| stefy_6374 a întrebat:

Hei! Am o intrebare! La numele in japoneza cand se foloseste la sfarsit -chan si cand -san? Mai sunt si alte terminatii ca de exemplu -sama (invatator)?

Răspuns Câştigător
| Hikarie a răspuns:

"-san" de obicei cand te adresezi unei persoane mai mari ca tine sau care are un anumit rang, se traduce cu "domnule/doamna"
"-chan" de obicei se adauga la numele prietenilor sau la numele copiilor mai mici. (parinti folosesc -chan langa numele copiilor lor.)
"-kun" la fel ca si "-chan" doar ca se foloseste numai pentru baieti.
"-sama" este mult mai respectuos decat "-san" dar se foloseste mai rar.

2 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna, din cate stiu eu terminatia ''-chan'' se pune la numele de fata si ''-san'' la baieti. Poate e invers, dar nu, nu sunt alte terminatii pentru nume. Daca vrei sa afli mai multe, urmareste animeurile japoneze pe animax.happy

| Ashadow a răspuns:

In afara se astea se mai foloseste si "-dono", dar mai rar, atunci cand vorbesti cu nobili sau ceva de genu'