| Vali981816 a întrebat:

Hei, am și eu o problemă și nu știu ce să fac și vreau să vă aud părerile, cine vrea bineînțeles. laughing
Eu sunt genul ăla de băiat care nu bea, nu fumează și nu îmi place să-mi bat joc de fete, chestii pe care mulți le fac și le consideră ceva normal și am mulți prieteni care fac așa și vor mereu să fac și eu mai mereu aceleași lucru cu ei pentru că dacă de exemplu nu aș bea cu ei mulți au obiceiul să creadă că dacă aleg să nu fac asta nu vreau să fiu prieten cu ei sau chestii de genul, deși eu vreau să fiu prieten cu toți nu am nimic cu nimeni ci pur și simplu nu vreau să consum ceva ce dăunează și nu mă ajută la nimic sau că nu vorbesc despre fete în genul ala ca și cum toate ar fi "panarame" și hai să le facem și noi ceva, înțelegeți voi și nu îmi place deloc cum sună și chiar nu vreau să privesc așa o fată, în fine. Toate chestiile astea mulți din prieteni le practică și mulți alții bineînțeles, adică ce vreau eu să spun e că mulți te cam dau deoparte dacă nu faci niste chestii pe care ei le fac și le-au considerat ca fiind o "inițiere " laughing că să fii prieten cu ei și țin la ei că doar sunt prietenii mei dar cum să fac să fie bine pentru amblele părți? Dacă aș începe să îi refuz pe toți că nu vreau să ies la bere că nu îmi place să beau sau chestii de genul m-ar marginaliza mulți și aș începe să pierd din prieteni și e aiurea pentru că pe unii îi știu de mult timp și daca mă duc e imposibil să nu te convingă să bei o bere că se supără pe loc și singura soluție ar fi să plec dar iar nu e bine că tot s-ar supăra.
E aiurea, ș chestia asta nu cred că o pățesc numai eu, ce nu înțeleg e că de ce am ajuns să fim prieteni doar dacă bei o bere cu mine și chestii de genul.

PS: Eu am 20 de ani deci dacă ai 13 ani te rog nu răspunde laughing vreau să răspundă cineva care chiar înțelege și e mai mare sau apropiat de vârstă cu mine. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Thyself a răspuns:

Știu ce zici. Am 28 de ani și acum câţiva ani am început să fac brusc unele schimbări, pentru sănătatea mea fizică și psihică. Niciodată nu îmi plăcuse enorm gustul berii înainte dar cu toate astea beam câte beri botărau ceilalţi cu care ieșeam, deși mie îmi făcea mai mult rău decât lor, eifiind obișnuit. La fel o ţigară ici colo. Singurul aspect unde nu am făcut rabat a fost capitolul fete și sex, unde nu am ieșit niciodată cu cineva doar din interes, cum au făcut alţii. Nu pot spune că aveam prieteni foarte buni, dar ăia doi prieteni și restul de amici, plus familia au sărit de parcă voiam nimicirea omenirii. Se poate să te simţi bine în compania cuiva și fără vicii, sau în orice caz fără indulgenţă mare în cazul lor. Tu trebuie să fii soarele din viaţa ta, să ai tăria de caracter să îţi duci viaţa cum simţi și să fii autentic, deschis în legătură cu alţii. Eu văd la mine câtă rezistenţă a fost dar acum toţi îmi respectă noua identitate. Nu ai nevoie de mii de prieteni, ci doar de câţiva care îţi sunt alături la orice oră din zi și noapte. E firesc ca odată cu trecerea anilor sa se creeze prapastii intre prieteni, mai ales daca nu impartasesc din timp schimbarile pe care vor sa le faca in viata lor. Fiecare adopta noi pasiuni, isi pierde interesul fata de cele vechi care i-a adus impreuna. Dar cine te iubeste o face pentru cine esti, ca esti dectreaba, nu neaparat pentru obiceiuri comune. Cu oamenii care nu merg pe acelasi drum cu tine dar la care tii raresti intalnirile si cauti sa te vezi doar pe teren comun, cat a ramas din el. Daca ei continua sa te preseze sa redevii cine erai inseamna ca sunt limitati. Important e sa nu porti masti pentru ca altfel cei ca tine vad masca si nu pe tine si pierzi sansa de a forma prieteniile de care ai atata nevoie. Viata nu e despre a castiga cat despre a pierde din identitatea ta tot ce nu esti tu.

16 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Unde ai fost toata viata mea? laughing)

| Vali981816 explică (pentru SilentRain):

SilentRain
Pe pământ, tu?

| SilentRain a răspuns (pentru Vali981816):

La Auschwitz, caut un baiat ca tine sa ma insor cu el laughing)

| Vali981816 explică (pentru SilentRain):

SilentRian
? da-mi numarul tau si vorbim?

| Hammurabi a răspuns:

Iartă-mă că îți spun asta, dar tu habar n-ai ce e ăla un prieten.
Ce povestești tu aici, nu-ți sunt sub nici o formă prieteni. Poate doar cunoștințe de conjunctură, colegi, vecini, etc.
Un prieten e de obicei o persoană cu care ai foarte multe în comun, ceea ce la tine nu pare deloc.
Încearcă să fi mai selectiv. Nu trebuie să ai zeci de prieteni. Dacă ai doi-trei adevărați e suficient.

| mentholinks a răspuns:

Esti virgin?

| Vali981816 explică (pentru mentholinks):

Elohimul
Ce-i cu întrebarea asta și ce legătură are cu ce subiectul despre care am vorbit eu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aiurea rău... ești d-ăla care nu-și bate joc de fete...dar toate fetele vor golani, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum de ai reușit sa îți faci numai "prieteni" care sunt opusul tău?

| Vali981816 explică (pentru anonim_4396):

Asta mă întreb și eu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"să pierd din prieteni și e aiurea pentru că pe unii îi știu de mult timp" prietenii vin si pleacã

| Vali981816 explică:

Înțeleg ce vrei tu să spui aici și ai dreptate, poate ar trebui să fiu mai selectiv.

| Vali981816 explică:

Pe aici și eu, tu?

| PinkFlowers a răspuns:

Esti un baiat inteligent si apropo nu trebuie sa fii ca restul oilorwinking prieten e ala care te accepta asa cum esti tu, daca nu inseamna ca sunt doar niste persoane cu care te intelegi nu prieteni adevaratiwinking

| Vali981816 explică (pentru PinkFlowers):

PinkFlowers
Mulțumesc mult!?