| Pasionatdeviata a întrebat:

Hei, lume! Care sunt cele mai stupide conspirații pe care le-ați găsit vreodată pe TPU? Iată topul meu:
1. "Finlanda nu există!"
Fraților, n-are rost să vă mint. Țara aia renumită pentru educație și nivel de trai ridicat... nu există. Conform lui CinevaDinPublic6 acolo unde ar trebui să fie Finlanda e, de fapt, apă. Asta pentru că, după Al Doilea Război Mondial, Japonia și Rusia sovietică au dezvoltat relații apropiate și strict secrete. Așadar, Japonia urma să pescuiască în zona unde credem noi că e Finlanda și să transporte peștele în țara lor pe calea transsiberiană, plătind o taxă Moscovei. Doar că Stalin s-a gândit că și alte țări ar vrea să pescuiască acolo, așa că a inventat pur și simplu o țară imaginară în locul în care japonezii își desfășurau activitatea. Toate hărțile de dinainte de 1945 care arată Finlanda au fost falsificate, evident. Argumentul imbatabil adus de acest individ a fost numele țării: "Fin" înseamnă "aripioară de pește" în engleză iar "land" înseamnă țară, tărâm. Dar lucrurile nu se opresc aici: conform lui, la 16 august 1990 (parcă, nu mai știu sigur) Japonia a semnat un pact (numit "Pactul 666", evident) cu Illuminati, astfel încât oculta mondială să-și construiască o insultă artificială pe care s-o folosească ca sediu, plătind o taxă de câteva miliarde de dolari guvernului de la Tokyo anual. Și apropo de geografie...
2. Pământul este plat!
Conform aceluiași utilizator, Pământul este, de fapt, un disc plat deasupra căruia se învârt Soarele, Luna și celelalte planete (care sunt sferice normal). El zice că înconjurul lumii se poate face doar dacă mergi în cerc. Acest utilizator își sprijină ipoteza pe baza Psalmului 93; 1 și a încă unui verset din Isaia, care - zice el - arată indubitabil că Pământul e un cerc plat.
Știți cum zicea profa de mate că fiecare cerc are un mijloc, un punct care să fie egal îndepărtat de toate marginile? Ei bine, pentru CinevaDinPublic6 acest punct este chiar Ierusalim. Ipoteza lui se sprijină pe harta din secolul XII "Imago Mundi", realizată de Honorius Augustodunensis. Poftim, dacă a zis ăsta trebuie să fie adevărat! Cât despre întrebarea: dacă Pământul e un cerc în spațiu, atunci ce-l susține și ce face celelalte planete să nu cadă pe el, CinevaDinPublic6 oferă un singur răspuns: Dumnezeu!
3. Cine face toate astea?
Întrebarea e: cine controlează lumea? Păi Illuminati, normal!
În caz că nu știați, aparent Illuminati a reușit să supraviețuiască interdicției emise de prințul bavarez Karl Theodor (pe care l-au și asasinat în 1799, cică). Desigur, George Washington a fost membru Illuminati (de aia anul 1776 - anul fondării Illuminati - și Ochiul Providenței apar pe spatele bancnotei de 1 dolar). Conform unui user al cărui nume nu mi-l amintesc, Illuminati a răsturnat monarhia franceză în 1789, aducându-și mesajul iluminist la putere. Apoi, Napoleon - și el membru Illuminati, normal - a pornit o serie de războaie menite a răspândi iluminismul, arma Illuminati. Doar că, după ce Napoleon a fost învins, cancelarul austriac Klemens Wenzel von Metternich a decis reîntoarcerea la vechile valori tradiționale și a readus Casa de Bourbon în Franța. Prin urmare, în 1848, Illuminati a orchestrat o serie de revoluții care au reintrodus valorile iluministe și l-au forțat pe von Metternich să demisioneze. Desigur că oculta mondială a fost în spatele multor alte evenimente istorice: Revoluția Bolșevică din 1917 (Marx și Lenin erau și ei în Illuminati, am uitat să vă spun), înfrângerea Germaniei în Primul Război Mondial (prin mituirea Ministrului de Externe, Arthur Zimmerman, să trimită Telegrama Zimmerman mexicanilor, telegramă care a fost intenționat interceptată de englezi și care a dus la intrarea SUA în război, desigur) și chiar au dictat Tratatul de la Versailles. Planurile Illuminati iar au fost nimicite în 1933 (săracii) când Hitler a preluat puterea în Germania. Conform celui care a postat întrebarea, "Hitler era la 180° față de valorile Illuminati"; Illuminati voiau ca lumea să fie mai conectată (nu m-aș mira ca și telefonul și telegraful să fie invenții Illuminati) pentru a fi mai ușor de controlat, deci promovau internaționalismul, în timp ce Hitler era rasist, naționalist și xenofob (ca să nu mai zic că Illuminati sunt evrei sataniști, toată lumea știe asta). Așadar înfrângerea lui Hitler în WW2 a fost tot din cauza Illuminati. Tot Illuminati a asigurat răspândirea comunismului în Europa de Est ("de aia n-au venit americanii să ne salveze") și apoi înlocuirea lui cu capitalismul. Până și Papa Francisc e în Illuminati! Conform acelui user, Illuminati promovează internaționalismul, liberul comerț și libera circulație pentru a fi mai ușor de controlat. Noi nu trebuie să facem așa, noi trebuie să ne izolăm de restul lumii, cum au făcut multe alte țări de succes - Coreea de Nord, de exemplu!
