| MaryMaria333 a întrebat:

Hey. Am la prieteni pe insta o fata. Are ceva postari cu ea, mi-a si trimis poze in privat sa o vad. Nu stiu, dar profilul acela imi pare cam dubios, daca pozele alea sunt ciordite de la alta fata si ni le arata noua? Stiu ca i-am spus odata sa imi trimita un mesaj audio, dar ea mi-a spus pe dinainte de asta ca se pregateste sa plece undeva si ca nu poate. Ok. Am inteles-o. In afara de audio, ce alte capcane mai stiti ca sa ma conving daca persoana din poza e reala? Nu ca as sari imediat cu ideea ca e fake, poate nu e, dar vreau sa ma conving 100%, ca sa imi castige increderea. Dar daca e, atunci isi ia block fara sa clipesc. Cum as putea sa o iau, nici sa o blochez pe nedrept nu pot?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Păi... Te întâlnești cu ea. Într-un loc public.

| Mosotti a răspuns:

E f simplu, pune-o sa-ti faca o poza cum zici tu, de ex "fa o poza si tine mana desupra capului cu doua degete ridicate! Sau cu coatele ridicate, sau cu palma la gura, si o prinzi, daca e adevarat, iti va face, daca nu, e clar.
La audio nu conteaza, ca poate fi vocea oricarei fete.

Daca nu are nimic de ascuns iti va face, eu asa fac daca mi se cere. Cand ma dau altul sau una pentru distractie sau teste ca sa vad cum gandesc oamenii in anume situatii, normal ca nu trimit, dar nici nu mi s-a cerut in situatiile alea.

| anonimg a răspuns:

1. Dacă are vreun film cu ea pe YouTube sau Facebook îți pot da seama. Cine are Instagram are și cont de YouTube în care s-a filmat.
2. Unele poze oferă detalii despre ziua, ora și locația în care au fost făcute. După ce vezi aceste detalii întreabă persoana respectivă unde au fost făcute pozele și în ce zi.
3. Nu știu cum funcționează Instagram. Dar în afară de amenințări nu văd niciun motiv pentru care un om să fie blocat pe vreun cont de socializare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarcă vreo 2-3 poze cu ea, inserează-le în Google Imagini și vezi dacă mai găsești undeva pe net acele poze. Dacă le găsești, înseamnă că într-adevăr pozele sunt "ciordite".

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

I-am zis sa o puna sa faca poze cerand ceva de ex sa ridica mainile lateral, sau deasupra capului sau din astea. Asa se face verificarea pozei pe placere.ro de exemplu. Nu e neaparat nevoie sa gaseasca acele poze undeva, le poate ciordi de oriunde, unde nu le vezi, site matrimoniale si altele.

| RowseRj a răspuns:

Nu sări repede la ce a zis tipul de mai jos pentru că multe poze de pe insta apar și pe google. Așa am pățit și eu. Poze de-ale mele puse pe conturi de poze random și un coleg mi-a zis că ma găsit pe pinterest și chiar eram am dat mergi la site și ce sa vezi erau pozele mele pe contul altcuiva. Spune-i să vorbiți video sau săti trimită un video.