| SkateFunk a întrebat:

Hei salut, voi de ce sunteti mai mult atrasi in desene? De erou sau de villain?
Eu personal mereu am fost atras de villain mai mult, chiar daca sunt considerati rai si in general pierd in fata eroului, totusi eu ma vad ca si un villain, ca si gandire, overpowered, daca as avea puterea as profita din start de ea, adica de ce sa fii prost sa nu o faci?
De exemplu in DeathNote, vad mereu ca in general toti tin cu L, ca e detectivul cel bun si pnm, dar mie sincer nu-mi place de L, sunt genul lui Kira, de la prima abatere mi-a placut caracterul ca semanam ca si gandire, nu inteleg de ce Light nu l-a omorat pe L cand a avut ocazia, chiar si fara carnet, eu daca eram in camera cu inamicul nr1, ca sa evit viitoare posibiliati, unii ar spune ca sunt las, dar mai bine sa fii precaut zic eu laughing

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde de fiecare in parte, daca luam exemplul lui Thanos, atunci da...

Iar tu ai dat un exemplu din anime, iar in acestea... in general, personajele negative au o oarecare istorie si un motiv destul de plauzibil, incat nu te poate face sa ii urasti asa de mult.

| Anonimu7041 a răspuns:

Hmm, la prima vedere imi suna a ceva ce am avut si eu cand eram mai mic, dar nu in asemenea masura, anume ca: ma enervam cand personajul negativ nu castiga niciodata (Vezi Phineas and Pherb si nu numai)
Este posibil sa te enerveze faptul ca niciodata raul nu castiga, rareori temporar (foarte foarte rar)
In rest, legat de faptul ca daca ai avea putere ai abuza, este la fel, o iluzie creata de filme / desene, anume ca: Mama ce prost e asta, asteapta nu stiu ce / spune planul inamicului si cat timp se lauda vin altii si ii distrug planul, iar aici este iar o frustrare, daca ma intelegi
Iti recomand sa nu gandesti chiar asa, filmele si desene sunt fictiuni, in realitate nu este asa
Fa-o pentru tine si pentru sanatatea ta
Astept sa-mi dai feedback in legatura cu ce am zis mai sus, chiar cred ca despre asta e vorba, o 'frustrare'.
Multa sanatate iti doresc si toate cele bune!