Acest utilizator își sprijină teoria pe baza unui așa zic discurs, pe care, chipurile, l-ar fi ținut Kennedy cu doar o săptămână înainte de-a fi asasinat (de Illuminati, normal): "În această țară [America] există un complot cu scopul de a subjuga fiecare bărbat, fiecare femeie și fiecare copil. Înainte de a părăsi acest înalt și nobil birou [Biroul Oval], le promit cetățenilor că voi demasca autorii acestui conflict."
4. Coronavirusul și Biblia
"Şi am auzit glas mare, din templu, zicând celor şapte îngeri: Duceţi-vă şi vărsaţi pe pământ cele şapte cupe ale mâniei lui Dumnezeu. Și s-a dus cel dintâi şi a vărsat cupa lui pe pământ. Şi o bubă rea şi ucigătoare s-a ivit pe oamenii care aveau semnul fiarei şi care se închinau chipului fiarei. Și al doilea înger a vărsat cupa lui în mare, şi marea s-a prefăcut în sânge ca de mort, şi orice suflare de viaţă a murit, din cele ce sunt în mare. Iar cel de al treilea a vărsat cupa lui în râuri şi în izvoarele apelor şi s-au prefăcut în sânge. Şi am auzit pe îngerul apelor, zicând: Drept eşti Tu, Cel ce eşti şi Cel ce erai, Cel Sfânt, că ai judecat acestea: Fiindcă au vărsat sângele sfinţilor şi al proorocilor, tot sânge le-ai dat să bea. Vrednici sunt! Și am auzit din altar, grăind: Da, Doamne Dumnezeule, Atotţiitorule, adevărate şi drepte sunt judecăţile Tale! Şi al patrulea înger a vărsat cupa lui în soare şi i s-a dat să dogorească pe oameni cu focul lui. Şi oamenii au fost dogoriţi cu mare arşiţă şi au hulit numele lui Dumnezeu, Care are putere peste urgiile acestea, şi nu s-au pocăit ca să-I dea slavă." (Apocalipsa 16; 1-10)
Conform lui CinevaDinPublic6 (care domină lista asta) toate aceste pasaje arată că vine sfârșitul lumi! Conform lui, prin "Și s-a dus cel dintâi și a vărsat cupa lui pe pământ. Și o bubă rea și ucigătoare s-a ivit pe oamenii care aveau semnul fiarei și se închinau chipului fiarei", acest user înțelege că pandemia de coronavirus este acea "bubă rea" iar vaccinul este "semnul fiarei" (Apocalipsa 13; 16) - conform lui, doar cei care și-au făcut vaccinul se îmbolnăvesc. "Și al doilea înger a vărsat cupa lui în mare, şi marea s-a prefăcut în sânge ca de mort, şi orice suflare de viaţă a murit, din cele ce sunt în mare. Iar cel de al treilea a vărsat cupa lui în râuri şi în izvoarele apelor şi s-au prefăcut în sânge." se referă clar la poluarea apelor, zice CinevaDinPublic6. În final, "Şi al patrulea înger a vărsat cupa lui în soare şi i s-a dat să dogorească pe oameni cu focul lui." se referă la încălzirea globală.
5. Astralopitecus și picturile rupestre
Conform utilizatorului Babacunene toate fosilele de Homo Habilis, Astralopitecus, Homo Erectus și alți umanoizi, strămoși ai oamenilor, precum și picturile rupestre de acum zeci de mii de ani, au fost făcute de satana, cu scopul de a fi descoperite mai târziu de oamenii de știință moderni.
6. Florul din apă
Conform lui OmulCuÎntrebăriInteresante Illuminati a pus flor în apa de la robinet tocmai pentru a ne face mai domoli și mai înceți în gândire.
7. Numele site-ului
Numele acestui site - TPU.ro - derivă, zice CinevaDinPublic6, de la zeul mayaș Tepeu. Cred că tipul ar trebui să-și cumpere niște pastile de la Farmacia Inimii Catena, sunt la reducere (întreabă-l pe Arșinel). În orice caz, adminii TPU fac parte dintr-o sectă care-l venerează pe zeul Tepeu.
8. Jules Verne
Conform userului Revoluționarul, Jules Verne era, de fapt,... ROMÂN! E singura conspirație din acest top care n-a fost ștearsă de pe site, așa că vă citez.
«Păi normal! România apare în multe opere verniene (de ex. "Keraban Încăpățânatul") pentru că Jules Verne s-a născut în Căușani, Principatul Moldovei, pe 1 decembrie 1827 (CU EXACT 91 DE ANI ÎNAINTEA MARII UNIRI!). Îl chema Ioan Fieraru, de fapt, și provenea dintr-o familie săracă de fierari. Norocul lui a fost în 1848, când a mers la Paris să studieze. Acolo și-a luat numele de Jules Verne și și-a început activitatea literară. Nu și-a uitat niciodată patria (de asta tot apare România în operele lui Jules Verne). Între 1882 și 1884, Verne a întreprins o călătorie incognito în România, luând trenul până în Germania și de-acolo o barcă pe Dunăre. Se spune că a și avut o aventură cu o româncă în acea perioadă, Luiza Müller.
De ce nu e recunoscut Jules Verne ca scriitor român? Întreabă-i pe francezi (care l-au și asasinat pe Jules Verne în 1905, ca să nu-și dezvăluie secretul. Voiau să aibă și francezii un scriitor cu care să se bată în piept.)"
Da, capătă sens acum! Dacă vreți s-o citiți, vedeți aici: https://www.tpu.ro/......-chiar-sa/
Voi ce conspirații stupide ați mai văzut pe site? Sunt foarte curios!

