspuns:

Nu ar trebui sa fie asa dar haina-l face pe om!

| Albnegru10 a răspuns:

Omul face pe haina. Poti avea cea mai frumoasa vestimentatie, dar conteaza sufletul si mintea cu adevara. Bineinteles, trebuie sa fii ingrijit!

| BellaVampire a răspuns:

Buna!
Desi sunt doar un copil, am observat ca oamenii mai eleganti si mai dichisiti au mai multe sanse (chiar daca nu stim cum arata la interior), iar cei mai modesti sunt dati deoparte sau nu sunt bagati in seama, chiar daca inteligenti au mai multe calitati! Depinde si de acea societate!

| Fatamuntilor explică (pentru BellaVampire):

Uneori mai conteza si sufletul.

| Martina5 a răspuns:

După societatea asta haina îl face pe om

| IGM a răspuns:

Haina il face pe om,doar in cazul in care
interactioneaza cu o persoana superficiala.
,, Lupul isi schimba blana, dar naravul ba''. Unii incearca sa para mai inteligenti purtand haine elegante, dar deschizand gura strica tot farmecul, hainelor.Deci,nu,haina nu-l face pe om.

| JustBlack92 a răspuns:

In ziua de astazi se pune accent pe cum arati si cum esti imbracat, are mai multe sanse in societate.
NUmai bine.

| SimiiiSimona a răspuns:

Ascultă melodia -Minodora-Omul face haina, nu haina pe om -, și ai să vezi!

| Serree a răspuns:

Intotdeauna omul imbracat mai elegant va avea mai multe sanse de afirmare decat un om imbracat modest. Uneori nu conteaza cat de destept esti.

| EvilMonkey a răspuns:

Ce întrebare...

| DenyBuby a răspuns:

OMUL FACE HAINA NU HAINA PE OM! Depinde mie mi se pare ca haina face omul dar normal omul face hainarolling on the floor. intelegi tu :p laughing! Si oamenii mai elegantii si imbracati frumos au sanse de afirmare in societate tongue

| SkatM4 a răspuns:

Mintea face omu', iar haina o face croitoru', care paradoxal e om laughing. Deci omu' face haina.