| Live.Laugh.Love a întrebat:

Hei cum se joaca jocul "tomapan"? laughing funda la cel mai explicit raspuns mersi

Răspuns Câştigător
| Escape a răspuns:

Deci se scrie pe o foaie literele cu spatiu T O M A P A N t=tari o= orse m=munti a=ape p=plante a=animale n=nume si de ex zic alfabetul ABCD... si tu zici stop si a ramas la litera F de ex si tu incepi sa scrii la fiecare litera pe foaie ce trebuie: la T= tari scrii de ex Finlanda la orase tot cu F si tot asa http://www.iqads.ro/brandexpo/5152_poza_mare.jpg cam asa e aranjarea in pagina succes sper ca ai inteles :D o fundita dka vrei sa imi dai si mie.:*:*

11 răspunsuri:
| Micheline a răspuns:

Pai faci pe o foaie 8 coloane.
Prima coloana Tari
A-2-a Orase
A-3-a Munti
A-4-a Ape
A-5-a Plante
A-6-a Animale
A-7-a Nume
A-8-a Totalul punctelor
Foaia trebuie sa fie pe orizontala. Unul dintre jucatori spune alfabetul in gand iar un alt jucator spune stop.Cu litera la care se opreste respectiv jucator trebuie sa scrieti tari munti etc.Cine termina primul spune "stop"si ceilalti trebuie sa se opreasca din scris. Daca 2 sau mai multi jucatori au pus aceeasi tara munte etc.se puncteaza cu 5 puncte daca unul dintre jucatori a pus diferit fata de ceilalti se puncteaza cu 10 puncte raspunsulhappy
Sper ca ai inteles!

| HappyUserUnknown a răspuns:

Tomapan vine de la TariOraseMuntiApePlanteAnimaleNume, le scrii pe foaie in ordinea asta, langa care adaugi si "Total" (ca sa aduni punctele la sfarsit). Unul din jucatori incepe sa spuna alfabetul in gand, iar celalalt spune "stop". Apoi, scrieti denumiri de tari, orase, munti, ape, plante, animale si nume cu litera la care s-a oprit primul jucator, cand celalalt a spus "stop". Daca scrieti denumiri de tari, orase, etc. diferite, se dau 10 puncte. (ex: tu scrii Finlanda, celalalt Franta, atunci de dau 10). Daca se intampla sa aveti aceleasi nume la tari sau celelalte (de exemplu tu scrii Finlanda, si celalalt jucator scrie la fel), primiti doar 5 puncte. Daca nu scrii nimic la o rubrica, primesti 0 puncte, iar cel care a scris, primeste 20. La sfarsit punctele se aduna, si cel care are cele mai multe puncte, castiga laughing. Sper ca te-am lamurit, distractie placuta la joc! happy

| Bybybya a răspuns:

De fapt se numeste tomapant
t-tari
o-orase
m-munti
a-ape
p-plante
a-animale
n-nume
t-total(totalul puncteor)
ati zic doar atat pentru ca restul ti-au explicat ceilaltiwinking

| RainBow_2697 a răspuns:

