| Anna0111 a întrebat:

Hello! Voi sunteți pro stilului de viata vegan sau contra? Mulți spun ca dacă te vei lasa de mâncat carne vei avea anemie sau mai stiu eu ce dar sunt o gramada de studii care au arătat ca persoanele vegane sunt și se simt mult mai sănătoși ca ceilalți. Eu sincer m-as lasa de carne pentru ca nici nu ma atrage, o consum mai mult pentru necesarul de proteine dar se pare sunt destule produse vegane care conțin un nr mare de proteina. Mai este și faza cu laptele de vaca care de fapt ar trebui consumat doar de vițel. In plus, ca vegan ai contribui la ajutarea planetei gen, sunt atâtea animale chinuite și stresate in niște cuști de 2m pătrați. Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Sunt impotriva veganilor agresivi care iti baga la propriu cutite pe gat daca te vad mancand produse animale. Nu sunt contra veganismului. Fiecare sa manance ce considera, o viata ai si mori oricum si oricand, poti sa mananci tu cel mai sanatos, asta nu inseamna ca daca ai cazut in cap de la 1 metru macar nu poti muri. E doar un exemplu,, nu mai cred in stirile de genul ' faci cancer daca mananci lucrul x', mai repede faci cancer daca citesti prostia aia.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probeaza si vezi ce iese. multe alimente vin procesate

| Andreeush a răspuns:

Nu sunt nici pro nici contra.
Nu judec pe nimeni că este vegan sau nu.
Părerea mea e că dacă vrei să devii vegan fă-o pentru că asta e decizia ta, nu a altora.

| Hammurabi a răspuns:

Sunt vegetarian de mic copil. Nu am mâncat carne sau proteină animală în viața mea.
Și, crede-mă, nu sunt deloc anemic. laughing
Și părinții mei sunt vegetarieni, iar maică-mea gătește niște mâncăruri de te tăvălești pe jos. Meniurile vegetariene sunt extrem de diversificate și bogate.
Să nu-ți imaginezi că un vegetarian iese la păscut ca vaca. laughing

| Dismally a răspuns:

Sunt contra pentru ca imi place carnea si orice ai spune, o mancare vegan nu va fi niciodata la fel de gustoasa ca una cu carne. Asta cu salvatul planetei este o prostie, daca toti oamenii ar renunta la carne ar trebui defrisate toate padurile si transformate in terenuri agricole deci ai distruge si flora si fauna pentru a putea hrani o populatie de aproape 8 miliarde de oamni, in plus ar fi o mare problema si animalele care sunt crescute pentru carne acum: vite, porci, oi etc. Ce faci cu ele? Le eleiberezi si le lasi sa se inmulteasca in voie? Ce vor manca toate acele animale?

| AC4S4 a răspuns:

Consider ca un stil de viata vegan necesita foarte mult timp petrecut in bucatarie. Trebuie sa faci multa mancare si sa incerci sa o si diversifici. De ce multa? Pentru ca daca vrei sa consumi la fel de multe proteine precum cei care mananca carne, trebuie sa mananci mai multa mancare vegana.
Produsele vegane sunt si mai scumpe.
Daca vrei sa mergi sa mananci in oras, e putin probabil sa gasesti ceva vegan si sa te si sature, de aceea trebuie sa pregatesti de unul singur mancarea.

Gandeste-te ce usor si rapid iti prajesti niste carne si mananci, te si saturi bine. Insa, meniurile vegane necesita mai mult timp de pregatire.

Sunt pro stilului de viata vegan. Este sanatos, intr-adevar. Dar, necesita foarte mult timp pe partea culinara. De asta nu sunt vegan.

| Superior a răspuns:

As deveni vegan daca nu s-ar mai aproviziona carne animala,in sensul in care nu m-as duce sa tai un porc (care de altfel e un animal destept,valoros) sau sa chinui o gaina in cazanu cu apa fiarta. Dar daca animalele sunt taiate si deja omorate, ramasitele fiind dispuse in caserolele de pe rafturile magazinelor, de ce sa nu profit? Faptul e consumat, animalul e mort, macar sa-mi furizeze proteine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-o dracu de planeta, ierburi sa mananci tu cu maica-ta

| EdwardMdk a răspuns:

Deci daca nu mananci carne nu o sai destule proteine in corp, si o sa te simti mai slabit, dar fa ce vrei happy