| bluegreenjsjs a întrebat:

Hey.
Am tot vazut in filme ca atunci cand oamenii se sinucid prin faptul ca isi taie venele, se baga in apa. Am gasit un site care zice ca nu mai simti durerea, dar nu prea cred. Pana la urma iti tai venele. Fac asta doar ca sa para filmul mai dramatic sau chiar nu mai simti durerea?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Dacă o faci cu o lamă foarte subțire și ascuțită probabil că nu simți durerea, mai ales dacă mișcarea e foarte rapidă și se presupune că apa caldă face ca sângele să se scurgă mai repede. Există și credința că în apă sângele nu coagulează, ceea ce este eronat, până la urmă sângerarea se va opri.
Nu prea este eficient, după părerea mea, chiar dacă așa procedau în Roma Antică, dar o cadă plină cu apă și sânge este mult mai de efect în filme...

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca doare asa tare, e clar ca in filme se exagerează dar chiar nu cred ca doare.Doar ca gândește-te cat durează până sa iti curgă tot sângele din corp, cred ca te plictisești si te pansezi înainte să mori.
Chestia e ca te iau ameteli si cazi inconștient până la urmă.

| Andreeush a răspuns:

De ce te preocupă asta?
Doar nu te gândești la suicid nu?
Oricum în realitate nu e exact ca în filme.

| Dismally a răspuns:

Nu este vorba de durere, se baga in apa calda pentru ca sangele sa curga mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba doare, singura metoda mai usoara e cand se taie rapid, dar persoanele in cauza sunt prea ocupate de sureriile psihice, incat sa ia in considerare durerea fizica.