| AvalohAlyn a întrebat:

Hello.Vreau sa fac un anunt important in ceea ce priveste persoana mea si acesta este doar pentru cei care m-au ajutat si sprijinit, cu sfaturi, indicatii, incurajari si au fost alaturi de mine oferindu-mi suport pe TPU in ceea ce priveste problemele mele emotionale/psihologice(depresie si anxietate)Am avut ieri o discutie mai serioasa si "aprinsa" cu parintii mei (cred eu ca si constructiva) si o sa ma retrag de pe TPU timp de 3 ani(poate si mai mult) si sa ma apuc serios de CITIT/INVATAT/STUDIAT individual din carti de la care ai ce invata/afla/educa/forma/cunoaste/si a te dezvolta in ceea ce priveste viata(stilul de viata), educatia, cultura si modul de gandire, psihologia mintii (etc) si a caror invataturi si sfaturi sunt mai mult decat eficiente si motivationale (parerea mea), tinand cont de numarul extrem de mare de cititori a acestui tip de carti si mai ales a impresiei pozitive a oamenilor despre aceste carti precum si a succesului rasunator pe care l-au avut si il au in continuare in secolul 21 cartile motivationale si de dezvoltare personala.
Am inceput sa citesc pentru inceput (integral nu partial ca pana acum) seria de carti "The Secret" ale autoarei australiene Rhonda Byrne.

Seria cuprinde :The Secret,The Power,The Magic(Despre magia recunostintei),The HERO(Eroul,o carte superba si extraordinara si The Secret Daily Teachings(Secretul-Invataturi zilnice) si cartea pentru adolescenti:"Secretul si puterea adolescentilor"

Recomand din suflet aceste carti.Din ce am citit (nu integral ci doar partial) sunt carti care iti pot schimba gandirea, viata, mentalitatea si intregul "Univers al propriei tale persoane" daca se respecta si se aplica corect invataturile din aceasta serie de carti magnifice.

Aceasta serie promite schimbarea VIETII in BINE pe toate planurile!

As recomanda aceasta serie de carti tuturor.

Si ca sa pun si o intrebare(ULTIMA, JUR in fata lui Dumnezeu si spre binele parintilor mei si al familiei mele si nu in ultimul rand al meu) :Ati citit aceasta minunata, captivanta si SUPERBA serie de carti?(care cuprinde 4 carti esentiale si una mai"secundara" sa zic asa(Secretul si puterea adolescentilor)V-ar interesa acest gen de carti? Ati dori sa le cititi? Sunteti dispusi sa "rupeti" cateva ore, zile, saptamani pentru aceasta serie de carti promitatoare si de tip BESTSELLER?(precum si alte carti motivationale/ si de dezvoltare personala)
Eu DA! Asta daca vreau sa am o viata mai fericita si mai implinita..Deci nu ezitati sa cititi aceasta seria de carti fiindca aveti mult de castigat de pe urma lor.

Si in ceea ce priveste activitatea mea pe TPU o sa intru foarte foarte RAR iar si motiv incep sa lupt, sa ma schimb si sa inving starile negativiste si depresia/anxietatea bineinteles alaturi si de un psihoterapeut si pastilele antidepresive+ suplimente alimentare(vitamine si minerale)+cititul cartilor mele pe care le-am cumparat (si nu vreau sa cred ca degeaba)

Si am luat si decizia sa intru foarte foarte putin pe internet/laptop si sa imi ocup timpul mai productiv neirosindu-mi viata aiurea.

Sper sa imi fie si mie BINE si sa imi gasesc fericirea..Imi doresc enorm asta.

happy O sa vedeti ca o sa ma tin de cuvant.Asta pentru ca stiu ca tot ceea ce conteaza in viata e familia, Dumnezeu, propria viata si sa ai incredere in tine si in persoanele cu care te intelegi bine si te apreciaza pentru calitatile tale si nu pentru slabiciuni si defecte.

O sa imi schimb complet modul de viata.Asta e 100% sigur.

Iar ca o incheiere:Multumesc tuturor pentru suport.(Apreciez foarte mult ajutorul si suportul pe care mi l-ati oferit precum si sfaturile voastre bune si pretioase.

Bafta si sa aveti o vacanta placuta si niste sarbatori fericite,luminate, linistite, frumoase si pline de bucurie alaturi de cei dragi!

Viata e pretioasa si e un DAR, TEST, CADOU iar faptul ca noi o irosim aiurea e destul de trist pentru ca poate e singura viata..singura,scurta si destul de incercata cu diverse probleme,dezamagiri,boli, necazuri, suparari, regrete, greseli etc

Iar in legatura cu credinta mea spirituala:acum sustin curentul filosofic NEW AGE dar citesc si din Biblie..invataturile lui Jesus Christ.
Atat.THE END.

Have a nice day and good luck in the life.

13 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Ce-ai fumat?

| Kaℓi a răspuns:

Felicitari, ai luat o hotarare inteleapta.
Internetul si TPU nu trebuie sa ocupe o parte atat de importanta din viata ta, e timp pierdut, nervi.
Nu am o parere foarte buna despre cartile motivationale, cred ca in privinta adaptarii si vietii in general, experientele sunt mai presus si mai importante decat teoria. Si cartile alea sunt in general scrise de americani care habar n-au cum traim noi, nu se potrivesc oricui...
Mai bine canalizeaza-te spre lecturi si activitati care pot avea un rol in dezvoltarea si maturizarea ta, in obtinerea unei meserii, absolvirea unei scoli.
Cata vreme incerci sa inveti din carti cum sa traiesti, trece viata pe langa tine.
Mult succes.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iar? Nu te-ai plictisit sa te retragi zilnic?

| Drimmero a răspuns:

Cu bine, tunare!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ne vedem la o berewinking

| Mădă0611 a răspuns:

Poti sa citesti cat vrei daca nu stii ce sa alegi, citesti degeaba. Cartea e ca televizorul, unde te poti uita la un documentar sau o emisiune interesanta, sau la "un show pacatos". laughing

| Aberdeen a răspuns (pentru Mădă0611):

Greșești. A fost o perioadă în care nu aveam încotro, decât să citesc ce prindeam în mână, ce aveam la îndemână, și, captivante sau mai puțin captivante fiecare carte avea un sâmbure de adevăr, din fiecare învățai ceva, cât de mic.
Este de 100 de ori mai bine să citești o carte proastă, decât să te uiți la o emisiune proastă. laughing

| R0R0 a răspuns:

Multa bafta in ceea ce doresti să faci!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Felicitari ca vrei sa faci o schimbare radicala in viata ta te inteleg cand o sa iti refaci activitatea de pe TPU o sa ma gasesti tot aici probabil peste 3 ani.
Sa nu ma uiti nici pe mine si nici pe ceilalti.
Si tu sa ai sarbatori fericite.

| Geanin a răspuns:

Ne vedem noi maine pe TPU...

| syd a răspuns:

Repost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu, de câte ori ai pomenit seria aia de cărți, cred c-o să vomit -.- Nu am s-o citesc niciodată, eu rămân la a mea Călătoarea :p
No bine, hai să te cred. CAZ ÎNCHEIAT!
App, să-mi trag palme : „Jur în fața lui Dumnezeu" - deci, așa ceva? înduioșător puppy dog eyes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gata, omule...
Ai spus o dată că pleci, am înțeles. Unii regretă, dar puteți comunica în continuare. Nu trebuie să faci crize existențiale zilnic...