| andreea567890123 a întrebat:

Hei TPU.

Eu am o sora geamana si un frate mai mare cu 9 ani.
La fratele meu, părinții l-au lăsat la facultate la București. Ca el a vrut acolo.

Iar pe mine ma obliga sa fac la Galați. Orice facultate vreau, sa fie la Galati facuta.

Eu cand vorbesc cu ai mei ca as vrea la București, imi spun ca eu nu m-as descurca in Bucuresti, dar eu de fapt m-as descurca.
I-am întrebat de ce nu ma lasa la Iași si au tacut.

Nu stiu de ce fac asa. Oare din cauza banilor, ca suntem 2? La fratele meu si la București, și la Brașov l-au înscris. Si întotdeauna l-au vrut la o facultate dintr-un oraș bun.

La mine si sora mea de ce fac asa?

Tin sa mentionez ca de la mine la sat pana la București sunt 5-6 ore cu trenul, iar pana la Galați vreo 1 ora si 20 de minute cu trenul.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate au pe cineva la Galati, care v-ar putea ajuta ori controla cat de cat. Parintii se comporta diferit cu fetele si baietii, nu stiu de ce.
Sora-mea la 16-18 ani nu avea voie la o "discoteca" la 5 minute de mers pe jos, eu la 15 mergeam in cluburi la 20km... Plecam oriunde, oricat.
Eu in locul tau as refuza facultatea acum, daca Galati e conditia. M-as angaja undeva, si as face facultatea mai tarziu, pe banii mei, unde vreau eu.

| Andreeush a răspuns:

Pentru că se gândesc la binele vostru.

| SilentRain a răspuns:

Pentru ca sunteți fete și ii este frica pentru voii, va vrea în siguranță

| andreea567890123 explică (pentru SilentRain):

De ce sa ii fie frica? Ca ce? Nu sunt atatea fete la București?

| SilentRain a răspuns (pentru andreea567890123):

Nu ii citesc eu mintea lui tacto, vorbește și tu cu el
Cred eu, ca el ca părinte ii este tema sa nu pățiți ceva într-un județ ca București '
Faptul ca sunt fete in București nu o oferă o garanție pentru părinți tai ca o sa fii ok

Sa nu crezi ca lumea e roz în București, am fost și e un haos plin de figuranți, dacă ai un pic de accent te fac țărânca pe fata' și judeca mult după cum te îmbracii

Vorbește cu fratele tău și Întreabă-l cum e viata în București, vorbește și cu părinți taii, poate e vorba de bani și ar trebui sa fi și tu intelgatoare ca nu mai ai 5 ani

| anamaria82726 a răspuns:

Pai pana la urma doar de la ei poti afla adevaratul raspuns la aceasta intrebare. Noi doar ne putem da cu parerea. Ai intrebat si daca ar putea fi din cauza banilor. Dar tot asa, tu stii cel mai bine cum stau parintii tai cu banii.
Eu zic ca ar fi o posibilitate ca ei sa nu vrea sa plecati din oras fiindca va proteajeaza. Adica el este baiat si il vad mai descurcaret. Voi fiind fete, iti dai seama ca le e teama sa stati pe afara pana si il orasul vostru. Si nu va vor la distanta fiindca va pot proteja mai bine cand sunteti langa ei.
Dar ca sa nu va mai puneti intrebari, vorbiti cu ei deschis, pe bune. Macar sa aflati si voi adevarul. In orice caz, veti fi majore. Si veti putea face cam ce vreti. Dar mai bine este sa ajungeti la un comun acord ca sa nu va indepartati. Pana la urma facultatea iti schimba radical viitorul. Si este o decizie prea importanta ca sa nu fie luata de tine personal. Tu stii ce este mai bine pentru tine si pentru sufletul tau.

| DanielPH a răspuns:

Hei, din nou! happy
Te poti descurca mult mai bine in Bucuresti cu banii decat in alte orase. Iti poti gasi ceva usor de lucru fara problema, un part-time, sa nu te incurce cu facultatea. Ai reducere de 100% la transportul feroviar, 50% la metrou si STB, si daca duci chitanta la facultate, +50% pentru STB. Caminele sunt convenabile. Am amici care dau 150-250 pe luna, eu am dat tot anul cate 70 de lei, dupa cum ti-am mai spus, stau in caminele UTCB-ului.

Nu au drept de decizie asupra unui lucru asa important. Tu trebuie sa urmezi ceea ce vrei, ceea ce iti place, nu ceea ce ti se impune.
Un var de-al meu a fost trimis la studii in Ploiesti, a avut de ales, acolo sau nimic. A facut o facultate din cadrul acelei universitati si dupa 4 ani a ajuns la concluzia ca si-a irosit 4 ani intr-un mod aproape inutil, si-a luat inima in dinti si a mai facut o facultate, nesustinut, ne nimic. Acum eu fac practica la una dintre firmele lui.

Nu poti face naveta facultate-casa, este epuizant. Un prieten statea la 40 de min departare de facultate, dupa 4 luni s-a mutat in camin, este un chin.

Orasul este mare, insa te deplasezi mult mai usor in el decat in altele, caci ai cu ce ajunge unde vrei, foarte rapid.

Nu stiu ..eu as face ceea ce m-ar face fericit, nu ceea ce mi s-ar impune. Nu poti face nimic intr-un viitor ce nu-i modelat cu mainile tale.
Tine cont de cele spuse de noi aici. Mentalitatea unor parinti uneori nu se pupa cu mentalitatea. Orasul este unul sigur, mult mai bine organizat decat unul mult mai mic.
Ganduri bune, Andreea!