| anonim_4396 a întrebat:

Hei. O mica problema. Pentru cine stie. Am probleme mari de comunicare. Nu sunt prea sociabil de fel. Gandesc foarte diferit fata de cei de varsta mea. Si nu prea am ce vorbi cu ei. Ce as putea sa fac sa devin mai sociabil? Cu cei de varsta mea, mai mici, mai mari? Sunt amabil si "draguț" de fel. Nu-s genul ala de om prost. Stiti voi ce zic. Deci, o solutie?

3 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Problemele de comunicare apar când ești față în față cu oamenii ori și când te afli în online? Gândești diferit în sensul că ești mai matur decât cei de vârsta ta ori dimpotrivă, mai copilăros?
În online, farmecul este că poți să-ți creezi ce tip de personalitate dorești, nimeni nu știe că tu ești de fapt timid ori introvertit, cu vremea e posibil ca și eul tău adevărat să înceapă să împrumute de la cel virtual și să devii mai sigur pe tine și în realitate. Iar de vorbit poți oricând vorbi despre muzică, filme, seriale, cărți, sport, jocuri, sunt subiecte la care oricine se pricepe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ai un motiv să comunici. Un motiv este să îi cunoști, să afli mai multe despre ceea ce gândesc oamenii. Pentru asta, să pui întrebări.

| icewolf a răspuns:

Frate esti exat ca mine la faza asta, nici o diferenta. Eu defel nu am multi prieteni, dar totusi ca sa socializez, pur si simplu am cautat subiecte de discutie cu ei, si am incercat sa fac cunostiinta cu ei. Mai mult nu poti face, problemele de comunicare sunt destul de frecvente, mai ales in randul celor cu iq peste medie, deci nu iti fa griji, tot ce trebuie sa faci e sa incerci sa ii cunosti pe oamenii cu care vb