| Bizzle a întrebat:

I-am spus unei prietene din UK să-mi cumpere o carte și apoi să mio trimită prin poștă, căci aici în România e prea scumpă, mă costă ceva bani când mio trimite sau când merg să o iau de la poștă? Dacă da câți? Și cam în cât timp ar ajunge? Ofer fundă! [Scuzați categoria, nu am știut care e cea potrivită]

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Coletul poate fi taxat daca cel care a trimis nu a platit taxa de transport. Daca prietena din UK a platit transportul, te duci la posta doar sa ridici coletul, fara alte obligatii banesti.
Despre durata de expediere, personal nu-ti pot da un raspuns. Difera in functie de distanta si de cat de repede se misca serviciile postale.

| Bizzle explică (pentru dannyel86):

Știi cumva cam cât ar costa transportul?

| dannyel86 a răspuns (pentru Bizzle):

Costul variaza in functie de distanta si de cat cantareste pachetul. E greu de spus o suma fixa, dar, daca prietena ta nu plateste transportul, valoarea lui se va regasi in suma globala pe care o ai de achitat.

| Bizzle explică (pentru dannyel86):

Păi când pune coletul la poștă îi cere să și plătească, nu? Ar veni 2400km și cât cântărește o carte, 30de grame... laughing, scuze că te întreb atâtea, doar că nu aș vrea să plătesc dita' mai suma când merg săl ridic.

| dannyel86 a răspuns (pentru Bizzle):

Nu e vorba de distanta in kilometri, ci de zona geografica. Spre exemplu, in tara noastra exista taxe diferite pentru state UE si non-UE. In tara e mai simplu sa te informezi cand trimiti din Romania, la oficiul postal de care apartii. De aceea ar fi bine sa intrebe prietena ta din UK care sunt costurile de expediere de acolo, ca sa-ti faci o idee daca merita investitia sau nu.

| Bizzle explică (pentru dannyel86):

Am înțeles, mersi mult!