| FataCuChitaraMunților a întrebat:

Hei,salutări...
Nu știu câți dintre voi ați mai rămas aici.
Dar îmi este foarte dor de cum era site-ul la început, cu oameni frumoși în care îți puteai găsi prieteni adevărați.Aici mi-am găsit chiar și cel mai bun prieten, de care mă leagă o prietenie de peste 10 ani.
Și am vrut să vă întreb...Mai sunt aici oameni frumoși,care pot lega prietenii adevărate? Oameni care chiar au ceva de spus.Oameni cu povești de viață impresionante... Dacă mai sunteți aici, îmi puteți scrie mesaje și eu am să vă răspund.
P. S. O seară frumoasă să aveți!

23 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Bună seara! S-au schimbat generații, idei, educație. Plus, vechea generație beneficia de bunicii care le ofereau exemplu propriu în primul rând, pe lângă educație. Pe când, noii bunici sunt, mulți dintre ei, plecați în străinătate. S-a produs o ruptură în multe familii, prin părinți la muncă de dimineața până seara, în străinătate, bunici plecați în lumea largă. O generație crescută de bone, singuri. Dovada, rubrica "dragoste și sex", unde există copii de 10 - 14 ani care pun întrebări la care vechile generații nu discutau până la sfârșitul liceului!

| FataCuChitaraMunților explică (pentru romeo78):

Trăim în secolul vitezei.Lucrurile se schimbă,oamenii se schimbă. Traiul din România este la limita suportabilității,iar cei care au plecat din țară nu au plecat din prea mult bine.Și copiilor care rămân în urma lor le rămân în suflete goluri, pe care ei încearcă să le umple prin prezența cuiva apropiat.Vor să se simtă iubiți, apreciați, respectați, să se simtă în siguranțăai cuiva.Nici unii, nici alții nu sunt de condamnat.Și sunt la vârsta la care vor cu tărie să se integreze în normele societății, fără să știe cât sunt de frumoși și de speciali, fără gura lumii, care să le pună etichete false în urma aparențelor.Decât să îi judecăm, ar fi mai bine să încercăm să îi ajutăm, pe cât de mult posibil.

| romeo78 a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Eu nu condamn pe nimeni. Dar, pe lângă "secolul vitezei", a mai apărut o boală, mult mai gravă: înavuțire cu orice preț, invidia, chiar în aceeași familie, că de ce el are mai mult, iar eu nu! Mulți și-au renegat rădăcinile, trecutul, au trecut peste orice și oricine, doar să aibă mai mult, mai mult!
Din nefericire, cu acest virus, mulți vor sărăci și vor suferi psihic, mai ales.

| FataCuChitaraMunților explică (pentru romeo78):

Când lucrurile merg rău,oamenii se întorc la rădăcini.Și toți suntem supuși greșelilor,nimeni nu-i perfect.Ce trebuie să știi în toată goana asta nebună este faptul că toți încearcă să își umple golurile care le pustiesc sufletele.Dar în final se întorc la rădăcini. Când rămân singuri, părăsiți, fără bani, când renunță la falsitatea care se acoperă sufletele, întotdeauna se vor întoarce la rădăcini.Este doar o perioadă de rătăcire.

| RAY a răspuns:

Buna seara, bun revenit pe TPU, felicitari pentru cei 10 ani petrecuti aici
Mai sunt aici oameni frumoși,care pot lega prietenii adevărate?

Eu nu cred asta,omul este o fiinta egoista,emotionala,in om niciodata sa nu te increzi, asa ca faza cu prieteni adevarate mai ales pe net sunt vrajeli,nu stii ce e in spatele unui display, nu stii cat de minte, cat de sincer e, am cunoscyt ceva pers bune nu pot spune ca nu, dar mereu omul bun sufera, este luat de fraier de catre alti

| FataCuChitaraMunților explică (pentru RAY):

Mulțumesc frumos!
Tot sceptic ai rămas?
Crezi cumva că în viața reală nu e fix același lucru?
Dar eu am dovada că aici chiar se pot lega prietenii frumoase.

| RAY a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Trebuie sa intelegem natura umana,evolutia umana, egoismul a ajutat la supravetuirea acelui individ,gena asta sa transmis mai departe,gena asta a ajutat si la socializare,omul sa asocial cu alti membri al acelui grup din care facea parte tot din interes egoist,supravetuirea lui depindea de asta,relatile interumane sunt din interese egoiste,supravetuire si reproducere,omul este o fiinta emotionala,fricoasa, cu multe frustrari, complexe, instabil emotional, pentru ca partea rationala nu intelege partea emotionala, de asta nu exista prieteni adevarati, noi ne mintim doar, suntem doar pe interes egoist atat

| RAY a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Din ce te am citit esti o fata mai deosebita, harnica

| Celcestietot a răspuns:

Da, mai exista legende, dar le vad ca pe Floarea de colt.

| FataCuChitaraMunților explică (pentru Celcestietot):

Și tocmai asta îi face speciali, am dreptate?

| Celcestietot a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Da, ai dreptate.

| Frank51 a răspuns:

Din pacate procentul ala tinde spre zero. Daca vrei sa cunosti persoane misto trebuie sa cunosti foarte multa lume, si e cam greu... sa acoperi asa mult teren.

| Nemessys a răspuns:

