| MicutzhaTha a întrebat:

Heii! Salut! Am 14 ani sunt fata si vreau sa ma apuc de fumat! straight face Am incercat si inainte i-am zis mamei ia a zis ca spera sa nu apuc si atat acum simt nevoia sa fac ceva pentru a ma relaxa sunt momente ca acum in care nu am chef de nimeni si nimic nu vreau sa ii spun nimanui cunoscut cum ar fi prietenii sau parintii despre ce vreau si ce simt. Sper sa ma ajutati! straight face

40 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Imi pare rau dar nu te pot ajuta sa faci asta.Nu este sanatos.Si sper sa nu te ajute nimeni(fara suparare).Mai ales la varsta ta.

| ionutzul31 a răspuns:

Si fumatul asta...nu e cine stie ce.Nu te apuca,ca ai sa regreti ca nu stiu ce,am auzit si eu o gramada de chestii,pana m-am apucat si ghici ce?
Nu simt nici un relax (daca il simt e doar din cauza aerului inspirat si expirat la intervale scute),iar tigarile cam costa nu glumalaughing
Asa ca m-am oprit, si nu ca recomand sau nu fumatul cuiva, dar e bine sa gusti din toate in viata (cu masura insa).
Bafta, si vezi, ar fi bine sa vorbesti cu un prieten/prietena apropiat/a despre problemele tale. Uneroi te ajuta, alteori te intristeaza mai rauhee hee

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu te apuca de fumat, foloseste bani pe fructe.

| geo1200 a răspuns:

Un sfat prieteneste Nu te apuca de fumat.

| Woodenpints91 a răspuns:

Eu nu înţeleg, de ce-i spuneţi toti să nu se apuce de fumat? Cu e vă deranjează că încă o persoană în plus fumează, printre atâţia fumători câţi sunt în total.
Vă purtaţi ca nişte avortoni de buni samariteni. De parcă ar fuma pe banii şi plămânii voştri.

Iar pentru duduia care a pus întrebarea...cam cu ce am putea noi să te ajutăm? Să facem chetă pentru un pachet de kent? Hai, că dacă ceri o ţigară, 2, 3, lumea îţi dă...dar este doar problema ta dacă să te apuci sau nu de fumat.

Părerea mea este să te apuci. Doar aşa, să le faci în ciudă ăstora care o fac pe atotştiutorii şi-ţi dau sfaturi.

| MiraTG a răspuns (pentru Woodenpints91):

Site-ul nu se numeste Toti Pentru Unu? ideea nu e de a da sfaturi cuiva?!
Evident ca tipa nu stie in ce se baga cand spune ca vrea sa fumeze, si eu "atot stiutoare" si un "avorton de bun samaritean" imi permit sa-i dau sfaturi pentru ca sa te apuci e al naibi de usor...partea cu lasatu' e mai grea.
Nu fumeaza pe banii si pe sanatatea noastra, insa parerea mea e ca daca putem convinge pe cineva de o alegere gresita e un pas inainte, dar daca stam pasivi si spunem "nu ma intereseaza" lumea nu inainteaza, ci va sta pe loc.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru MiraTG):

Şi de unde ştii tu că fumatul e o alegere rea? dacă ei îi place, n-are decât să-i dea înainte cu trasul din ţigară. De ce să se abţină de la ceva ce-i face plăcere?

| MiraTG a răspuns (pentru Woodenpints91):

Stiu pentru ca intreaga mea familie fumeaza si chiar daca vor sa se lase nu pot, stiu ca acest viciu e atat de puternic incat nici persoanele constiente ca sunt la un pas de moarte si ca lipsa tutunului ar mai putea prelungi ce mai au din viata nu se pot lasa si stiu ca nu se merita sa fumezi doar pentru a merge cu turma sau doar pentru o impresie, cum ca ti-e mai bine!
Placere?! pe bune? aia e doar o parere ca vai te calmeaza. Tigarile nu calmeaza, e doar autosugestie.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru MiraTG):

Uite că eu fumez, şi fac pauze de căteva zile, sau chiar săptămâni. Depinde de chef.
Şi fac asta de mai bine de 4 ani.

Dacă tu consideri că ceva este rău din punctul TĂU de vedere, de ce ai impresia că acel lucru trebuie văzut la fel de ORICE persoană?

Decât să trăiesc 80 de ani şi să mă abtin de la ce-mi place, prefer 50, fără să mă abţin de la nimic. Şi sunt mulţi care au aceeaşi părere despre asta.

| Kasia a răspuns:

Doamne de ce sa vrei sa faci asta? vrei sa-ti distrugi dantura? fata? sanatatea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu zic să te apuci sau nu. Ba chiar zic să o faci.
Asta așa, să vezi cum e de fapt. Să ne spui dacă e chiar așa cum se spune, că ar relaxa. Că mie nu mi se pare. Uneori contează și ce simți tu, nu numai ce spune lumea.
Da, am fumat și o mai fac ocazional, dar foarte rar. Nu simt nicio chestie specială, doar amețeala care îmi place, dar merit să bag la plămân atâtea toxicități doar pentru asta?
Eu îți dau alt sfat. Încearcă să te relaxezi prin muzică, printr-o joc mai agresiv sau altele. Ajută.

| CryChristiAN a răspuns:

Ad calanedas grecas!

