| andrandrandra a întrebat:

Hei! ce parere aveti despre obsesia omului pentru libertate?

Răspuns Câştigător
| patriciu4 a răspuns:

Libertatea e ceva relativ,omul care cauta libertate este un om care e independent de cele mai multe ori,ideea e ca in primul rand niciodata nu o sa fii liber,asta e doar o senzatie lasata de democratie,noi nu putem planta tutun,nu putem consuma droguri,nu avem libertatea de a ucide,si insasi mentalitatea celor din jur te ingradeste din a face ceea ce iti vrea inima probabil in acel moment.
Omul care cauta libertate a perceput gresit notiunea asta,si pe langa asta nu isi da seama ca daca nu am fi ingraditi, nu am mai fi fericiti, pentru ca ar fi un haos total, ai spune ca e iadul pe pamant.
Pe scurt, aici este vorba de proasta intelegere omului despre faptul ca psihic vorbind, este limitat(ex.nu pot pleca de la serviciu ca ma da afara,nu pot sa ii spun persoanei asta pentru ca nu mai vorbeste cu mine,vreau sa trag odata marihuana, dar nu ma lasa statul), astea sunt doar cugetari ale inimii cand vorbim despre dorinta de libertate, sunt puncte in viata la care suntem ingraditi, si cu cat se aduna mai multe, cu atat privim mai gresit aceaasta notiune.

7 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Aș zice "obsesia" pentru recăpătarea lebertății, căci doar un om care simte c-a pierdut-o se poate numi (oarecum) un obsedat... un luptător.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Omul nu e obsedat pentru libertate, daca ar fi nu am trai in felul in care o facem

| OnuOnulică a răspuns:

Fiecare om are dreptul la libertate. Am o părere bună din simplul motiv că acest lucru e absolut normal.

| KillMePlease a răspuns:

In primul rand ea este o nevoie, si poate in unele cazuri se tranforma-n obsesie.
E ceva normal pentru fiinta umana.

| AirănMeidăn a răspuns:

niciodata nu vor considera ca au destula libertate, si vor vrea mereu tot mai mult
mi se pare normal

| Pinocchio a răspuns:

Dar de ce ar fi asta o obsesie?
Este un drept fundamental, exact la fel de important ca si dreptul la viata.

| MySelf94 a răspuns:

Libertatea este lipsa constrangerilor, iar constrangerile sunt lipsa libertatii. Cu cat sporeste o parte, scade cealalta, daca e sa nu anulam strict una dintre ele. Oricum, cred ca libertatea, si dreptul la aceasta este prezenta in natura umana (regasesti exemplul si in filmul Divergent). Cred ca multi o vad ca pe o obsesie datorita reactiilor la care se ajunge din prea multe constrangeri (la diverse nivele in viata de zi cu zi). Mai e un aspect, foarte adevarat, acela ca esti liber atunci cand consideri tu ca esti.