Sunt, dar foarte rari. Oamenii vin aici ca sa-si spuna off-urile, nu ca sa-si faca prieteni + multi au o usoara anxietate sa vorbesti cu cineva,, necunoscut" pe internet sau sa-si dea o retea de socializare cuiva necunoscut. Multi spun ca tehnologia ne uneste, ne face mai apropiati. eu cred ca e valabila chestia asta numai cand vine vorba de distante mari, ca in apropiere. nimic. Desi fac parte din generatia tableta si inainte eram foarte timid, in prezent pot spune ca urasc cum este folosita tehnologia si retelele sociale pentru ca ni se pare ciudat daca socializam intre noi din prima, fara sa fi vorbit pe Facebook/insta inainte.
Am si observat ca in ziua de azi foarte putini se orienteaza spre o prietenie adevarata si te accepta asa cum esti, fara sa fie un mic interes la mijloc sau ceva care sa tina relatia aia,, in viata". De exemplu, colegi de scoala sau de munca. Toata ziua vorbiti, radeti etc. dar odata ce se termina scoala / unu din voi pleaca de la acel job, relatia aia se rupe.

Anyway, eu sunt sociabil de fel, insa doar cu oamenii care sunt ceva mai smart si au idei, mi-am facut deja un BIF de aici.

| FataCuChitaraMunților explică (pentru Nemessys):

Nu sunt de condamnat. Oamenii care vin aici,dar au rețineri în a lega prietenii au temeri din viața reală.Au fost răniți,judecați pe nedrept și caută un refugiu în lumea virtuală, pentru că nu o mai pot suporta pe cea reală. Aici se simt confortabil, pentru că nimeni nu le cunoaște adevărată identitate și cumva se simt acceptați.Cât despre viața reală, unii colegi de muncă/școală caută doar să-și facă treaba și când se termină ziua, să plece acasă. Fără prea multe complicații.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu am fost aproape de la inceput cu alt id dar nu zic care ca nu sunt mindra de intrebarile mele de atunci.M-am schimbat mult de atunci am devenit inteleapta.Au fost multi care mi-au raspuns urit la acele intrebari dar era cineva care m-a inteles mai mult decat credeam eu ca ma poate intelege cineva mai ales ca era mult mai tinar ca mine (in raspunsuri ma refer ca m-a inteles nu schimbam mesaje private)si acela a fost Bacemi.Si acum exista destui oameni frumosi pe site numai eu nu mai pun intrebari prostesti ca in contul cel vechi.Si tu esti unul dintre ei si mai sunt, de exemplu cei cu care sunt prietena aici si nu numai.Numai eu rar sunt cu cererea de prietenie chiar daca simpatizez aici pe cineva dupa raspunsuri.

| FataCuChitaraMunților explică (pentru gemeni6226):

Chiar și eu am avut întrebări pe care le-am șters.Și pe mine m-au jignit, m-au umilit, m-au judecat pentru întrebările pe care le postam aici.E normal să ștergi o parte din trecut de care nu vrei să îți amintești.De multe ori am vrut să îmi șterg contul,în urma răutăților gratuite pe care le-am primit,nejustificat.Mă dureau foarte mult,chiar dacă veneau din partea unor străini care nu mă cunoșteau,ci judecau apăsând ridicol cuvinte pe tastatură,din spatele unui calculator.Dar am întâlnit și oameni frumoși. Oameni pe care i-am cunoscut și în viața reală. Pentru că aici nu e nici o diferență. Oamenii tind să creadă că dacă te ascunzi pe un site cu un pseudonim fals, lumea nu îi va găsi și nu le va cunoaște adevărata identitate.Dar și aici e tot o viață, chiar dacă virtuală, deși mulți nu vor recunoaște lucrul ăsta, din orgoliu.Important este să te dezvolți ca persoană, să iei lucrurile frumoase și urâte deopotrivă și să mergi mai departe.Lucrurile urâte le păstrezi încuiate în cutiuța cu amintiri, pentru că vei avea nevoie de ele când vei deveni un om puternic ce nu poate fi influențat de părerile altora și lucrurile frumoase, care bucură sufletul.Să fie întotdeauna un echilibru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu sunt aici din 2009 și mi-am făcut relații faine irl datorită TPU. Sigur mai sunt oameni ok, dar cine are timp să-i descopere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai frumoasă persoană de pe TPU, după RAY și antropologul sadrian este Annastassia, dacă vrei să vorbești cu ea contacteaz-o căt mai repede înainte sa-ți dea block.

| Mete0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Se ia de un copil de 14 ani si ceva aproape sa zica mersi ca nu am lasat-o fara net dude

Răspuns utilizator avertizat
| AlexValentinn a răspuns:

Ce inseamna pentru tine povești de viata impresionante? O viata cu multe experiente, o viață in care ai trecut si prin foc si prin apa, o viață in care ai cunoscut si binele si raul? O viata in care ai cunoscut o sumedenie de oameni din diferite categorii sociale? Sau o viață tipică oricărui om?

| FataCuChitaraMunților explică (pentru AlexValentinn):

Cred că toate la un loc.Toți avem o viață tipică atunci când ieșim din casă pentru a merge la muncă,dar dincolo de rutina zilnică,de stres,de griji,de probleme, toți avem o viață. Toți avem povești, lucruri frumoase de spus despre cum să treci peste greutăți și să mergi mai departe, toți avem lecții de viață din care alții ar avea de învățat.Dar în rutina noastră am uitat să ne mai privim în oglindă și să vedem cât de speliali suntem, pentru simplul fapt că am ajuns până aici.