Faci pe o foaie de hartie 8 sectiuni.
1)tari
2)orase
3)munti
4)ape
5)plante
6)animale
7)nume
8)total puncte
Te joci tu cu prietena/prietenul/amicul/amica cel/cea mai buna. el/ea iti zice o litera si incepeti amandoi sa scrieti la fiecare sectiune tari.blabla cu litera care s`a zis.adica cu litera cu care incepe. sper sa intelegi.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci trebuie sa scrii literele T O M A P A N t=vine de la tari o=un oras m=inseamna munte a=semnifica apa p=e planta a=animal n=nume le scrii pe foaie in ordinea asta, langa care adaugi si "Total" (ca sa aduni punctele la sfarsit). Unul din jucatori incepe sa spuna alfabetul in gand, iar celalalt spune "stop". Apoi, scrieti denumiri de tari, orase, munti, ape, plante, animale si nume cu litera la care s-a oprit primul jucator, cand celalalt a spus "stop". Daca scrieti denumiri de tari, orase, etc. diferite, se dau 10 puncte. (ex: tu scrii Finlanda, celalalt Franta, atunci de dau 10). Daca se intampla sa aveti aceleasi nume la tari sau celelalte (de exemplu tu scrii Finlanda, si celalalt jucator scrie la fel), primiti doar 5 puncte. Daca nu scrii nimic la o rubrica, primesti 0 puncte, iar cel care a scris, primeste 20. La sfarsit punctele se aduna, si cel care are cele mai multe puncte, castiga. Sper ca te-am lamurit, distractie placuta la joc! fundita mie daca vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jocul ''tomapan'', dar de fapt ''tomapanc''scrii pe o foaie de hartie tari, orase, munti, ape, plante, animale, nume, culori.Cuvintele astea sunt spuse cu literele cu care jocul se joaca adica''tomapanc''Ttarii, O orase, M munti, A ape, P plante, A animale, N nume, C culori, si raspunsul T. O. M. A. P. A. N. C. Sunt Ioana din Bucuresti am 10 ani, si eu asta cred, si asa pot sa ma exprim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jocul ''tomapan'',dar defapt ''tomapanc''scrii pe o foaie de hartie tari,orase,munti,ape,plante,animale,nume,culori.Cuvintele astea sunt spuse cu literele cu kre jocul se joaca adica''tomapanc''Ttarii,O orase,M munti,A ape,P plante,A animale,N nume, C culori,si raspunsul T.O.M.A.P.A.N.C. Sunt Ioana din Bucuresti am 10 ani , si eu asta cred , si asa pot sa ma exprim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti frumoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci trebuie sa scrii literele T O M A P A N t=vine de la tari o=un oras m=inseamna munte a=semnifica apa p=e planta a=animal n=nume le scrii pe foaie in ordinea asta, langa care adaugi si "Total" (ca sa aduni punctele la sfarsit). Unul din jucatori incepe sa spuna alfabetul in gand, iar celalalt spune "stop". Apoi, scrieti denumiri de tari, orase, munti, ape, plante, animale si nume cu litera la care s-a oprit primul jucator, cand celalalt a spus "stop". Daca scrieti denumiri de tari, orase, etc. diferite, se dau 10 puncte. (ex: tu scrii Finlanda, celalalt Franta, atunci de dau 10). Daca se intampla sa aveti aceleasi nume la tari sau celelalte (de exemplu tu scrii Finlanda, si celalalt jucator scrie la fel), primiti doar 5 puncte. Daca nu scrii nimic la o rubrica, primesti 0 puncte, iar cel care a scris, primeste 20. La sfarsit punctele se aduna, si cel care are cele mai multe puncte, castiga. Sper ca te-am lamurit, distractie placuta la joc! fundita mie daca vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu doamne esti

| karla368 a răspuns:

Foarte usor:ia o foaie trage o linie cam cat e o foaie asa_______________________________________________________ apoi asa |si pana jos.scrie pe ea tari,orase,munti, ape, nume si plante.trebuie sa te joci in 2, 3, 4,5,6 si asa mai departe. unul dintre voi zice alfabetu zice a cu voce tare apoi restul in gand. unul il opreste pe cel care zice alfabetul.scrieti toti tari orase si ce ati mai scris pepe foaie.scrieti cu litera la care a ramas cel care zice alfabetul. daca ati scris la fel aveti 5 puncte a si am uitat sa zic ca trebuie sa scrieti si total.acolo scrieti punctele daca nu scrieti la fel si corect aveti 10 puncte.cel care termina de scris la toate zice stop si asa se joaca tomapan daca mai aveti intrebari intrebatima. daca am sa stiu va raspund.sunt in clasa a 3 e si am 10 ani! paaaaa.