| nessayaR a întrebat:

Ce poti vorbi cu o persoana pe care abia ai cunoscut-o? Ce subiecte poti dezvolta cu ea?

8 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Tocmai pentru ca abia ai cunoscut-o sunt atatea de discutat pentru a va cunoaste mai bine. Nu trebuie sa ai o discutie tehnica despre un domeniu anume, ci astea vin de la sine pe parcursul discutiei. Ce conteaza? Sa fii deschis/a in discutie si sa nu existe momente de timiditate doar pentru faptul ca e o persoana noua.

| fuzzer a răspuns:

Puteti vorbi despre:
-familie.
- scoala.
-jocuri.
-filme
-activitati facute recent.
-sentimente.

Despre al doilea razboi mondial, Hitler, a fost si el acolo!

| Iubibilăă a răspuns:

Sunt atat de multe lucruri de vorbit. Multe persoane intreaba asta datorita emotiei. Am mai spus, o zic: trebuie sa fi tu.

| kteichd a răspuns:

- caini si pisici (in general le plac)
- teatru / film / muzica (nu exagera – nu incepe sa-i povestesti filme, decat poate o parte mica ce poate sa o faca sa zambeasca – dar atat!)
- haine / gusturi despre moda (zi-i daca esti "in pas cu moda")
- internet (nu intra in detalii tehnice, ca nu o intereseaza ce e DHCP, spune-i doar ce parere ai despre retelele sociale sau despre altele)
- relatii (spune-i ce parere ai despre relatiile la distanta sau despre relatiile on-line)
- scoala / facultate (nu exagera cu asta – asa cum esti tu plictisit asa e si ea)
- masini (e posibil sa-i placa dar, la fel, nu intra in detalii tehnice)
- arta / pictura (intreab-o daca e pasionata si, ce alte pasiuni are)

ntrebari mai delicate (necesita atentie, in exprimare si dezvoltare si, trebuiesc abordate mai tarziu, dupa ce lucrurile merg bine)
- ce parere ai despre primul sarut (cand crezi ca ar trebui sa se intample)
- te consideri romantica
- crezi in destin
- iti place sa meditezi singura

| jj95 a răspuns:

Scoala, hobby-uri, tara. etc ..se gasesc subiecte totul e sa vrei.
Bafta!

| ceaiuldetei a răspuns:

De fapt, ai două întrebări : ) dar să trecem peste.

O persoană pe care abia ai cunoscut-o, poate fi reticentă și să vorbească mai puțin, să fie mai sperioasă și așa mai departe.

Ia-te de subiectele inofensive, nu de cele prea personale și dă-i timp suficient să se deschidă, pentru că dacă va vrea, cu siguranță o va face.

Nu împinge de spate persoana și nu o forța să spună ce simte că e pregătită să spună.

Mergeți într-un loc public, stați la ceaiuri sau cafele, discutați despre trecători sau alți oameni, faceți tot felul de comentarii pe marginea mai multor subiecte - despre vreme, despre emisiunile bengoase de la televizor, despre animale, întreab-o dacă are vreun animăluț de companie, întreab-o dacă îi place muzica sau dacă îi plac filmele, întreabă dacă știe vreun loc mai ok de unde ți-ai putea lua ceva de îmbrăcat, întreab-o dacă nu ar vrea să îți țină puțină companie.

Întreab-o despre literatură, despre cărți, despre sporturi, despre ce îi place și ce detestă.

Sunt o sumedenie de lucruri pe care poți să le întrebi și cu care poți să îți construiești subiecte de discuție, fără să atingi unde doare.

Ia în calcul, alege ce crezi și dă-i curs unei eventuale întâlniri.

E important să fii prietenos/prietenoasă și să lași discuția să curgă de la sine, fără prea multe briz-briz-uri și alte chestii. Fii natural/naturală și ai răbdăre. Unii oameni se deschid mai greu, alții mai ușor. E bine să asculți, pentru că unii simt nevoia să fie ascultați. Și e bine să faci glumițe, pentru câ râsul destinde și te ajută să te simți mai bine. Succes.

| trance04 a răspuns:

Depinde de persoana, cati ani are, daca are simtul umorlui etc

| ITvladutu a răspuns:

Poti sa-l (o) intrebi cum a dormit, daca se simte bine, ce mai face, daca vrei sa iesiti (ma rog asta mai tarziu), ce ii placa sa faca, lucruri preferate. Bafta!