| AsteaptaMaDincoloDeMoarte a întrebat:

Hairlineul meu e cam subtire. Cel putin asa il vad eu. Parul meu e mai rar acolo si se vede prin el.Voi cheli, in conditia in care si tatal meu si bunicul de pe mama nu au chelit niciodata?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Cum iti e hairline-ul, in m/v sau drept si totusi se vede rar chiar daca e drept? Iti dau un sfat, aranjeaza-ti bretonul sa fie drept si uita-te pe o lumina clara la linie. Nu te lua dupa faptul ca nu au chelit, exista inceput de chelie si sa o tina asa toata viata, chelie nu inseamna sa fie bec, e suficient sa cheleasca in parti si tie sa-ti dea impresia ca au parul des, linia frontala te da gol. Am mai vazut cazuri cu linia dreapta si totusi sa fie rar in fata parul. Ai fost stresat acum cateva luni sau de cand ai observat asta? Efectele se vad in timp, e posibil sa ti se rareasca si de la stres, medicii spun ca aceasta rarire pe fond emotional se poate indesi la loc dupa ce scapi de stres, iar treptat se reface densitatea.

Poti cheli chiar daca tatal tau sau bunicul nu sunt cheli, dar poti si sa ai par chiar daca tatal/bunicul au chelit, e un paradox care mai tine si de noroc.

| AsteaptaMaDincoloDeMoarte explică (pentru Drimmero):

Suna cliseic dar am avut la modul cel mai corect spus depresie acum cateva luni, dar am trecut peste, nu prea cred ca are legatura totusi, avand in vedere ca aveam asa ceva si inainte.Am parul lung si iti dai seama ca e pacat sa chelesc.
Mi am dat parul inapoi peste cap si e destul de rar prin parti. Chiar nu stiu ce sa zic.

| Drimmero a răspuns (pentru AsteaptaMaDincoloDeMoarte):

Si episoadele depresive iti afecteaza parul. Da, te compatimesc la par, e pacat sa-l pierzi mai ales cand ai un anumit look si iti sta bine doar asa si in alt fel ti-ar sta horror, si eu sunt anti-alopecie, nu imi doresc asta, am o anumita varsta unde incepe de obicei sa se arate la masculi si cam stau cu morcovul in dos. Vezi sa nu cumva sa ai parul ondulat si sa ai doar impresia ca e 'rar' in parti, avand parul lung iti arata altfel linia frontala fiind firele mai lungi, fiecare are un hairline diferit in functie de fizionomie, marimea fruntii si forma craniului, tu poate o ai buna si nu iti dai seama, o poza ar fi buna ca asa din scris n-ai cum sa-ti dai seama, ce varsta ai tu?

10 răspunsuri:
| MaryMaria333 a răspuns:

Dacă așa ai fost dintotdeauna atunci așa îți este structura, nu ai ce să îi faci. Nu ai rădăcini acolo, nu poți decât dacă îți faci implant să fie mai mult. Ori, e posibil de la stres să se fi rărit. Pentru aia e bun uleiul de ricin sau soluție cu petrol, o găsești prin farmacii. Repetând tratamentul, în timp părul se va regenera și se va întări firul. O să mai crească altele pe lângă.
Nu vorbi prostii, nu o să chelești, stai liniștit/ă happy

| Drimmero a răspuns (pentru MaryMaria333):

Regenerarea cu ulei de ricin sunt doar mituri babesti, daca ti-a plecat chelia la revedere, numai cu implant o mai rezolvi. Nr-ul foliculilor pilosi e conditionat genetic, e un subiect mai complex, chelia la barbati e diferita de cea a femeilor, la noi intervine testosteronul care isi face de cap cu radacinile firelor de par, d-aia barbatii chelesc mai frecvent, de la o anumita varsta deja esti in 'pericol' de asa ceva.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Drimmero):

Eu nu știu dacă e femeie sau bărbat, dar oricum, chelia aia de care zisesi tu apare la o varsta mai înaintată.
Si, ba da, acele tratamente chiar ajuta daca nu e din cauza de mai sus, daca nu ar avea efect nu cred ca s'ar mai vinde prin farmacii. Mi'a confirmat o coafeza treaba

| Drimmero a răspuns (pentru MaryMaria333):

"Si, ba da, acele tratamente chiar ajuta daca nu e din cauza de mai sus, daca nu ar avea efect nu cred ca s'ar mai vinde prin farmacii. Mi'a confirmat o coafeza treaba" ce sa zica si ele ))) maxim daca functioneaza e pe termen scurt, dupa ce incetezi, devii bec, cand e genetic nu mai tine de tine deloc.

| Drimmero a răspuns (pentru AsteaptaMaDincoloDeMoarte):

Stai linistit, ai linia frontala perfecta si impecabila, foarte bine ca ai facut poza si din parti, dar si din fata ca sa vede exact ce trebuie. Se vede cum in fata vine drept, iar lateral urmareste conturul fruntii tale, la tample nici pomeneala sa il ai rar, se vede foarte bine parul care acolo e blond, cum ai firele lungi d-aia iti da tie senzatie de rarire, ai parul des, sa ai grija de el! Daca l-ai tunde scurt sau la 0 ai observa radacinile cum vin uniform, deci inca o data, stai fara griji!

| EcceHomo a răspuns (pentru Drimmero):

"chelia la barbati e diferita de cea a femeilor". laughing
Nu, chelia e chelie, dar parcă prinde mai bine pe un cap rotund.winking

| Drimmero a răspuns (pentru EcceHomo):

Ai si tu dreptatea ta, ma refer ca la noi e genetica de multe ori, la voi e ceva auto-imun.

"Nu, chelia e chelie, dar parcă prinde mai bine pe un cap rotund." Ori vrei sa ai chelie, ori iti plac cheliosii, sau amandoua?