| anonim_4396 a întrebat:

Inainte sa va spun asta, stiu ca pare ciudat si as vrea raspunsuri serioase va rog, sa incepem. Bunicul meu a murit acum aproape 5 luni si era cam alcoolist. De cand el a murit s-au intamplat multe lucruri cam creepy. 1. Mama mea a vrut sa spele o scrumiera. Acolo fuma de obicei bunicul meu si cand a spalat a observat ca era o cruce in scrumiera. Si faza e ca nu mergea spalata nici cum. 2. Noi si cand bunicul meu era in viata in living unde de obicei ai mei fumau aveam probleme cu becul. Nu stiu ce tot instalatie nu mai era buna trebuia schimbata etc ca din cand in cand nu mai mergea si trebuia cumparat unul nou. Ei bine, dupa ce a decedat, aproape in fiecare saptamana nu mai mergea si trebuia schimbat. 3. Bunica mea incepe sa vorbeasca in somn, tot dupa ce a decedat bunicul meu. 4. Odata, tot dupa decedare, bunica mea era il living si iar s-a 'spart' becul. Cand s-a stins lumina a simtit ca bunicul meu era acolo si voia sa o stranga de gat. Si ultimul lucru, bunica mea a avut paralizie in somn pentru prima data, tot dupa decedare. Credeti ca sunt paranoic paranoic sau ce ar putea sa insemne? Logic ofer FUNDA!

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

1. Asa se formeaza la scrumierele cu partea activa semisferica. 2. Instalatiile stricate se strica progresiv, sunt din ce in ce mai uzate, deci ard becul din ce in ce mai des. 3. Sigur ca dupa un fapt asa traumatizant ca moartea partenerului, biata femeie poate sa inceapa sa vorbeasca in somn; altii au urmari mult mai grave. 4. CU CE a simtit bunica ta ca bunicul e acolo? Cu ochii, timpanul, pielea, nasul, limba? Astea sunt organele de simt ale omului! Aa, a simtit in mintea ei? Asta e o imagine mentala, e imaginatie; mintea foloseste in gindire ce simtim cu alte organe, nu e organ de simt. 5. Si ultimul lucru, sindromul de imobilitate; trauma pierderii, evident.
Nu mai fii superstitios; a murit, fie pomenit; viata merge mai departe.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Paranoic nu esti dar nici in lumea reală nu traiesti.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Aveti probleme cu instalatia. E normal ca oamenii sa vorbeasca in somn, mai ales ca a trecut printr-un soc si sigur ii e dor de el, restul meh. Nu inseamna nimic. Sunt coincidente.

| gaby1876 a răspuns:

Buna! Eu zic sa chemati preotul sa sfinteasca casa ..si va fi bine dupa!

| nomatters95 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa chemi un preot.Lasa o lumanare sau o candela sa arda tot timpul, si eventual da ceva de pomana.

| Ilovedogs234 a răspuns:

Pai s-ar putea sa ai probleme cu instalatia si vorbesc serios ar trebui sa chemi un preot sa sfinteasca casa pentru ca lucrurile rele vor dispărea. Pe langa asta ar trebui sa chemi pe cineva care se pricepe cu fantomele. Nu înseamnă ca Bunicul tau ar fi in casa s-ar putea sa fie o alta fantoma sau mai bine zis un spirit. Ai grija e periculos.