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Referitor la ultima...și Herta Muller e româncă dusa la nemți, dar e cunoscuta internațional drept scriitoare germana thinking

| CostinAlamariu a răspuns:

Voi încă n-ati invatat sa faceti diferenta intre conspiratii si trolli?

Chestilea astea de genul "Finlanda nu exista" sau "pamantul nu e plat" nu sunt conspiratii ci troll bait-uri.

Troll bait-ul e atunci cand cineva spune ceva scandalos ca sa starneasca reactii. Și tu i-ai picat în plasă. Bravos

| mastadont a răspuns:

Foarte bun topul, asta cu zeul tepeu M-a dat pe spate... Nu îmi vin în minte altele, dar dacă îmi amintesc ceva o să le scriu aici.

| Meme10Meme a răspuns:

Mai toate conspirațiile pe care le ai găsit sunt opera lui Meme10memu rolling on the floor A da, mai știu eu una cum ca George Coșbuc și Nichita Stănescu (parca) erau sataniști. Tot Meme10memu a zis chestia asta rolling on the floor

| Meme10Meme a răspuns:

Mai toate conspirațiile pe care le ai găsit sunt opera lui Meme10memu rolling on the floor A da, mai știu eu una cum ca George Coșbuc și Nichita Stănescu (parca) erau sataniști. Tot Meme10memu a zis chestia asta rolling on the floor Dar unde a zis omul nostru ca Jules Verne era român?

| Ruod a răspuns:

Finlanda s-a calificat la euro 2021. Exista mai mult decât Romania in toate domeniile posibile