| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.
Am un idol ( cantaret ) prefer sa nu ii dau nume, ca se ajung la jigniri. Deci, eu in iulie fac 14 ani.Pe facebook sunt intr-un grup in care sunt doar fani de ai lui. Anul asta, nu va avea concert in Romania. Dar la anul e posibil sa fie concert in Budapesta.Cred ca la vara va fi concertul, cand voi implini 15 ani. As vrea sa merg acolo, ca e singura mea ocazie sa il vad live. sad Dar mama nu vrea, pentru ca e gay si a zis ca nu da 5 milioane pe un bilet. ( care e in primul loc ) am inceput sa imi strang singura bani. Impreuna cu cativa membrii din grupul de pe facebook, am vb ca daca o fi sa vina in Budapesta, sa mergem impreuna acolo. Printre membrii sunt vreo 2 fete care au peste 18 ani. ( una are chiar 34 de ani ). Cum sa o conving pe mama? am sa ii incerc sa ii zic ca are cine sa aiba grija de mine, dar nu stiu daca va tine. Daca imi strang bani, oare ma va lasa? am vb cu una din fetele alea, sa voarbeasca la telefon cu mama, poate o convinge.Dar, ca sa ii intru pe sub piele, cum sa ma comport pana la concert? sa incerc sa fiu mai ascultatoare? sa invat mai bine la scoala? va rog ajutati-ma, si scuzati-ma daca v-am plictisit cu intrebarile astea.

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.Deci vrei sa te duci la un concert cu Justin Bieber?! Corect? Eu nu judec persoanele, indiferent de sex(b sau f), indiferent de coportament etc.
Este buna(foarte buna) ideea ta cu stransul banilor pentru concert.Am sa iti raspund la toate intrebarile:
1."Cum sa o conving pe mama": Am observat ca ai zis ca vei vorbi cu una dintre fane sa vorbeasca cu mama ta pentru a o convinge; este o idee ok.Dar de ce nu iti rogi tatal sa vorbeasca cu ea.Asa e si mai bine.
2."Daca strang bani oare ma va lasa?":Asta nu se poate sti foarte bine.Ar fi sanse aproximativ egale pentru doua raspunsuri: DA si NU.Pentru Da ar fi vreo 70% din 100% iar pentru Nu, restul.Ideea este ca poate accepta fiindca zice ca sunt banii tai si ca poti face ce vrei cu ei, sau poate nu accepta fiindca poate zice ca sunt banii tai pentru care ai muncit si ca nu te lasa sa ii cheltuiesti pe prostii.Dar ceea ce am zis eu depinde de comportamentul si personalitatea mamei tale.
3."Cum sa ma comport pana la concert": Fii un inger pana la concert dar si 3, 4 zile dupa concert, fiindca daca observa dupa concert ca te porti urat, isi da seama ca ti-ai vazut saci in caruta si nu te iarta asa usor(cred-cum am mai zis depinde de cum sunt parintii tai).
4."Sa incerc sa fiu mai ascultatoare?": Da, cu siguranta.Si fii mai ascultatoare tot timpul, nu doar pana iti atingi telul/scopul.
5."Sa invat mai bine la scoala?": Da.Si la scoala oricum trebuie sa inveti mai bine.Fiindca inveti pentru tine, nu pentru parintii tai.Iti dai seama ca parintii te vor recompensa pentru notele bune de la scoala.
Sper ca te-am ajutat.Si sa stii ca nnu este o rusine sa spui de care idol iti place.Fii mandra de tine si ai incrdere in tine. Sper ca imi urmezi sfaturile! Iti doresc numai bine. Funda?!

| Marrythenight a răspuns (pentru pastru009):

Buna. imi place cum gandesti, multumesc pentru incurajare. Nu e Justin Bieber, e Adam Lambert happy

| pastru009 a răspuns (pentru Marrythenight):

Aaaa.Imi cer iertare.Si multumesc.Tu esti in acea poza?

| Marrythenight a răspuns (pentru pastru009):

Da. happy

| pastru009 a răspuns (pentru Marrythenight):

Aaaa.Arati bine.

| Marrythenight a răspuns (pentru pastru009):

Multumesc frumos happy