Doamne. Esti fata. Crezi ca poti gasi pace doar in alcool si fumat. Doamne fereste. Mai bine roaga-te lui Dumnezeu, sigur iti vei gasi linistea in mainile Sale. Sa stii ca fumatul nu face decat sa te traga in joshappy.
Eu niciodata nu o sa experimentez asa ceva pentru ca, cu timpul se ajunge la depdendenta.

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Pardon. *
Ad calendas grecas. Scuze ca am gresit mai sus.

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru CryChristiAN):

Fugi de aici, mă!
Bre, dacă vrei să fumezi, fumează. * asta e pentru tipa care a pus întrebarea*

| CryChristiAN a răspuns (pentru Zeflemitoarea):

Am zis eu ca vreau?

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru CryChristiAN):

Nu era pentru tine ultima parte, în caz că nu ai citit cum trebuie.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Zeflemitoarea):

Am inteles.

| darrio2007 a răspuns (pentru Zeflemitoarea):

De ce o indemni sa faca ceva pentru care va regreta mai tarziu? Cati ani ai?

| darrio2007 a răspuns (pentru Zeflemitoarea):

Vad ca ai 7 ani Zeflemitoareo.Inteleg de ce o indemni la fumat.Esti un copil.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Nu, tigarea nu-ti da nici o senzatie, nici o stare.
Daca vrei ceva care sa te ameteasca, relaxeze atunci apuca-te de marijuana.
Desi sincer nu-ti recomand deoarece in acelasi timp te transforma din om in "leguma"...am vazut destule cazuri.

| Alexandru98 a răspuns:

Ai auzit vreodata o femeie de peste 50 de ani fumătoare ce voce groasă are?
dacî nu vrei sa ajungi ca ea și vrei să trăiești mai mult, sfatul meu este să nu incerci să la-și pe cineva vreodată să te aburească sau sa te ispitească cu așa ceva
concluzia mea și a specialiștilor este
FUMATUL DAUNEAZA GRAV SANATATII!

| MrSoapte a răspuns:

Ai 14 ani, esti fata si esti fantastic de imbecila! Cum ***. zici tu ca vrei sa te apuci de fumat, ca sa te relaxezi?!?! Da ce gtm probleme ai, la 14 ani? La varsta asta trebuie sa-ti vezi de scoala si de educatie, handicapato! Te comporti ca o femeie molestata-n tramvai! Sunt atatea lucruri frumoase de facut si, tu vrei sa fumezi ca sa te relaxezi! Altii n-au unde sa doarma, altii sunt internati prin spitale, din cauza figarilor...si tu postezi mizerii pe site si, te uiti ca broasca la bariera, asteptand raspunsul care-ti comvine!
De unde ***. atata prostie?!?!?!

| Indestructible a răspuns:

Fato, fă ce vrei și nu mai ține cont de părerile altora. Dacă vrei să te apuci de fumat, atunci apucă-te.

| Never4ever a răspuns:

Care e intrebarea?

| GRs a răspuns:

Nu o sa faci altceva decat sa-ti fu*i plamanii si sa dai o gramada de bani degeaba. Mai bine cauta-ti un hobby.

Răspuns utilizator avertizat
| armygirl a răspuns:

Nuteapucadefumat!

| Darcklight a răspuns:

Buna lasa-mi id tau, poti vb cu mine.

| Miky03 a răspuns:

Bai eu fumez de la 11 ani jumate, si am 14, dar stiu doar prietenii si cateva rude, parintii nu stiu, m`au prins odata dar m`au iertat, daca vrei sa fumezi, fumeaza, ai doar o viata! traieste`o la maxim!

| мızυκı a răspuns:

Credeți că dacă-i spuneți să nu se apuce chiar o să facă așa cum ziceți voi?
Tot ca ea o să fie...

| xAndraa23 a răspuns:

Pai, daca asta este dorinta ta nu prea ai ce sa faci, din moment ce vrei cu adevarat... Dar sfatul meu prietenesc este sa nu te apuci de fumat, stii si tu prea bine ca face foarte mult rau organismului. Dar nu e numai asta, cunosc multe persoane, care de cand s-au apucat sa fumeze, si-au schimbat complet comportamentul, si atitudinea fata de parinti si prieteni, erau mult mai irascibili. Ii enerva orice, si din moment ce te apuci de chestia asta, cel mai greu este sa te lasi ( in cazul in care vrei s-o faci ). Dar pana la urma, este decizia ta, tu stii ce vrei sa faci, noi doar incercam sa te ajutam intr-un anume fel. Sper ca te-am ajutat, si bafta cu decizia. :*

| cristimpk a răspuns:

Vrei doar sa fii la "moda", degeaba minti.

| MiraTG a răspuns:

Esti libera sa te apuci. Sincer,o poti face fara sa stie nimeni, e viata si corpul tau, numai ca ar trebui sa te gandesti ca e un viciu de care nu scapi usor, care e daunator sanatatii tale si care este foarte costisitor.
Daca vrei sa te relaxezi asculta muzica, iesi in oras cu prietenii. Sunt si lucruri sanatoase ce te pot ajuta happy