| LanoDeljek a întrebat:

Hello TPU, Este mai avantajos sa iti construiesti pc-ul la pc garage(wishlist) sau sa il cumperi gata facut din magazin?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa fim seriosi daca ar fi asa ieftin fiecare tiar face propiul pc, companilie mari pot cumpara cmponente mult mai ieftin si sa le vanda mai ieftin, dar sunt destule oferte la eMAG, mediagalaxy etc
asa in caz de defect ce faci? eu unu nu recomand pc garaje sau vreun magazin online decat daca stai in Bucuresti si au service in Bucuresti, eMAG isi returneaza produsul in 30 de zile indiferent de motiv ceea ce pc garaje nu face, desi pc cumparat gata facut e la acelasi pret sau mai ieftin ca unul facut, rar sa nu fie asa

| WxRo a răspuns (pentru RAY):

In caz de defect scoti piesa defecta si o duci la garantie. Stii ca, chiar si in 2017 multe sisteme deja facute se vand cu sigiliu pe carcaasa si nu poti umbla in ele? Daca tu nu recomanzi pcgarage sau eMAG pentru componente...ce recomanzi? un magazin dintr-un orasel oarecare? ai dus vreodata vreo componenta in garantie la un astfel de magazin? crezi ca aia sunt importatori? de unde crezi ca iau ei componentele?
Pcgarage ca si orice firma din Romania ofera retur in 14 zile lucratoare conform oug 34/2016.
In caz ca nu stiai PcGarage este Emag

| RAY a răspuns (pentru WxRo):

Poate gresesc, n-am comandat vreodata un pc pe piese, stiu asta si pe mine ma costa un uprade de ssd 200 de ron, nu stiam ca e eMAG, dar sunt si oferte buna la altex cateodata cel putin asa am auzit

| WxRo a răspuns (pentru RAY):

Da, ai dreptate, sunt oferte bune si la altex.Tocmai de asta am zis ca cel mai bine este sa ti-l faci tu pe componente.Crede-ma ca o sa castigi o suma frumusica asa. Insa daca e vb de luat pe componente si asamblat de catre un magazin. pcgarage este foarte ok la acest capitol. Plus ca acolo pe forum te ajuta lumea sa iti faci cel mai bun pc posibil pentru suma de care dispui.

| T0T a răspuns:

Mai avantajos e să îl construiești tu acasă. Ce mare șmecherie?

| WxRo a răspuns:

Daca ai cunostinte minime in ceea ce priveste asamblarea cel mai avantajos este sa il asamblezi singur.Pretul este mai mic.Un alt mare avantaj este faptul ca iti poti alege singur componentele si ca asamblarea o poti face cu mai multa atentie decat cele gata facute.

| LanoDeljek explică (pentru WxRo):

Nu am cunostinte in domeniu, deci recomandarea ta este sa merg pe :
1)mana celor de la pc garage(ajutat de moderatorii de acolo)+ ansamblarea facuta de ei (60 lei parca)
2) pc gata facut altex/media galaxy ...etc
?

| WxRo a răspuns (pentru LanoDeljek):

Intre cele 2 variante clar varianta 1.
Sub nicio forma pc facut de altex/media galaxy.
Te poti inscrie pe forumul celor de la pcgarage ( mygarage) si poti cere ajutor in configurarea sistemului. Scrii suma pe care vrei sa o dai pe pc si ceri ajutor in configurarea celei mai bune variante in suma respectiva.