| Stefan_Lorena_2000 a întrebat:

Hei TPU, as vreau si eu niste exemple pentru programme de editat poze.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Iti recomand Gimp - e free, intuitiv, instrumentele sunt grupate extrem extrem de bine spre deosebire de Photoshop si e perfect pentru incepatori si useri de nivel mediu.

Eu lucrez cu amandoua ca sa fiu sincer fiindca in Photoshop sunt unele lucruri care se fac foarte greoi, inutil de greoi iar in Gimp sunt extrem de usoare. De exemplu cand adaugi un layer in photoshop, pentru un motiv care ma depaseste, programul il potriveste intotdeauna in interiorul primului layer chiar daca al doilea e substantial mai mare. Photoshop nu are instrumentul "color to alpha" care e foarte util de exemplu cand vrei sa elimini un fundal negru dintr-un grafic de o alta culoare sau vrei sa suprapui multiple grafice cu acelasi fundal.

Am mai spus ca e free? deci Gimp rullz.

3 răspunsuri:
| george27 a răspuns:

Paitongueizap,photoshop,photoscape...funda?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru george27):

Photoscape e program de bebelusi.

| george27 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Orice program e bun.