| Ester01 a întrebat:

Hei! Aș dori niște păreri/sfaturi tot în legătură cu lipsa de fier. Acum câteva zile am mai adresat o întrebare cu privire la niște suplimente. Ideea este că medicul de familie mi-a prescris fiole de fier ( tot'herma) timp de 2-3 luni. Iar recent am avut din nou o stare de slabiciune, de leșin. Simțită parcă din stomac iar apoi un dezechilibru de nu mai vedeam bine( plus fața palidă mai tot timpul). Era ca și cum nici măcar nu luasem acele fiole. Medicul mi-a zis că analizele la sânge sunt ok dar într-adevăr cu fierul stau mai prost. A spus că pot fi atacuri de panică aceste stări apărute dintr-o dată. Ce părere aveți? Ați avut astfel de probleme? Menționez faptul că și la soare fac la fel, apare stătea de leșin rapid, de slabiciune dacă stau mai mult de jumătate de oră în soare. Începe să mă streseze foarte tare starea asta de sănătate, mai ales că nu mă pot bucura pe deplin de viață cu probleme de genul.

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai pastilelor le trebuie timp sa își facă efectul.Si eu iau pastile pentru fier dar abia din a doua săptămână a început sa se observe cât de cât.Plus ca poți sa mănânci și alimente ce conțin fier.
(Normal se spune ca pentru o absorbție mai buna a fierului din pastile e ok sa le iei pe stomacul gol)

Treaba cu soarele cred ca e și de la vitamina D. Daca nu stai niciodată în lumina naturala atunci când ieși clar ți se face rău.

| Continchiscontsters a răspuns:

Mănâncă sănătos renunță la fumat lasă cafeaua lasă și sa vezi cât fier o sa ai în tine de te faci metal.